Connect with us

Glas naroda

Financial Times priznao da raspršavanje kemtrejlsa NIJE teorija zavjere kako mejnstrim mediji tvrde godinama

Published

on

Financial Times je priznao da raspršivanje chemtrailsa NIJE teorija zavjere kako mainstream mediji tvrde godinama – već je stvaran fenomen koji pomaže u suzbijanju takozvanog ‘ globalnog ključanja ‘.

U novom članku objavljenom u ponedjeljak pod naslovom ‘Geoinženjering je vrijedan rizika — pod uvjetom da ga pravilno reguliramo’, Financial Times tvrdi da će umjetno snižavanje temperature Zemlje putem geoinženjeringa pomoći u sprječavanju buduće katastrofe uzrokovane klimatskim promjenama.

Ako se ispune sva globalna obećanja i obveze vezane uz klimatske akcije, doživjet ćemo porast od 2,4 do 2,6C do kraja stoljeća. To je puno niže od povećanja od 4C bez klimatskih mjera, ali i mnogo više od predviđenih 1,5C Pariškog sporazuma.

Što je još gore, premašivanje ovog cilja izgleda neizbježno, jer je svijet prošle godine dosegao prosječnu godišnju temperaturu od 1,45°C iznad predindustrijske razine. Brzo smanjenje emisija, snažniji napori prilagodbe i povećano uklanjanje ugljičnog dioksida i dalje su ključni za ograničavanje najgorih učinaka globalnog zatopljenja.

Ali s rizicima koji su već visoki i alarmantno rastu, ne možemo si priuštiti ignoriranje postojećih metoda. To uključuje kontroverzne kao što je geoinženjering – konkretno, modifikacija sunčevog zračenja (SRM), koja uključuje reflektiranje malog dijela sunčeve svjetlosti natrag u svemir kako bi se ohladio planet. Tijekom proteklih nekoliko mjeseci, SRM je dobio na snazi ​​u znanstvenim krugovima, međunarodnim medijima i među različitim klimatskim dionicima.

SRM je vrlo eksperimentalan i nije bez klimatskih, zdravstvenih i etičkih rizika. To uključuje tehnike kao što je ubrizgavanje aerosola u stratosferu koje bi uključivalo ispuštanje sićušnih čestica u gornju atmosferu za raspršivanje sunčeve svjetlosti, oponašanje učinaka hlađenja viđenih nakon velikih vulkanskih erupcija ili posvjetljivanje morskih oblaka u kojem bi se morska voda raspršivala u zrak kako bi se povećala refleksija nisko ležeći oblaci.

Ove bi metode potencijalno mogle brzo i jeftino smanjiti globalne temperature. One također mogu imati ozbiljne štetne posljedice i poremetiti regionalne vremenske prilike, oštetiti ozonski omotač i dovesti do kiselih kiša.

Značajna zabrinutost je da SRM ne rješava temeljni problem emisije stakleničkih plinova. Iako bi SRM mogao privremeno ohladiti planet, ne bi smanjio razinu ugljičnog dioksida u atmosferi ili ikada u potpunosti vratio klimu u predindustrijsko stanje. Dodatno, SRM bi mogao stvoriti scenarij “prekidnog šoka”, gdje bi iznenadni prekid aktivnosti SRM-a doveo do brzog i potencijalno opasnog zagrijavanja. Rizik od zemalja ili privatnih subjekata koji implementiraju SRM dodatno povećava ovu zabrinutost.

Iako je SRM kontroverzan, naš zajednički neuspjeh da ograničimo globalno zagrijavanje na 1,5°C ostavlja nam malo izbora osim da ga istražimo i pažljivo procijenimo može li donijeti ikakvu korist i možemo li realno ublažiti sve njegove rizike.

Da bi ovo kockanje uspjelo, potrebna su neka čvrsta načela. SRM se ne bi trebao smatrati zamjenom za smanjenje emisija i trebao bi se razmatrati tek nakon temeljitog istraživanja i pažljivog upravljanja.

Prvo, to bi moglo doći samo kroz okvir globalnog upravljanja za upravljanje SRM-om. Trenutačno ne postoji obvezujući međunarodni okvir za reguliranje istraživanja ili primjene SRM-a. To povećava rizik od preranog ili nepromišljenog korištenja ovih tehnologija. Drugo, moratorij na implementaciju SRM-a i eksperimente velikih razmjera sve dok se ne uspostavi dovoljno znanstvenog razumijevanja i struktura upravljanja treba provesti u svakoj zemlji.

Treće, potrebno je prošireno istraživanje o SRM-u, s fokusom na transparentnost (uključujući i resurse) i globalno sudjelovanje, uključujući zemlje u razvoju.

Skupština UN-a za okoliš-7 i COP30 sljedeće godine nude prave prilike za donošenje odluka o složenim rizicima i koristima SRM-a. Za više od godinu dana ima dovoljno vremena za široke konzultacije koje uključuju vlade, međunarodne organizacije, civilno društvo i druge dionike, kako bi se SRM-om postupalo s najvećom pažnjom, odgovornošću i suradnjom.

Ovdje se ne radi o prečacima u klimatskim akcijama, a SRM bi trebao biti samo posljednje sredstvo. Ali odbacivanje mogućih odgovora na trenutnu hitnu situaciju globalnog zatopljenja bilo bi krajnje nemarno.

IZVOR: EPOHA

Nastavi Citanje
Klikni za komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Glas naroda

Vojska disciplinski kažnjava Srbe iz Nikšića!

Published

on

Crnogorskim vojnicima Rajku Krivokapiću i Dragutinu Lalatoviću plata će biti smanjena za trećinu za period koji su proveli u pritvoru na Kosovu, jer će dobiti status “udaljeni od dužnosti”, dok će se za odlazak u inostranstvo bez znanja starješine i zloupotrebu bolovanja pokrenuti ispitni u sklopu disciplinskog postupka, proizilazi iz odgovora Ministarstva odbrane (MO) Vijestima.

“Vojska Crne Gore (VCG) će uzeti u obzir sve činjenice i okolnosti konkretnog slučaja i u skladu sa Zakonom o VCG donijeti odgovarajuću odluku. U tom kontekstu, Generalštab VCG ukazuje da je navedenim zakonom propisano da se lica u službi u Vojsci udaljavaju od dužnosti za vrijeme dok se nalaze u pritvoru”, saopštili su iz Ministarstva.

Odgovarajući na pitanje da li će protiv vojnika biti pokrenut disciplinski postupak zbog neprijavljivanja putovanja, iz resora Dragana Krapovića su kazali da su iz Generalštaba VCG informisani da je u toku ocjena da li su Krivokapić i Lalatović povrijedili vojnu disciplinu.

“Nakon sprovedenog postupka donijeće se odluka u skladu sa zakonom”, istakli su.

Krivokapić i Lalatović su, zajedno sa Marinkom Jovanovićem, uhapšeni nakon proslave ktitorske slave u Visokim Dečanima 24. novembra zbog natpisa “Kosovo je Srbija” na registarskim tablicama, a dva dana kasnije određen im je tridesetodnevni pritvor koji je kasnije produžen za isto toliko dana.

Na teret im se stavljalo da su “podsticali mržnju i netrpeljivost”. Iako im je krajem decembra pritvor produžen do 23. januara, pušteni su sedam dana prije isteka tog roka, a dan kasnije je Specijalno tužilaštvo Kosova obustavilo istragu protiv trojice crnogorskih državljana.

U pritvoru su proveli 55 dana, pa će im, najvjerovatnije, biti “oporezovane” kompletna decembarska, ali i dio novembarske, odnosno januarske plate.

(CdM)

Nastavi Citanje

Glas naroda

Komitama smeta plivanje za časni krst

Published

on

Kako je naš portal više puta pisao, šovinizam, srbofobija i uopšte rečeno mržnja određenih slojeva društva u Crnoj Gori prevazilazi sve granice.

Ne znamo zašto, ali je postala praksa da se ovakvi govori mržnje od strane policije ne procesuiraju niti im isti pridaju važnost, iako je kada pogledate fotografije ispod jasno da se radi o klasičnom govoru mržnje.

  1. Ostaje nam da vidimo da li će ovoga puta nadležni organi reagovati.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Lažna država priznala, Kosovo je Srbija

Published

on

Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova obustavilo je istragu protiv trojice crnogorskih državljana Rajka Krivokapića, Marinka Jovanovića i Dragutina Lalatovića koji su uhapšeni krajem prošle godine pod sumnjom da su „podsticali mržnju i netrpeljivost“, potvrdila je u petak za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparolka Specijalnog tužilaštva, Ljiridona Kozmaći.

Kozmaći je rekla da „na osnovu prikupljenih dokaza, nije potvrđeno da su optuženi R.K., M.J. i D.L. počinili krivično djelo zbog kojeg je bila pokrenuta istraga od strane Specijalnog tužilaštva“, prenosi portal KosSev.

Potvrda o obustavi istrage stiže dan nakon što su trojica mladića iz Nikšića pušteni na slobodu.

Oni su uhapšeni 24. novembra 2024. godine po završetku obilježavanja praznika u manastiru Visoki Dečani zbog natpisa „Kosovo je Srbija“ na okviru registarskih tablica.

Njima je odmah određeno 48-časovno zadržavanje, a potom i 30-dnevni pritvor koji je jednom produžen.

Advokatica Jovana Filipović tvrdila je da je mjera preoštra i da nema osnova za krivičnu prijavu. Natpis je, kazala je, bio prekriven trakom, te nije poznato ko ga je skinuo.

Nakon hapšenja, ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potvrdio je da su dvojica uhapšenih vojnici Vojske Crne Gore i najavio da će se istražiti sve okolnosti slučaja, ali i to da „neće biti skidanje glava“.

Sa druge strane uslijedile su osude partuije Srpska lista, reakcije drugih političara iz Crne Gore i protesti u Podgorici, kao i pozivi na puštanje uhapšenih od strane Eparhije budimljansko-nikšićke Srpske pravoslavne crkve (SPC).

(Vijesti.me)

Nastavi Citanje

U Trendu