Connect with us

Glas naroda

Evo šta sve ukazuje da iza ubistva Slavoljuba Šćekića stoji crnogorsko „bezbjednosno podzemlje“

Published

on

Izvor: ADRIA.TV

Simboliku da je baš na dan ovog zločina, 15 godina kasnije formalno oboren režim Mila Đukanovića, devalvirala je činjenica da bezbjednosni i pravosudni sistem Crne Gore još uvijek nije lustriran od onih koji su odgovorni zbog toga što ovaj, kao i slučaj ubistva Jovanovića, Žugića i Raspopovića nisu dobili adekvatan epilog.

Optuženi za likvidaciju inspektora Šćekića još uvijek nisu pravosnažno osuđeni, niti su procesuirani nalogodavci i organizatori zločina.

Da utisak bude još oporiji, u javnosti se ovo ubistvo još uvijek komentariše i tumači kao akt iza kojeg stoji obična kriminalna grupa a motiv zločina prepoznaje u istrazi koju je Šćekić vodio u slučaju podmetanja bombi na gradilištu hotela Splendid. Teško je povjerovati da je ovakav narativ slučajan i da on nema veze sa činjenicom da za 19 godina makar u stručnoj javnosti nije prepoznata veza optuženih izvršioca zločina sa sistemom, i to prije svega sa zloglasnom Sedmom upravom SDB-a MUP-a Crne Gore.

Likvidacija inspektora Šćekića izvršena je oko jedan sat iza ponoći na dvadesetak metara od praga njegove roditeljske kuće u predgrađu Podgorice. Prema pisanju medija, ispaljena su najmanje dva kratka rafala iz automatskog oružja.

Odmah nakon ubistva u blizini mjesta zločina pronađeno je vozilo „Džip čiroki“ koje je ekspolodiralo u momentu dok su policajci tražili tragove zločina. Među djelovima uništenog vozila pronađeni su ostaci automatske puške.

Samo na osnovu ovih detalja, jasno je da iza likvidacije, ali i organizacije zločina, kao i prikrivanja tragova, stoje profesionalci. „Modus operandi“ bio je, vrlo sličan onom koji je primijenjen prilikom ubistva Duška Jovanovića.

Sedma uprava

Optuženi za ovaj zločin, Saša Boreta, Ljubo Bigović, Milan Šćekić i Ljubo Vujadinović, u policijskoj evidenciji vođeni su kao bezbjednosno interesantna lica koja su pripadala istoj grupi kojoj i osumnjičeni za ubistvo Jovanovića. Više pripadnika ove kriminalne grupe, povezivano je, na ovaj ili onaj način, i sa nekim drugim likvidacijama, čak i u Srbiji, među kojima su i one koje je nemoguće tretirati drugačije nego kao akt državnog terorizma.

S tim u vezi, možda i ključni dokaz za razotkrivanje pravog motiva, organizatora i nalogodavaca ubistva Slavoljuba Šćekića bila bi identifikacija oružja iz kojeg je izvršen zločin. Ukoliko bi se ispostavilo da je i ova puška, kao ona iz koje je strijeljan Duško Jovanović, izdata na revers saradnicima službe od strane MUP-a Crne Gore, stvari bi postale kristalno jasne.

U tom slučaju, bilo bi teško povjerovati da iza likvidacije Šćekića ne stoje kriminogene strukture u vrhu „službe“, koje su bile nusprodukt anomije koju je kreirao tadašnji režim, ali često i pretorijanska garda Đukanovićevog „dvora“. Motiv zločina tada bi bio očigledan u namjeri Šćekića da razotkrije spregu organizovanog kriminala sa njegovim kolegama iz bezbjednosnih službi, prije svega onih iz zloglasne „Sedme uprave“ Državne bezbjednosti MUP-a Crne Gore. Među dokazima koje je, prema jednoj od nezvaničnih verzija, planirao da otkrije možda su bile i službene legitimacije SDB-a MUP-a Crne Gore izdate licima iz kriminalnog miljea povezivanim sa ubistvom Duška Jovanovića.

Konačno, nakon likvidacije Šćekića, splasnula je sistemska istraga o ubistvu Jovanovića, što takođe otkriva mnogo.

Upravo ovim tragom trebalo bi da krenu početkom godine najavljeni anketni odbori Skupštine, koji treba da se pozabave ubistvima bivšeg ministra vojnog Pavla Bulatovića, Duška Jovanovića i Slavoljuba Šćekića, ali i slučajevima nasilja nad novinarima i drugim građanima Crne Gore, koji su poznati kao slučajevi „crnih trojki“. Naravno, ukoliko ikada budu formirani, i ako u sadašnjoj parlamentarnoj većini i među poslanicima koji nisu pripadali Đukanovićevom režimu, ima dovoljno hrabrih da zagrebu u srž problema koji i danas drži crnogorske institucije zarobljene pipcima mafijaške hobotnice.

Razloga za optimizam na ovom planu, nema mnogo. Na to ukazuje činjenica da se tek par visokorangiranih političara iz redova parlamentarne većine i protivnika nekadašnje vlasti, usudilo da uopšte i pomenu zloglasnu „Sedmu upravu“ i njenu spregu sa kriminalnim grupama ali i komandnu liniju koja sistemski vodi ka državnom vrhu. Ogromna većina drži se i dalje floskula o „sporoj ali dostižnoj pravdi“, parola o beskompromisnoj borbi protiv organizovanog kriminala i drugih „opštih mjesta“ na kojima traže podršku građana one političke sturkture koje su na dan 15-godišnjice ubistva inspektora Šćekića, slavile izbornu pobjedu.

Dezinformacije otkrivaju organizatora i nalogodavce zločina

Dugo iščekivanje da ruka pravde konačno pokuca na vrata odgovornih za zločine koji sadrže elemente državnog terorizma, među kojima je i likvidacija Slavoljuba Šćekića, kao da je mobilisalo onu stranu koja najviše zazire od otkrivanja istine.

Da li iz tog pravca „duvaju“ dezinformacije o motivu ubistva nekadašnjeg načelnika Uprave za opšti kriminalitet MUP-a Crne Gore, nije teško zaključiti. Jedna od njih je i verzija da je ovaj zločin izvršen u znak osvete zbog navodnih batina kojima su bili izloženi pojedini članovi kriminalne grupe prilikom saslušavanja u slučaju podmetanja bombe u Hotelu Splendid.

Ukoliko bi se nametnuo kao najrealniji, ovaj motiv abolirao bi u javnosti sve potencijalne organizatore i nalogodavce zločina koji su imali interes da se Šćekić onemogući u raskrinkavanju povezanosti pojedinih kolega iz tajne policije sa organizovanim kriminalom i ubistvom Duška Jovanovića. Time bi bili obesmišljeni i poslednji odjeci pritiska javnosti na tužioce koji se bave ovim slučajem da povuku odlučnije i hrabrije poteze od onih koje su do sada.

Indikativna je, s tim u vezi, informacija koju su prenijeli pojedini mediji da je Baranin Ljubo Bigović, nakon što ga je tokom 2021. godine u spuškom zatvoru posjetio tadašnji premijer Dritan Abazović, dva puta sprovođen u tužilaštvo kako bi dao svoja saznanja o tome ko je organizovao ubistva Slavoljuba Šćekića i Duška Jovanovića.

Još indikativnija je informacija plasirana u pojedinim glasilima da „Bigović tokom tih posjeta, tužiocima nije ništa značajno saopštio“. Nije, naime, teško zaključiti pod kojim okolnostima informacija o sadržaju iskaza potencijalnog zaštićenog svjedoka u slučajevima čije bi razrešenje promijenilo radkalno budućnost Crne Gore, može da stigne do medija.

Naravno, kao i kakvu težinu ima eventualno iznošenje dezinformacije o novim saznanjima u istrazi ubistava Jovanovića i Šćekića. Kada informacija o tome šta je Bigović rekao Abazoviću i tužiocima, bude dostupna javnosti regularnim putem, biće jasno i kakvu su ulogu u ovoj epizodi dezavuisanja javnosti sa ciljem odbrane interesa odgovornih za zločin, imali pojedinci koji su učestvovali u pomenutom procesu.

„Ja sam posjetio visokopozicioniranog kriminalca u Spužu povodom jako važnog slučaja, kojeg izgleda neko želi da opstruira. Primio sam pismo i obavijestio sam nadležnog tužioca koji je preduzeo sve aktivnosti. Obavijestio sam Viši sud koji je morao da mi da odobrenje, a zatim posjetio i obavio razgovor sa jednim stanovnikom UIKS-a“, prokomentarisao je Abazović objasnivši da je posjeta bila u cilju „jednog velikog predmeta”, o kome nije htio da priča – „jer bi ga tako upropastili”.

Identitet zatvorenika sa kojim je Abazović razgovarao dospio je u medije istog dana kada se desio susret u UIKSu. Nije teško zaključiti kako je to doprinijelo da se stvari vrate na „nultu poziciju“, na koju su je „pretorijanci“ nekadašnjeg režima u bezbjednosnim službama i postavili kako bi se spriječio svaki pokušaj da istna izbije na vidjelo i slučaj dobije adekvatan pravosudni epilog.

Fakti

Za ubistvo Slavoljuba Šćekića optuženi su Saša Boreta, Ljubo Bigović, Milan Šćekić i Ljubo Vujadinović koji su u više presuda osuđeni na po 30 godina zatvora za ovaj zločin ali su drugostepena vijeća obarala te presude. Kao razlog za to navođene su „bitne povrede odredaba krivičnog postupka, koje su često rezultirale povredom prava na odbranu i pravično suđenje“.

Od početka suđenja promijenjeno je više sudskih vijeća. Slučaj je dospio i do Ustavnog ali i Suda za ljudska prava u Strazburu.

Četiri godine nakon zločina, donesena je prva osuđujuća presuda protiv optuženih za ubistvo. Presudu je donio tadašnji sudija Lazar Aković u čijoj je presudi uočena tehnička greška, zbog koje je trebalo da odgovara ali je u međuvremenu prešao u advokaturu.

Nakon toga je uslijedila serija novih procesa da bi u posljednjem, 5. septembra 2022. godine, Apelacioni sud ukinuo osuđujuću presudu protiv optuženih i predmet vratio na ponovno suđenje.

Slavoljubova sestra, Slavica Šćekić, koja skoro dvije decenije često usamljena vodi borbu da ovaj zločin konačno dobije adekvatan epilog, poručila je da od insistiranja da pravda u ovom slučaju bude zadovoljena nikada neće odustati.

„Dvodecenijska borba za istinu i pravdu bila je uzaludna, teška i neshvatljiva. Bila je to iscrpna borba sa vjetrenjačama, latentno raspoređenim u institucijama sistema. I upravo ta latentnost je bila pogodno tlo za opstukciju korumpiranih, da spriječe sprovođenje pravde.

I spriječili su. Pravde nema dvije decenije. Za dvije decenije, od ubistva, moga brata Slavoljuba, niti su osuđeni optuženi za ubistvo, niti su privedeni licu pravde preostali učesnici ubistva“, napisala je nedavno Šćekić na svom Facebook profilu.

U trenutku ubistva pred roditeljskim domom u kojem je živio, Slavoljub Šćekić imao je u novčaniku dva eura. Njegove kolege iz javne i tajne policije koje se, u raznim rolama, dovode u vezu sa ovim ali i ubistvom Duška Jovanovića, danas su multimilioneri.

Kontroverza

Gostujući u emisiji serijala „Kontroverza“ TV Adria, Šćekić je kazala da su ubice njenog brata “završavali poslove za bezbjednosno podzemlje“ koje ih opskrbljuje sa opremom za obavljanje prljavih poslova, dajući im i policijske značke.

„Dobijaju ih da bi završavali poslove za potrebe države, odnosno gospodara ovog nakaradnog sistema”, poručila je ona.

Šćekić je navela da je u saznanju da je u noći ubistva njenog brata, nedaleko od mjesta zločina bio sakriven džip iza prikolice, te da su u tom automobilu bili Zoran Lazović, Duško Golubović i Saša Boreta.

“Oni su u džipu čekali da izvršioci ubiju mog brata kako bi ih bezbjedno sklonili za Bar”, kazala je ona.

Šćekić je istakla da je i jedno lice povezano sa ubistvom njenog brata i Duška Jovanovića.

“To lice je pušteno na slobodu i dobilo je 100 hiljada eura za naknadu štete zbog neosnovanog boravka u pritvoru. To lice je Vuk Vulević. Moj brat je zajedno sa timom rješavao ubistvo Jovanovića. Ti ljudi znaju ko su izvršioci ubistva, zašto se krije to nije mi jasno. Kad se ima u vidu ko je nalogodavac tog ubistva, onda je potpuno jasno. U tom izvještaju stoji da je Vuk Vulević ubio Jovanovća i to sa zadnjeg sjedišta. Vozio je Mandić, a ovaj je sjedio pozadi da mu ruka ne zadrhti”, izjavila je Šćekić.

Navela je da Vulević važi za produženu ruku „gospodara sistema“.

“On je njemu dao znakove da ako bude osuđen, on će reći ko je nalogodavac ubistva Jovanovića i Šćekića”, dodala je.
Istakla je i da je njen brat rasvijetlio ubistvo Jovanovića u potpunosti, kao i da se nakon toga kupio džip i u maju se spremalo ubistvo njenog brata.

“On otkriva i ko su podmetači eksplozija u Splendidu. Zbog rasvjetljavanja mnogih drugih ubistava, moj brat je ubijen i spriječen je da objavi istinu”, kazala je Šćekić u emisiji serijala „Kontroverza“ na TV Adria.

Piše, Mladen Stojović

 

Glas naroda

PONOVO SU UBILI LJUBIŠU, Skandalozna presuda crnogorskog suda – Tokom pljačke pošte likvidirali radnika obezbeđenja, a pušteni na slobodu

Published

on

Ljubiša Mrdak ubijen je 20. oktobra 2021. pokušavajući da spreči pljačku nikšićke pošte i više od 400.000 evra za isplatu penzija.

Viši sud u Podgorici oslobodio je iz pritvora sedmoricu osumnjičeni za ubistvo. Jedan od njih je odmah po izlasku iz Spuža uhapšen po poternici Interpola zbog pljačke u Sloveniji.

Porodica Mrdak je ogorčena zbog skandalozne odluke Višeg suda poručujući da je na delu novo ubijanje njihovog Ljubiše.

Ovom odlukom suda moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom – rekla je za „Novosti“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

– Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uveravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsedavajuće veće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nisu hteli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udeo u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto verovalo u dokaze koje su posedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i verujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i sada ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu – kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Za svoj hrabri čin – pokušaj da spreči pljačku i da zaštiti kolege, Ljubiša Mrdak je posthumno nagrađen Zlatnom plaketom za „Najplemenitiji podvig godine“, koji tradicionalno organizuju „Večernje novosti“.

I brojni drugovi i prijatelji takođe su ogorčeni ovakvom odlukom suda. Jedan od njih je i profesor Spasoje Tomić.

– Ovakva odluka pokazuje da nam je sudstvo trulo, da se sistem DPS još održava. Ovo ne sme tek tako proći jer se ubice Ljubiše Mrdaka moraju osuditi. Ljubiša je naš heroj koji nije uzmakao ispred puščane cevi, heroj koji je po duši bio dete, a po borbi za pravdu jedan ljudski i moralni Olimp – kaže Tomić.

Ljubišini saborci su za danas u 17 časova najavili protestni skup na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću od 17 časova pod sloganom „Istina se braniti mora“.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen!

Published

on

Saopštenje Pravoslavnog Bratstva Stupovi, povodom oslobađajućih presuda osobama koje su u regularnom postupku okrivljene za učestvovanje u organizaciji i izvršenje krivičnog djela, tj ubistva Ljubiše Mrdaka.
Ne, nije naš brat, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen.

On i njegovo čojstvo i junaštvo živi i živjeće dovijeka. Ovim činom ‘ubijene’ su institucije pravosuđa. Ne smije se skretati sa glavne teme, a to je Crnogorsko pravosuđe, koje je kao zadnja i najveća instanca našeg društava pala na ispitu. Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije da pokažu narodu ispravnost svojeg postojanja i adekvatno u skladu sa zakonom reaguju.

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI CG
Upravni odbor

Nastavi Citanje

Glas naroda

Knežević: Nećemo podržati rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva

Published

on

Nećemo podržati nikakvu rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva, poručio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević gostujući u emisiji „Fakti“ Adria televizije.
„Želimo da znamo šta je problem da oni ljudi koji su trenutno u Srbiji, a koji su zbog nakaradnih zakona ostali bez crnogorskog državljanstva jer smo živjeli u zajedničkoj državi sa Srbijom, koji su rođeni u Crnoj Gori, koji ovdje imaju kuće, imanja familije, grobove, ne mogu da dobiju plavu kartu. Bila je priča kako će se oni naći u biračkom spisku. Evo sad nudimo turski model- nije ruski, nije srpski, nego turski. Van granica Turske živi osam miliona Turaka. Oni su riješili njihov status na način što su im svima dodijelili plave karte. Plava karta znači da imaju prava i obaveze kao i svi državljani Turske koji žive u matičnoj državi, izuzev prava glasa. Kad umre vlasnik plave karte, tu kartu nasleđuje njegova porodica“, precizirao je lider DNP-a.

Knežević se pita imamo li pravo da se odreknemo 200 hiljada ili 300 hiljada ljudi koji direktno vode porijeklo iz Crne Gore.

„Pritom, svi su drugi, neću da griješim dušu za Bošnjake, dominantno riješili pitanje dvojnog državljanstva-  i sa Hrvatskom, i sa Albanijom i sa nekim drugim državama. Da vas ne podsjećam na period referenduma, kad su se neki protivzakonito našli u biračkom spisku i iskoristili pravo glasa da glasaju na referendumu za nezavisnu Crnu Goru. Doveli su ih preko okeana i iz Zapadne Evrope, a došli su tad u Crnu Goru i nikad više. Oni se i sad nalaze u biračkom spisku, a nemaju prebivalište u Crnoj Gori“, naglašava Knežević.

S druge strane, naveo je njegov lični primjer.

„Ja sam crnogorski državljanin. Moja supruga je crnogorski državljanin, istovremeno i srpski državljanin. Ima srpsku ličnu kartu i pasoš. Dijete mi se rodilo u Beogradu i moje dijete nije moglo da bude crnogorski državljanin. Znate zašto? Zato što moja supruga nema crnogorsku ličnu kartu i crnogorski pasoš. A ovdje joj je rođen i otac i majka i đed i prađed i prababa… Svi su joj rođeni u Crnoj Gori. I ja sam morao dijete da uvedem u Crnu Goru na ličnu kartu za privremeni boravak. Moje dijete ima srpsko državljanstvo i nije moglo da dobije crnogorsko državljanstvo. Ima li moje dijete pravo da bude crnogorski državljanin kao što su mu otac i majka? Imaju li na desetine hiljada građana Crne Gore koji žive u Srbiji pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo, ili makar tu plavu kartu“, ističe Knežević.

Kaže da se nedavno u Beogradu sreo sa Crnogorcima koji se tako nacionalno izjašnjavaju.

„Ne izjašnjavaju se kao Srbi i mislim da su na referendumu 2006. glasali za nezavisnu Crnu Goru. U međuvremenu su ostali bez crnogorskog državljanstva. Mole i preklinju da se riješi ovaj problem koji opterećuje ogroman broj porodica. Šta njima predstavlja problem? Vidio sam da im je zasmetao moj govor u Sremskoj Mitrovici gdje sam govorio o crnogorskim državljanima. Oni kažu da u Srbiji ima oko 20.000 Crnogoraca. E, tu je problem. Znači vi samo za državljane Crne Gore smatrate one koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci. Znači, samo onih 20.000 koji su se izjasnili kao Crnogorci imaju pravo da apliciraju? To je fašizam. Dakle, ja kao Srbin u Crnoj Gori nemam pravo da se osjećam ravnopravan sa nekim ko se nacionalno izjašnjava kao Crnogorac, prema njihovom tumačenju. Šta ćemo sa onim crnogorskim državljanima koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi? Jesu li oni vanzemaljci, šta su oni? E, tu je muka njima sad i više nemaju argumentaciju. Kad ja kažem, evo plava karta rješava i neće biti u biračkom spisku. Kažu, ali mogu kroz prebivalište. Ali i po sadašnjem zakonu ako neko promijeni prebivalište i ostane da živi u Crnoj Gori poslije određenog vremena stiče pravo da aplicira za crnogorsko državljanstvo bez ikakvih smetnji. Ne mogu ja da zabranim mojoj sestri od strica ako želi da se vrati da živi u Zeti“, naveo je Knežević.

Lider DNP-a očekuje podršku za njihov model uvođenja plave karte, i to dominantno od kolega iz Bošnjačke stranke.

„Imamo veliki broj naših građana koji vode porijeklo iz Crne Gore, a žive u Turskoj i koji su zainteresovani za ovaj model plave karte. Imamo još jedan broj građana koji je vezan za Bosnu i Hercegovinu. Kažem vam- ovo je turski model, nije mi ga poslao ni Putin, ni Vučić, samo neka mi kažu šta je sporno. Ili, neka oduzmu svima dvojna državljanstva. Neka bez dvojnih državljanstava ostanu svi koji se nalaze u biračkom spisku, a nemaju pravo po registru prebivališta. I ovima koji žive u Crnoj Gori, a imaju dvojna državljanstva. Izgleda samo oni koji žive u Srbiji ne smiju da imaju dvojno državljanstvo sa državom u kojoj su rođeni“, zaključuje Knežević.

(ADRIA)

Nastavi Citanje

U Trendu