Connect with us

Glas naroda

Dan kada je umro sport

Published

on

PIŠE: Marko Tanasković

Alarmi u FIBA birokratiji upalili su se već na poluvremenu kada smo imali 11 poena prednosti. Projektovano finale Francuska – SAD, zbog koga je i žreb štelovan, bilo je dovedeno u pitanje, pa je nakon pauze krenulo “navlačenje” za Amerikance

Ono što je simbolički najavljeno bizarnom, antihrišćanskom ceremonijom otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, praktično je realizovano od strane sudijske trojke koja je delila pravdu (i množila nepravdu) na polufinalnoj utakmici košarkaškog turnira između Srbije i Sjedinjenih Država. Tendencioznim odlukama ljudi u sivom, sport i košarka su ubijeni sa predumišljajem, olimpijski ideal plemenitog nadmetanja i fer-pleja nepovratno je ukaljan i narušen, a princip meritokratije žrtvovan je na oltaru korporativne kombinatorike i geopolitičke demonstracije moći jedne ozbiljno uzdrmane sile.

Po svim sportskim, logičkim i moralnim zakonima, „velika“ Amerika je trebalo da izgubi utakmicu od „male“ Srbije. Odigrali su naši igrači, predvođeni kapitenom Bogdanovićem i najboljim košarkašem sveta Jokićem, gotovo savršen meč. Verovatno najbolju utakmicu koju je neka naša reprezentacija odigrala od trenutka kada se 1991. raspala bivša država. Bolju čak i od mitskog finala iz Atine 1995. protiv Litvanije i četvrtfinala protiv Amerikanaca iz Indijanapolisa 2002, koje su ostale zabeležene u srpskoj košarkaškoj mitologiji kao svetla mesta podviga dostojna narodne epike.

Pogađali su naši reprezentativci iz svih pozicija, kontrolisali tempo i igrali čvrsto i koncentrisano u odbrani, bez trunke preteranog respekta (čitaj: straha) prema izvikanim američkim NBA superzvezdama. Vodili smo konstantno od samog starta, često dvocifrenom razlikom koja je iznosila u jednom trenutku i 17 poena, a, izuzev raspucanog Stefa Karija, većina Amerikanaca očigledno nije imala svoj dan.

Sudijske intervencije

Alarmi u FIBA birokratiji upalili su se već na poluvremenu kada smo imali neočekivanih 11 poena prednosti; projektovano finale Francuska-SAD, zbog koga je i žreb štelovan, bilo je dovedeno u pitanje, pa je nakon pauze krenulo isprva suptilno i perfidno navlačenje za Amerikance, da bi, pošto ni to nije upalilo, u završnoj četvrtini počela ogoljena krađa u korist Drim tima.

Oni koji dugo prate košarku znaju da je to kolektivni sport koji možda i najviše zavisi od slobodnog sudijskog kriterijuma, te da promenom načina na koji se sankcioniše igra u odbrani može vrlo lako da se obezbedi željeni ishod meča. Svi pamtimo užasnu sudijsku krađu protiv domaće Turske na Svetskom prvenstvu 2010, ali mislim da je ovaj put sudijska intervencija bila još izraženija, iako možda manje očigledna na prvi pogled.

Ako pustite američke košarkaše, koji su inače fizički dominantni i nafilovani ko zna kakvim dopinzima i stimulansima, da igraju „rukometnu“ odbranu, dok na drugoj strani terena svirate svaki, pa i najmanji kontakt, uvodeći Srbiju u bonus odmah na početku četvrtine, onda je jasno zašto su naši reprezentativci pali u finišu i dozvolili preokret.

Ako naši igrači moraju da se bore da izađu iz rvačkih zagrljaja i da trpe laktove i „sekirice“ svaki put kada uđu u reket, onda je jasno zašto procenti šuta nisu mogli da ostanu visoki kao na početku meča.

Duel Stefa Karija i Nikole Jokića na polufinalu OI u Parizu, 8. avgust 2024. (Foto: Paul Ellis/AFP)

Ako Nikolu Jokića napunite penalima u ranoj fazi utakmice i onemogućite ga da u odsudnim trenucima na pravi način pokriva svog centarskog rivala Džoela Embida, onda postaje jasno zašto se gorostasni Kamerunac razigrao i zašto nismo mogli ništa da odbranimo pri kraju.

Ako MVP NBA lige i najbolji igrač sveta, koga čitavu utakmicu čuvari tuku kao vola u kupusu, dobije samo četiri slobodna bacanja za čitavu utakmicu, onda postaje jasno da je postojala tendenciozna namera da se našim igračima ukrade zasluženo finale.

Ako se sudije prave da ne vide očigledne faulove kojima pokušavamo da presečemo njihove kontranapade u situacijama u kojima imaju brojčanu nadmoć i volšebno puštaju prednost, što pravila košarkaške igre ne dozvoljavaju, onda postaje jasno da smo u svakom trenutku na parketu imali protiv sebe osam, a ne pet igrača.

Ako sudije odbijaju da pogledaju snimak u poslednjem minutu utakmice i potencijalno preokrenu očiglednu grešku u korist SAD, kada je Djurent izbio loptu koja je prešla na našu polovinu, onda postaje jasno da je sve bilo namešteno tako da David ne može da sruši Golijata.

Ako pustite namazanog i bahatog starca Lebrona Džejmsa da tokom čitavog meča prigovara i pritiska sudije, nepristojno gestikulira i verbalno provocira naše igrače, a da mu ne dosudite nijednu tehničku grešku, dok na prvu reakciju naše klupe dajete istu Pešiću, onda postaje jasno da mi zapravo nismo imali nikakve šanse, iako smo odigrali skoro savršenu utakmicu.

Najbolji otpor

Da, možda bi bilo drugačije da je Dobrić pogodio otvorenu trojku za plus pet, ili da je Jokić pogodio barem jednu od šest trojki koje je šutnuo, ili da je raspoloženi Avramović igrao u finišu umesto indisponiranog Micića, ali to su mazohističke racionalizacije koje treba da nas navedu da ignorišemo očiglednu „oružanu pljačku“ koju smo doživeli i da krivce opet tražimo u svojim redovima. Nekada je prosto kontraproduktivno i samozavaravajuće opsesivno čistiti u svom dvorištu, dok vam lopovi bestidno pelješe kuću.

Dok je većina nas prizivala Darka Miličića i njegove legendarne komentare nakon utakmice sa Grčkom, ostatak sveta na društvenim mrežama je izrazio divljenje za igru Srbije i prezir prema flagrantnoj sudijskoj nepravdi koju su naši igrači pretrpeli.

Slika glavnog sudije Hulija Anaja iz Paname sa natpisom „američki MVP“ postala je viralna na Iksu, dok se većina stručnjaka slaže da je nedopustivo da mečeve najboljih košarkaša sveta sude sudije iz košarkaških „banana“ država koji nemaju potrebno iskustvo i lako potpadaju pod uticaj američkih zvezda.

Ipak, opšti konsenzus je da je Srbija pružila najbolji otpor jednom od najjačih američkih timova svih vremena. Hrvati, sa Draženom Petrovićem, Kukočem i Rađom su u Barseloni izgubili od originalnog Drim tima sa 32 razlike, mi smo protiv manje-više istog sastava u Atlanti 1996. izgubili sa 26 razlike, dok su Španci sa Gasolom i Navarom u Pekingu 2008. bili najbliži Amerikancima u najjačem izdanju, ali su ipak poklekli i izgubili sa dvocifrenom razlikom.

Mi smo ih u četvrtak naterali da se znoje od muke i da do poslednjih sekundi strepe za prolaz, a činjenica da su nas pobedili na kvarno, uz obilatu pomoć sudija, govori i da je kraj njihove strahovlade, kako u košarci tako i u drugim nesportskim disciplinama, vrlo blizu. Sport je možda umro u Parizu, ali mi ćemo sigurno vaskrsnuti kao šampioni pre ili kasnije.

Izvor: RT Balkan

Glas naroda

PONOVO SU UBILI LJUBIŠU, Skandalozna presuda crnogorskog suda – Tokom pljačke pošte likvidirali radnika obezbeđenja, a pušteni na slobodu

Published

on

Ljubiša Mrdak ubijen je 20. oktobra 2021. pokušavajući da spreči pljačku nikšićke pošte i više od 400.000 evra za isplatu penzija.

Viši sud u Podgorici oslobodio je iz pritvora sedmoricu osumnjičeni za ubistvo. Jedan od njih je odmah po izlasku iz Spuža uhapšen po poternici Interpola zbog pljačke u Sloveniji.

Porodica Mrdak je ogorčena zbog skandalozne odluke Višeg suda poručujući da je na delu novo ubijanje njihovog Ljubiše.

Ovom odlukom suda moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom – rekla je za „Novosti“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

– Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uveravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsedavajuće veće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nisu hteli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udeo u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto verovalo u dokaze koje su posedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i verujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i sada ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu – kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Za svoj hrabri čin – pokušaj da spreči pljačku i da zaštiti kolege, Ljubiša Mrdak je posthumno nagrađen Zlatnom plaketom za „Najplemenitiji podvig godine“, koji tradicionalno organizuju „Večernje novosti“.

I brojni drugovi i prijatelji takođe su ogorčeni ovakvom odlukom suda. Jedan od njih je i profesor Spasoje Tomić.

– Ovakva odluka pokazuje da nam je sudstvo trulo, da se sistem DPS još održava. Ovo ne sme tek tako proći jer se ubice Ljubiše Mrdaka moraju osuditi. Ljubiša je naš heroj koji nije uzmakao ispred puščane cevi, heroj koji je po duši bio dete, a po borbi za pravdu jedan ljudski i moralni Olimp – kaže Tomić.

Ljubišini saborci su za danas u 17 časova najavili protestni skup na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću od 17 časova pod sloganom „Istina se braniti mora“.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen!

Published

on

Saopštenje Pravoslavnog Bratstva Stupovi, povodom oslobađajućih presuda osobama koje su u regularnom postupku okrivljene za učestvovanje u organizaciji i izvršenje krivičnog djela, tj ubistva Ljubiše Mrdaka.
Ne, nije naš brat, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen.

On i njegovo čojstvo i junaštvo živi i živjeće dovijeka. Ovim činom ‘ubijene’ su institucije pravosuđa. Ne smije se skretati sa glavne teme, a to je Crnogorsko pravosuđe, koje je kao zadnja i najveća instanca našeg društava pala na ispitu. Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije da pokažu narodu ispravnost svojeg postojanja i adekvatno u skladu sa zakonom reaguju.

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI CG
Upravni odbor

Nastavi Citanje

Glas naroda

Knežević: Nećemo podržati rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva

Published

on

Nećemo podržati nikakvu rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva, poručio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević gostujući u emisiji „Fakti“ Adria televizije.
„Želimo da znamo šta je problem da oni ljudi koji su trenutno u Srbiji, a koji su zbog nakaradnih zakona ostali bez crnogorskog državljanstva jer smo živjeli u zajedničkoj državi sa Srbijom, koji su rođeni u Crnoj Gori, koji ovdje imaju kuće, imanja familije, grobove, ne mogu da dobiju plavu kartu. Bila je priča kako će se oni naći u biračkom spisku. Evo sad nudimo turski model- nije ruski, nije srpski, nego turski. Van granica Turske živi osam miliona Turaka. Oni su riješili njihov status na način što su im svima dodijelili plave karte. Plava karta znači da imaju prava i obaveze kao i svi državljani Turske koji žive u matičnoj državi, izuzev prava glasa. Kad umre vlasnik plave karte, tu kartu nasleđuje njegova porodica“, precizirao je lider DNP-a.

Knežević se pita imamo li pravo da se odreknemo 200 hiljada ili 300 hiljada ljudi koji direktno vode porijeklo iz Crne Gore.

„Pritom, svi su drugi, neću da griješim dušu za Bošnjake, dominantno riješili pitanje dvojnog državljanstva-  i sa Hrvatskom, i sa Albanijom i sa nekim drugim državama. Da vas ne podsjećam na period referenduma, kad su se neki protivzakonito našli u biračkom spisku i iskoristili pravo glasa da glasaju na referendumu za nezavisnu Crnu Goru. Doveli su ih preko okeana i iz Zapadne Evrope, a došli su tad u Crnu Goru i nikad više. Oni se i sad nalaze u biračkom spisku, a nemaju prebivalište u Crnoj Gori“, naglašava Knežević.

S druge strane, naveo je njegov lični primjer.

„Ja sam crnogorski državljanin. Moja supruga je crnogorski državljanin, istovremeno i srpski državljanin. Ima srpsku ličnu kartu i pasoš. Dijete mi se rodilo u Beogradu i moje dijete nije moglo da bude crnogorski državljanin. Znate zašto? Zato što moja supruga nema crnogorsku ličnu kartu i crnogorski pasoš. A ovdje joj je rođen i otac i majka i đed i prađed i prababa… Svi su joj rođeni u Crnoj Gori. I ja sam morao dijete da uvedem u Crnu Goru na ličnu kartu za privremeni boravak. Moje dijete ima srpsko državljanstvo i nije moglo da dobije crnogorsko državljanstvo. Ima li moje dijete pravo da bude crnogorski državljanin kao što su mu otac i majka? Imaju li na desetine hiljada građana Crne Gore koji žive u Srbiji pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo, ili makar tu plavu kartu“, ističe Knežević.

Kaže da se nedavno u Beogradu sreo sa Crnogorcima koji se tako nacionalno izjašnjavaju.

„Ne izjašnjavaju se kao Srbi i mislim da su na referendumu 2006. glasali za nezavisnu Crnu Goru. U međuvremenu su ostali bez crnogorskog državljanstva. Mole i preklinju da se riješi ovaj problem koji opterećuje ogroman broj porodica. Šta njima predstavlja problem? Vidio sam da im je zasmetao moj govor u Sremskoj Mitrovici gdje sam govorio o crnogorskim državljanima. Oni kažu da u Srbiji ima oko 20.000 Crnogoraca. E, tu je problem. Znači vi samo za državljane Crne Gore smatrate one koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci. Znači, samo onih 20.000 koji su se izjasnili kao Crnogorci imaju pravo da apliciraju? To je fašizam. Dakle, ja kao Srbin u Crnoj Gori nemam pravo da se osjećam ravnopravan sa nekim ko se nacionalno izjašnjava kao Crnogorac, prema njihovom tumačenju. Šta ćemo sa onim crnogorskim državljanima koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi? Jesu li oni vanzemaljci, šta su oni? E, tu je muka njima sad i više nemaju argumentaciju. Kad ja kažem, evo plava karta rješava i neće biti u biračkom spisku. Kažu, ali mogu kroz prebivalište. Ali i po sadašnjem zakonu ako neko promijeni prebivalište i ostane da živi u Crnoj Gori poslije određenog vremena stiče pravo da aplicira za crnogorsko državljanstvo bez ikakvih smetnji. Ne mogu ja da zabranim mojoj sestri od strica ako želi da se vrati da živi u Zeti“, naveo je Knežević.

Lider DNP-a očekuje podršku za njihov model uvođenja plave karte, i to dominantno od kolega iz Bošnjačke stranke.

„Imamo veliki broj naših građana koji vode porijeklo iz Crne Gore, a žive u Turskoj i koji su zainteresovani za ovaj model plave karte. Imamo još jedan broj građana koji je vezan za Bosnu i Hercegovinu. Kažem vam- ovo je turski model, nije mi ga poslao ni Putin, ni Vučić, samo neka mi kažu šta je sporno. Ili, neka oduzmu svima dvojna državljanstva. Neka bez dvojnih državljanstava ostanu svi koji se nalaze u biračkom spisku, a nemaju pravo po registru prebivališta. I ovima koji žive u Crnoj Gori, a imaju dvojna državljanstva. Izgleda samo oni koji žive u Srbiji ne smiju da imaju dvojno državljanstvo sa državom u kojoj su rođeni“, zaključuje Knežević.

(ADRIA)

Nastavi Citanje

U Trendu