Connect with us

Društvo

Pokrenuta peticija za donošenje Zakona o otvaranju dosijea i dokumenata civilnih i vojnih obavještajnih službi!

Published

on

Grupa građana pokrenula je peticiju kojom traže da Skupština Crne Gore pokrene donošenje Zakona o otvaranju dosijea i dokumenata civilnih i vojnih obavještajnih službi Crne Gore.

U peticiji se navodi da je Crna Gora jedna od rijetkih bivših komunističkih država u Evropi koja nije u potpunosti pristupila procesu cjelovitog otvaranja dosijea i dokumenata civilnih i vojnih obavještajnih službi.

Obavještajna i kontraobavještajna služba „Odjeljenje za zaštitu naroda“ (OZNA) u komunističkoj Jugoslaviji formirana je 1944. godine, dok Drugi svjetski rat još nije bio završen. OZNA je 1946. godine reorganizovana i podijeljena na civilno i vojno krilo. Civilna obavještajna služba nazvana je Uprava državne bezbjednosti (UDBA), dok je vojno obavještajna služba nazvana Kontraobavještajna služba (KOS). Nakon raspada Jugoslavije u građanskom ratu, novonastale države formirale su svoje civilne i vojne bezbjednosne službe „, navodi se u peticiji.

Novonastale civilne i vojne bezbjedonosne službe koji su pravni sljedbenici nekadašnje OZNE-UDBE i KOS-a preuzeli su  službenike, arhivu, opremu, sredstva i predmete ali i metode rada službe čiji su bili sukcesori, kažu inicijatori peticije.

“Civilna kontrola nad službama bezbijednosti u Crnoj Gori nikada nije do kraja sprovedena  i neovlašćeni tajni nadzor predstavlja osnov za dalje zloupotrebe u radu civilnih i vojnih obavještajnih službi (podvale targetiranim ljudima, kompromitovanja u sredinama u kojima žive i rade, pa i u javnosti, pritisci na njihove porodice, montiranje sudskih procesa, pa sve do fizičkog obračuna sa njima). Ovakvo funkcionisanje bezbjednosnih službi u Crnoj Gori, svojstveno je autoritarnim režimima, pa međunarodni partneri Crne Gore su to uočili kao nepremostivu prepreku za njenu integraciju u Evropsku uniju (EU). Tajne službe, pored svojih zakonskih nadležnosti, još od 1945. godine su zloupotrebljavale svoju moć koju su crpile iz servilnosti partijskim interesima i nedodirljivosti koju su im ovi interesi obezbjeđivali. Posljedica takve prakse njihovog rada su i dalje velike i duboke podjele u crnogorskom društvu „, navodi se u peticiju.

Kako navode, lična sloboda građana Crne Gore, njihovo elementarno ljudsko pravo zagarantovano Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima Generalne skupštine UN, snažno je ugrožena takvim njihovim nezakonitim radom.

“ Zaštitu crnogorskih građana od institucionalnog nasilja, i samim tim Crnu Goru svrstati u civilizovane države, moguće je samo razumnom lustracijom njihovog rada kroz otvaranje dosijea i dokumentacije.

Predmet ovog zakona je otvaranje po njemačkom modelu svih dosijea i dokumentacije koje su sve civilne i vojne službe bezbijednosti koje su djelovale na teritoriji Crne Gore  sačinile i vodile o građanima, grupama građana i svim drugim pravnim oblicima organizovanja počev od 13.maja 1944. godine do dana stupanja na snagu ovog zakona i na način kako je to već uređeno njemačkim Zakonom o dokumentima službe državne bezbijednosti bivše Njemačke Demokratske Republike. Zakonsko uređivanje predložene materije, trebalo bi da bude cjelovito, tako da obuhvata zakonom utvrđenu proceduru otvanja svih dosijea i  dokumentacije koje su vodile sve civilne i vojne službe bezbijednosti „, navodi se u inicijativi.

Predloženi zakon zahtijevao bi i kompetentno i cjelovito sagledavanje svih zakonskih rješenja u pogledu kompatibilnosti sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima, kojim je regulisana oblast djelovanja civilnih i vojnih obavještajnih službi i tajnosti podataka.

“ Njemačka je prva evropska država koja je uredila pitanje otvaranja tajnih dosijea zloglasne službe Štazi koja je djelovala na teritoriji Istočne Njemačke u periodu od 1945 do 1990. godine. Njemačka je uspostavila maksimalistička rješenja u pristupu ukupnoj problematici i sprovodila ih je uspješno, kako u smislu ostvarivanja lustracije, tako i u smislu ostvarivanja narušenih individualnih prava, a što se po tom modelu želi i postići ovim zakonom.

Otvaranje dosijea je i sredstvo za sprječavanje manipulisanja dosijeima. Zakonitost je: ako se dosijei ne otvore, zloupotrebljava ih svaka vlast kojoj su dostupni.

Uređeno otvaranje dosijea je najbolji naćin za sprječavanje njihove neregulisane upotrebe. Dostupnost dosijea onome na koga se odnosi nekada je i jedini način da se on odbrani od optužbi (pa i one o tome da je sarađivao sa političkom policijom na uštrb tuđih ljudskih prava) i da zaštiti svoja prava od povrede. Otvaranjem dosijea se sprječava, dakle, da nekadašnji instrumenti povrede prava to ponovo postanu, samo na drugi način.

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope “pozdravlja stavljanje dosijea tajnih službi na uvid javnosti u nekim bivšim komunističkim totalitarnim zemljama. Ona poziva sve dotične zemlje da zainteresovanim licima, na njihov zahtjev, omoguće uvid u dosijee koji su o njima vodile nekadašnje tajne službe.

Otvaranje dosijea i dokumentacije tajnih službi jedan je od prvih koraka u pravnom savladavanju autoritarne prošlosti, čiji je prvenstveni cilj da se žrtvama prethodne autoritarne vlasti i drugim građanima omogući uvid u ta akta i u imena i prezimena lica koja su takva akta o njima sačinjavala, a kako bi potpunije razumjeli sopstvene sudbine i mehanizme autoritarne vladavine.

Pored toga, ovakvim način treba da se omogući: lustraciju aktera i beneficijara prethodnog autoritarnog režima, rehabilitaciju žrtava, kao i naučno i drugo izučavanje autoritarne prošlosti. Time bi otvaranje tajnih službi prema građanima značilo zatvaranje dosijea protiv građana.

Otvaranje dosijea je, dakle, potrebno zarad suočavanja sa prošlošću i sistemima vrijednosti u okviru kojih su građani živjeli u vrijeme nedemokratskog režima. Iskustva postkomunističkih zemalja ukazuju da je otvaranje dosijea moćan mehanizam suočavanja sa nasljeđem autoritarne prošlosti i put ka uspostavljanju pravne države i pravde u tranzicionim demokratijama.

Pitanje otvaranja dosijea i dokumentacije je posebno bitno iz razloga što su oni često jedine zvanične verzije dokumenata o mračnoj i surovoj komunističkoj i tranzicionoj prošlosti. Uprkos činjenici da ih je bilo moguće falsifikovati, kao uostalom i sve druge službene dokumente, ovi dosijei i dokumentacija mogu značajno da doprinesu suočavanju s prošlošću. Zato dosijei i dokumentacija treba da budu dostupni ne samo građanima na koje se odnose i njihovim nasljednicima, nego u određenom obliku treba da budu dostupni i za naučna i stručna istraživanja, za obrazovne svrhe i za i svrhe informisanja javnosti.

Država Crna Gora, naime, žrtvama duguje otvaranje dosijea i dokumentacije. Namirenje toga duga je temeljni princip, a nije taj princip broj dosijea i dokumentacije. Građaninu se otvara pristup dosijeima i dokumentacije kako bi mogao sagledati uticaj službe državne bezbijednosti na njegov život, na njegovu ličnu sudbinu. Svako kime se bavila politička policija ima pravo na potpuno sagledavanje posljedica tog bavljenja po njegov život. Riječ je o pravu da se spozna i razumije sopstvena prošlost u koju se država umiješala kao sudbina „, kazali su u inicijativi.

https://epeticije.skupstina.me/petition/54-zakon-o-otvaranju-dosijea-i-dokumenata-civilnih-i-vojnih-obavjestajnih-sluzbi-crne-gore

 

Društvo

Jovanović: Vlada da preispita odluke DPS ministara u vezi državnih garancija njemačkoj kompaniji WTE

Published

on

Nosilac liste „Budva naš grad“ na majskim izborima, bivši predsjednik Skupštine opštine Budva Nikola Jovanović pozvao je Vladu da preispita odluke ministara iz redova Demokratske partije socijalista koji su dali njemačkoj kompaniji WTE državnu garanciju za postrojenje za tretman otpadnih voda u Bečićima.

„Opštinska administracija već godinama, od pada DPS režima i to bez obzira ko je bio na njenom čelu, dosljedno i konstantno ukazuje državnim organima na zloupotrebe koje su se dešavale u vezi finansiranja i izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda u Budvi. U Osnovnom sudu u Kotoru u toku je parnični postupak u kojem država Crna Gora potražuje od Opštine Budva iznos od 29.500.000,00 eura kao regres za isplatu državne garancije od 16.03.2010. godine prema njemačkoj kompaniji WTE“, naveo je Jovanović.

Pravni zastupnici Opštine, kako je dodao, su na posljednjem ročištu koje je održano 1. oktobra ove godine upoznali sud da je državna garancija koju je potpisao tadašnji ministar finansija Igor Lukšić apsolutno ništavna.

„Više desetina stranica dokaznog materijala koji je trenutno na razmatranju u sudu dokazuje da je postupak ugovaranja i izdavanja državne garancije u potpunosti bio protivan tada važećim propisima. Država Crna Gora spornom garancijom nije garantovala za kredit – koji je inicijalno trebalo da odobri KfW banka, nego za privatni međukompanijski zajam dva povezana pravna lica (u prvoj verziji garancije)“, istakao je Jovanović i dodao:

„Tadašnji ministar finansija je čak i tako nezakonito odlučivanje vlade preinačio kroz pregovore sa WTE i izdao garanciju vezanu za DBFO ugovor – što je tek samo po sebi svojevrstan skandal.Isključivanjem njemačke državne bankarske institucije KfW iz čitavog kreditnog posla po osnovu garancije, otvoren je put korupciji koja je sudski dokazana.

U ovom momentu na potezu je Vlada Crne Gore, od koje očekujemo da sa dužnom pažnjom razmotri najprije zaključke i odluke koji su donošeni u prošlosti, te da u cjelosti implementira i primjeni relevantne odredbe u zakona o budžetu za 2021 godinu, po kojima opština Budva nema nikakvu obavezu u odnosu na sporni garantni posao DPS-ovog režima“, naglasio je Jovanović.

On je kazao da očekuje da i pored izbornih i predizbornih turbulencija pokažu jedinstvo u rješavanju svih problema, a posebno onih koji se tiču ekologije i finansijske stabilnosti opštine Budva.

Izvor: Vijesti

Nastavi Citanje

Društvo

Milatović, Mandić i Spajić treba da iniciraju antimafijaški pokret za spas Crne Gore od DPS mafije

Published

on

FOTO: Adria.tv

PIŠE: Nebojša MEDOJEVIĆ, lider Pokreta za promjene (PZP) 

Objavljivanje prepiske između vođa i članova jedne od najvećih i najopasnijih političko-bezbjednosno-kriminalnih organizacija u Evropi, poznate pod imenom DPS, kodnog imena “Kavački klan” dokazala je moje tvrdnje da je u Crnoj Gori došlo do srastanja političke partije na vlasti (DPS), bezbjednosnih službi (Uprava Policije i ANB), tužilaštva i sudova sa narko i duvanskim kartelima.

Ova, u svojoj suštini” transnacionalna kriminalna organizacija, imala je, nažalost, godinama razumijevanje međunarodnog faktora, što je, u mnogome, doprinijelo da se u crnogorskom društvu formira, veoma opasan stav, da se korupcija i kriminal isplate. “To sve zemlje rade” – opasna mantra koja je relativizovala društvenu opasnost i nametnula pogrešni narativ da su korupcija i teški kriminal sasvim normalna stvar i da ta armija ubica, zlikovaca, narkodilera, u suštini, radi obavlja neki patriotski zadatak za državu.

Godine srastanja države sa mafijom je u cjelosti razorila naš ustavni poredak i institucije pravne države koje su stavljenje u funkciju logističke podrške i zaštite DPS narkokartela.

Narko-patriotizam je doveo do toga da vođa terenskih operacija „Kavačkog klana“, odbjeglog Radoja Zvicer u svojoj prepisci sa visokim operativcem ANB i UP , Petrom Lazovićem, kao glavni cilj organizacije, nakon političkih promjena u avgustu 2020., navodi “Moramo povratiti državu”.

Vrlo jasna poruka novim vlastima šta je najveća prijetnja nacionalnoj bezbjednosti i miru i stabilnosti zemlje: Namjera DPS narkokartela da zadrži sve kjučne karike u bezbjednosnim službama, Carini, tužilaštvu i pravosuđu i da stvaraju uslove za povratak DPS, kao njihovog političkog krila na vlast.

Ono što zabrinjava je da u Nacionalnoj strategiji bezbjednosti, kao krovnom strateškom dokumentu nema ni riječi o ovoj prijetnji.

Izgleda da je nova vlast odlučila da je najbolja strategija bezbjednosti, da nema strategije bezbjednosti.

Politički uticaj i ciljevi koje ova organizacija namjerava da realizuje svim sredsvima je udžbenička definicija TERORIZMA. Pokušaće prvo korupcijom, medijskom propagandom, pa onda štrajkovima, blokadama, opstrukcijama institucija (ova faza je u toku) i izazivanjem unutrašnjih sukoba u partijama vlasti.

Nakon toga, slijede ucjene i kompromitacija najvažnijih državnih funkcionera (Milatovića, Spajića, Mandića, Bečića, Šaranovića, Koprivice…) onih predstavnika države koji im trenutno predstavljaju problem (šef SPO Šuković i VDT Novović).

Poslednja faza je kampanja terora u kojoj se organizuju bombaški napadi na civili, likvidacije policajaca, tužilaca, sudija, političara, novinara, sa ciljem izazivanja političke nestabilnosti i atmosfere straha u kojoj bi direktni predstavnici narkokartela došli na vlast.

To je plan “Povratka države”.

Trenutno DPS efekitvo kontroliše ANB koja je i dalje u funkciji ostavrivanja interesa starog režima, prikiplja i analizira podatke protiv aktuelne vlasti i planira i realzuje subverzivne akcije. O tome ko upravlja ANB najbolje govore dva primjera.

Prvi, kada je ANB fabrikovala aferu San Trope i objavila komprokitujuće snimke bahanalija i luksuznog provoda Premijera Spajića, što je i on (poslovično neinformisan i nezainteresovan za ovaj sektor) uspio nekako (uz pomoć ujaka) da shvati i optužio službu za propust u radu.

Drugi, ogromni uspjeh kandidata DPS na Koniku i Vrelima ribničkim gdje je DPS na 15 biračkih mjesta uzeo 3305 glasova, a koalocija PES -Demokrate koje kontrolise bezbjednosni sektor uzela 669 glasova, a koalicija ZBCG 740 glasova.

DPS 3305, a vlast 1409 glasova.

Svi koji malo bolje poznaju mehanizam “Sigurni glas” DPS znaju da je ANB imao svoje saradnike kao vođe romske populacije koja je glasala po instrukcijama koje dobije od vođe. Do svoje smrti to je bio Isen Gaši koji je bio čak i odbornik DPS u Podgorici.

Kod njega su se nalazila lična dokumenta Roma koje su dobijali za glasanje uz instrukciju za koji broj tačno da glasaju. Zauzvrat ovoj kriminalnoj organizaciji su tolerisana krivična djela, krađa, trgovine ljudima (posebno ženama), prostitucija, prosjačenje.

Poznat je slučaj utapanja 35 Roma na brodu “Mis Pat” u ljeto 1999 godine. Jedan od okrivljenih je bio Agom J. Gaši , brat šefa DPS na Koniku Isena Gašija. Suđenje se razvlačilo, zbog uticaja DPS i ANB na sudstvo 18 godina i Gaši je osuđen na šest godina zatvora.

Ovakav “briljantan” rezultat DPS na Koniku, jasno dokazuje da su ove izbore tamo odradili isti operativci oz ANB i UP sa svojim ljudima koji kontrolišu romsku populaciju. Ista priča je i za drugi bezbjednosno-kriminalni punkt DPS na Karabuškom polju.
Ovo ukazuje na jasnu cinjenicu da Bečić i Bogdanović, koji su preuzeli odgovornost za bezbjednosni sektor nijesu uspjeli da iz ovih struktura odstrane vojnike DPS narko-kartela i da su oni nesmetano i bez straha od posledica odradili i ove izbore kao ranije.

Slična situacija je i u Upravi policije gdje su na ključnim rukovodećim pozicijama zadržani DPS aktivisti koji su i dalje lojalniji DPS narkokartelu nego Ustavu i zakojimq drzave.

Na press konferenciji UP oko nekih hapšenja u Budvi svi učesnici su u samoj službi prepoznati kao DPS aktivisti. Jedan od njih, Ervin Pljakić je bio zadužen za spiskove glasača DPS u UP i dojavljivao centrali kolege za koje nije bio siguran da će glasati DPS.

U operaivnom smisli UP je osakaćena i povjerenje među kolegama je poljuljano, jer niko nikome više ne vjeruje, što operativne kapacitete UP dovodi na nulu.

Poslednja profesionalna likvidacija na Cetinju, praktično u toku održavanja press konferencije rukovodilaca UP o navodnom uspjehu poilicije na sprečavanju ubustva pripadbika „Kavačkog klana“ i hapšenjima pripadnika „Škaljarskog klana“ u Budvi, izaziva osnovanu sumnju da su specijalizabe jedinice UP i visoki operativci ANB i dalje u operativnoj službi DPS „Kavačkog klana“.

Drakost izvršenja krivičnog djela (usred dana, snajperom sa velike udaljenosti, pogodak u srce jednim hicem, meta ubijena u dvorištu svoje kuće) ukazuju na logističku podršku i neposredno učešće djelova službe.

Obezglavljeni „Kavački klan“ kome su vođe i desetine vodećih oficira i vojnika po zatvorima, bez učešća djelova specijalizovanih jediniva policije, vojske i ANB ne bi mogao da izvede ovako profesionalno ubistvo.

Reakcija policije pokazuje da nijesu ni imali namjeru da to riješe (nije bilo blokade grada ni saobraćajnica posle izvršenja djela) . Čak bi se moglo zapaziti da je press konferencija održana da se skrene pažnja sa Kavcana na Škaljarce i da se olaška posao likvidacije Lješkovića na Cetinju.

I pored obilja dokaza da teroristička organizacija DPS ulazi u završnu fazu operacije “Povratak države” čelni ljudi vlasti ne pokazuju interesovanje za ove procese opasne za bezbjednost države i građana i ustavni poredak.

Nedostatak političkog vođstva od strane članova Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore dovelo je do opstrukcija u radu SPO i SDT i blokade u njihovom radu. Posebno kada je u pitanje suočavanje sa zločinima režima Mila Đukanovića, gdje se na vrhu VDT zaustavljaju krivični postupci protiv ključnih vođa DPS-a: Đukanovića, Gvozdenovića, Ivanovića, Davidovića, ali i funkcionera nove vlasti za visoku korupciju (zaduženja, kupovina aviona, zloupotrebe režima privremenog finansiranja, put Meljine Petijevići, kupovina trajekata, kupovina imovine Željezare, prodaja uglja, korupcija oko dodjela azila četvorici ruskih kriminalaca, odbijanjenie izručenja turskog šefa mafije Čamgoza, reketiranje investitora za dodjelu građevinskih dozvola, itd).

Predrag Šuković i Vladimir Novović

Kompletna borba protiv DPS narko i duvanskog kartela pala je na leđa dva čovjeka, Predraga Šukovića i Vladimira Novovića, koji su bez političke, zakonodavne, finanijske, materijalne, kadrovske, medijske, tehnološke podrške dostigli svoje limite.

Bez obzira na izdašnu pomoć programa Ministstva pravde SAD za pomoć tužilaštvima, podrške Europola, Interpola, bezbjednosnih agencija Zapada, nedostatak politčke volje vlasti u Crnoj Gori za sprovođenje temeljnih i radikalnih reformi limitira efekte ove pomoći.

Krivične istrage za šverc cigareta i droge se odugovlače, hapšenja ne idu do vrha hobotnice, osumniičeni se uz kauciju puštaju na slobodu (neki su već u bjekstvu i nedostupni pravdi), dokazi se uništavaju, svjedoci mijenjaju iskaze ili nestaju, optužnice se ne pripremaju, ročišta se odlažu, broj sudija u Specijalnom odjeljenju Višeg suda (6) je smiješno mali za preko 150 kompleskih predmeta iz organizovanog kriminala. Da sude svaki dan u tri smjene ovi predmeti neće biti završeni za 10 godina.

Vesna Medenica

Izostanak radikalnih reformi u pravosuđu i odstranjivanja vojnika i plaćenika DPS mafije zadržao je uticaj bivšeg člana uprave DPS mafije Vesne Medenice. U slučaju protiv nje već imamo 20 odlaganja. Da nije puštena na slobodu, njen interes bi bio da suđenja budu što brža.

Ipak, činjenica da su pod pritiskom međunarodnih partnera i na osnovu dokaza pribavljenih presretanjem komunikacija na SKY Ecc aplikaciji, u Crnoj Gori uhapšeni i osumnjičeni za organizovani kriminal i korupciju:

  • Predsjednica Vrhovnog suda i VDT Vesna Medenica;
  • Glavni Specijalni tužilac Milivoje Katnić i njegov zamjenik Saša Čađenović;
  • Dva bivša direktora Uprave policije dr Veselin Veljović i Slavko Stojanović;
  • Zamjenik direktora UP za borbu protiv organizovanog kriminala Zoran Lazović;
  • Direktor ANB Dejan Peruničić;

Nije izavala nikakvu reakciju Jakova Milatovića, Andrije Mandića i Milojka Spajića kao članova najvišeg državnog tijela za bezbjednost i odbranu.

Milo Đukanović

Dobar rezultat DPS mafije na izborima u Podgorici i povratak na javnu scenu njihovog Dona Mila Đukanovića bi morao biti alarm za uzbunu za Milatovića, Mandića i Spajića da odmah zakažu sjednuu Savjeta za odbranu i bezbjednost i da inciraji izadu hitnog Akcionog plana za sprečavanje plana DPS mafije kodnog imena “Povratak države”.

Ono izrade tog plana neophodno je traziti oosti jacipnalni konzensus svih antimafijaskih partija, pokreta, Navao, medija, Sindikata, preduzetnika, vjerskih organizacija, akademske zajednice . Vrijeme je da se nasi drzavnici i lideri probude , da uoce opasnost i pozovu na okupljanje i jedinstvo svih prodekojratskih, procrnogorskih , patriotskih struktura , organizacija i pojedinaca u front za odbranu nase drzave Crne Gore. Ona ne moze istovteleno pripadato gradjanima i DpS narkokartelu.

Opasnost po naš način života, ustavnu demokratiju, slobode i prava, pravnu državu, tržišnu ekonomiju je velika, jasna i aktuelna. Oni će za svoju pobjedu i “Povratak države” upotrebiti sva sredstva i oružja. Igraće na naše nejedinstvo, alavost, lične sujete, komplekse.

Mi koji smo se protiv njih borili 30 godina u prvim redovima ih dobro poznajemo. Nema zdravog jezgra DPS mafije. Ima samo novih vojnika sa rukavicama na rukama i silikonskim maskama za lice koji spremaju likvidaciju naše Crne Gore. Sa udaljenosti, jednim metkom u srce.

Zato pozivam Milatovića, Mandića i Spajića da se okanu dječijih igrica i ličnih animoziteta i sujeta i odmah sjednu za sto i suoče se sa najvećom opasnošću po državu Crnu Goru – povampirenom DPS mafijom i projektom “POVRATAK DRŽAVE” koji je već u toku.

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)

Nastavi Citanje

Društvo

Patrijarh Porfirije: Boku volimo čitavim svojim bićem, kao i čitavu blagoslovenu, predivnu i svetu Crnu Goru

Published

on

Njegova svetost Patrijarh srpski g. Porfirije danas, 28. septembra, drugog dana posjete Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, načalstvovao je Svetom liturgijom u Hramu Polaganja Rize Presvete Bogorodice u Bijeloj, povodom proslave jubileja deset vjekova oltara i dva vijeka od izgradnje ove svetinje.

Njegovoj svetosti sasluživali su visokopreosvećena gospoda mitropoliti crnogorsko-primorski Joanikije, zahumsko-hercegovački i stonsko-primorski Dimitrije i preosvećena gospoda episkopi budmiljansko-nikšićki Metodije, novobrdski Ilarion i dioklijski Pajsije u molitvenom prisustvu sveštenstva, monaštva i i mnogobrojnog blagočestivog naroda.

Poslije čitanja odjeljka iz Svetog jevanđelja sabranom narodu Božijem obratio se Njegova svetost Patrijarh Porfirije koji je podsjetio da je čovjek kao ikona Božija stvoren za raj, za Carstvo nebesko, stvoren da živi u radosti i ljepoti, punoći.

Nastavi Citanje

U Trendu