Connect with us

Glas naroda

Abazović: Lazović da kaže šta zna o dogovorima za ubistvo Duška Jovanovića!

Published

on

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović pozvao je vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da izda obavezujuće uputstvo kako bi se u istrazi ubistva Duška Jovanovića saslušao dugogodišnji tajni agent Zoran Lazović.

Vlasnik i glavni urednik lista Dan ubijen je 27. maja 2004. godine, a odgovorni za taj zločin nikada nijesu procesuirani.

“Operativne informacije i ranije su govorile da bi Zoran Lazović i još neke osobe iz tadašnje službe bezbjednosti mogle dati veoma značajne odgovore na pitanje ko je ubio Duška Jovanovića. Zahvaljujući istraživačkoj novinarki iz Trebinja, Nataši Miljanović Zubac, to je sada dobilo regionalni karatker i mislim da vrhovni državni tužilac ne smije propustiti ovaj voz, već treba da izda obavezujuće uputstvo da se svaka, pa i najmanja šansa da se dođe do istine o tom zločinu što prije iskoristi. Konkretno, Zoran Lazović bi morao biti pozvan da se izjasni na te okolnosti, iako ne sumnjam da će poreći bilo kakvu vezu sa dogovorima oko tog ubistva, vođenim u, i iza jednog lokala koji je personifikovao eru njihove moći u bezbjednosnom sektoru”, rekao je Vijestima Abazović.

Novinarka Radio televizije Republike Srpske na godišnjicu ubistva Duška Jovanovića, na svojoj stranici na društvenim mrežama objavila je da je vrijeme da se “skine crna mrlja sa obraza Crne Gore”.

“Vrijeme je sa SDT (Specijalno državno tužilaštvo) i VDT (Vrhovno državno tužilaštvo) pitaju uhapšenog čuvara tajni “Z” koja je bila njegova uloga u ubistvu vlasnika i novinara Dana, Duška Jovanovića”, napisala je ona.

Zoran Lazović je, u vrijeme ubistva Duška Jovanovića, bio šef Odsjeka za terorizam u Službi državne bezbjednosti Ministartva unutrašnjih poslova Crne Gore.

Novinar i nekadašnji poslanik ubijen je 27. maja 2004. godine – hicima iz automatskog oružja pokošen je kada je izašao iz redakcije dnevnog lista čiji je bio vlasnik.

Za učešće u ubistvu, za sada, osuđen je jedino Podgoričanin Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu za saučesništvo i osudio ga na 19 godina zatvora. Osim izvršilaca i nalogodavaca tog ubistva pravdi izmiču i oni koji su istragu vodili tako da se istina nikada ne utvrdi. Nije utvrđeno ni ko je odgovoran za to što gotovo dvije decenije nema ozbiljnijih rezultata.

Prošle godine u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, u toj istrazi, saslušano je nekoliko osoba, među kojima i Vesna Medenica, koja je bila vrhovni državni tužilac kada je Jovanović ubijen.

Ona je iskaz dala u istrazi otvorenoj 2021. godine, kojom rukovodi tužiteljka Danka Ivanović Đerić.

Nakon saslušanja, njen pravni zastupnik, advokat Zdravko Begović, kazao je za Vijesti da je Medenica je dala iskaz u svojstvu svjedoka i da on nije prisustvovao tom saslušanju.

“Iz komunikacije sa njom mogu reći da je juče dala sve podatke koje je tada dobila od istražnih organa. Zadovoljna je činjenicom da se nastavlja istraga i očekuje da se uspješno okonča”, izjavio je Begović u junu prošle godine.

Prije nekadašnje VDT i bivše predsjednice Vrhovnog suda, isti status imao je i nekadašnji direktor Uprave policije, Veselin Veljović.

On se, navodno, izjašnjavao na okolnosti nestanka službene zabilješke u kojoj su službenici UP nakon hapšenja jedinog osuđenog za saučesništvo u tom ubistu Damira Mandića upisali sve što im je te noći ispričao.

Veljović je tada Vijestima rekao da je saslušan, ali da detalje ne može iznositi zbog tajnosti postupka, naglasivši da je sa tužiteljkom podijelio sva svoja saznanja o tom predmetu koja će joj možda koristiti u daljem nastavku istage. Objasnio je da neposredno nakon ubistva ni na jedan način nije bio uključen u istragu, već da je u tu istragu uključen godinu i po nakon zločina.

Dugogodišnji prvi crnogorski policajac prije nekoliko godina je, na zatvorenoj sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost, kako su tvrdili parlamentarci, saopštio da je ubistvo Jovanovića operativno riješeno, odnosno da policija zna ko je to uradio, ali da nema materijalne dokaze.

Sredinom septembra 2019. godine rekao je da je umor nadležnog tužioca u noći likvidacije razlog što do kraja nije rasvijetljen slučaj ubistva vlasnika “Dana” i što je taj predmet nepovratno izgubljen.

Lazović je uhapšen 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva. Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja, kojim rukovodi Predrag Šuković, tada su lisice na ruke stavili i bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću.

Glas naroda

Komitama smeta plivanje za časni krst

Published

on

Kako je naš portal više puta pisao, šovinizam, srbofobija i uopšte rečeno mržnja određenih slojeva društva u Crnoj Gori prevazilazi sve granice.

Ne znamo zašto, ali je postala praksa da se ovakvi govori mržnje od strane policije ne procesuiraju niti im isti pridaju važnost, iako je kada pogledate fotografije ispod jasno da se radi o klasičnom govoru mržnje.

  1. Ostaje nam da vidimo da li će ovoga puta nadležni organi reagovati.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Lažna država priznala, Kosovo je Srbija

Published

on

Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova obustavilo je istragu protiv trojice crnogorskih državljana Rajka Krivokapića, Marinka Jovanovića i Dragutina Lalatovića koji su uhapšeni krajem prošle godine pod sumnjom da su „podsticali mržnju i netrpeljivost“, potvrdila je u petak za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparolka Specijalnog tužilaštva, Ljiridona Kozmaći.

Kozmaći je rekla da „na osnovu prikupljenih dokaza, nije potvrđeno da su optuženi R.K., M.J. i D.L. počinili krivično djelo zbog kojeg je bila pokrenuta istraga od strane Specijalnog tužilaštva“, prenosi portal KosSev.

Potvrda o obustavi istrage stiže dan nakon što su trojica mladića iz Nikšića pušteni na slobodu.

Oni su uhapšeni 24. novembra 2024. godine po završetku obilježavanja praznika u manastiru Visoki Dečani zbog natpisa „Kosovo je Srbija“ na okviru registarskih tablica.

Njima je odmah određeno 48-časovno zadržavanje, a potom i 30-dnevni pritvor koji je jednom produžen.

Advokatica Jovana Filipović tvrdila je da je mjera preoštra i da nema osnova za krivičnu prijavu. Natpis je, kazala je, bio prekriven trakom, te nije poznato ko ga je skinuo.

Nakon hapšenja, ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potvrdio je da su dvojica uhapšenih vojnici Vojske Crne Gore i najavio da će se istražiti sve okolnosti slučaja, ali i to da „neće biti skidanje glava“.

Sa druge strane uslijedile su osude partuije Srpska lista, reakcije drugih političara iz Crne Gore i protesti u Podgorici, kao i pozivi na puštanje uhapšenih od strane Eparhije budimljansko-nikšićke Srpske pravoslavne crkve (SPC).

(Vijesti.me)

Nastavi Citanje

Glas naroda

Patrijarh srpski Porfirije, Mir a ne nasilje

Published

on

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije izjavio je da je duboko potresen jučerašnjim događajem u Beogradu, kada je „automobilom udarena i teško povrijeđena studentkinja Pravnog fakulteta“. On je pozvao sve na mir i međusobno uvažavanje.

„Očekujem da vinovnici ovog čina odgovaraju pred zakonom. Molim se Gospodu Iscelitelju za Sonjin brzi oporavak od povreda. Opet i opet upozoravam da agresija i nasilje nikome neće donijeti dobro, a sve pozivam na mir i međusobno uvažavanje“, naveo je patrijarh, a saopštila je SPC.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da se M.P. (36), vozaču automobila koji je  u Ruzveltovoj udario studentkinju na teret stavlja krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i određeno mu je zadržavanje do 48 sati.

On je djevojku udario tokom studentskog protesta i vozio je na krovu auta, dok nije pala. Prebačena je u Klinički centar Srbije i, prema riječima ljekara, stabilnog je opšteg stanja.

(RT BALKAN)

Nastavi Citanje

U Trendu