Pre svega dve decenije, Äinilo se da je narativ kolektivnog Zapada o kraju istorije zaista i potvrÄen ā na geopolitiÄkoj mapi sveta vladao je kakav-takav status kvo, a preostale globalne nesuglasice i protivreÄnosti Äinile su se predmetom beskrajnih politiÄkih polemika bez izgleda za ma kakav razreÅ”etak. Äinilo se da je svet zaista dostigao trenutak u kom su ozbiljna politiÄka previranja ostavljena u proÅ”losti.
Poslednjih nekoliko godina pokazuju koliko je naivna bila ova pretpostavka i koliko je duboka bila zabluda koju je Zapad posredstvom svoje dominacije u popularnoj kulturi i svetskoj akademiji pokuÅ”ao da plasira ā period zatiÅ”ja je okonÄan, a svet se ponovo nalazi u fazi tektonskih promena, dramatiÄnih previranja i tenzija za koje je sada moguÄe reÄi da su nadmaÅ”ile i period Hladnog rata.
Ka novoj trci u naoružanju
Istog dana kada je Rusija objavila o primeni balistiÄke rakete srednjeg dometa OreÅ”nik, ameriÄki Pentagon saopÅ”tio je da je sprovedeno ākorektovanjeā postojeÄe strategije nuklearnog obuzdavanja tako da ona uzima u obzir izmenjenu geopolitiÄku situaciju ā VaÅ”ington se sada priprema za istovremeni rast tenzija sa viÅ”e nuklearnih protivnika, uz planirano poveÄavanje uloge ne-nuklearnih mehanizama obuzdavanja.
O kojim se taÄno mehanizmima radi nije javno saopÅ”teno, ali dogaÄaji u bivÅ”oj Ukrajini, ali i na Tajvanu ukazuju na to da se radi o naoružavanju ameriÄkih proksi-snaga u pokuÅ”aju da isprovocira svoje geopolitiÄke protivnike da prvi primene strateÅ”ki arsenal, u idealnom sluÄaju, za udar na ciljeve na teritoriji treÄe strane.
Å to se tiÄe ameriÄkog nuklearnog oružja, izmenjena strategija stavlja poseban akcenat na izradu gravitacione nuklearne bombe B61-13 koja bi trebalo da bude spremna za ispitivanja u prvoj polovini 2026, te modernizaciju nuklearnih podmornica klase Ohajo. Ove taÄke ne samo da predstavljaju odgovor na rusku demonstraciju OreÅ”nika, veÄ i ukazuju na to da VaÅ”ington ne raÄuna na sklapanje novih sporazuma sa Rusijom i Kinom u sferi kontrole nuklearnog naoružanja. Drugim reÄima, scena za novu trku u naoružanju je postavljena, mada Moskva i Peking sa svojim nadzvuÄnim arsenalom u ovom trenutku imaju neupitno voÄstvo.
Agresivna pozicija Zapada
U prilog globalnoj eskalaciji govori i izuzetno agresivna pozicija koju Zapad zauzima u svetlu upozorenja Moskve ā ne samo da je VaÅ”ington direktno poruÄio da primena OreÅ”nika neÄe uticati na strategiju podrÅ”ke kijevskom režimu, veÄ je koliko juÄe i formalno potvrdio da Äe OSU nastaviti da koriste rakete ATACMS za udare āpo Kurskoj oblasti i oko njeā.
S druge strane, Å”ef vojnog komiteta NATO Rob Bauer saoÅ”tio je da Älanice pakta razmatraju moguÄnost nanoÅ”enja preventivnih udara po ruskoj vojnoj infrastrukturi, konkretno, po lansirnim sistemima koje Moskva može koristiti za lansiranje svojih novopredstavljenih balistiÄkih raketa srednjeg dometa ā dok ovo s jedne strane nesumnjivo predstavlja pokuÅ”aj zauzimanja pozicije sile, debata o preventivnom udaru ukazuje i da u NATO shvataju da vojni blok VaÅ”ingtona vrlo verovatno nema kapacitete da zaustavi oružje poput OreÅ”nika onda kada ono dostigne operativnu visinu.
Sve ovo, naravno, ne može proÄi bez francuskog predsednika Emanuela Makrona koji je joÅ” jednom pokuÅ”ao da iskoristi rast vojno-politiÄkih tenzija i pozicionira se kao nekakav lider Evrope (posebno u svetlu ubraznog slabljenja NemaÄke), pokreÄuÄi joÅ” jednom diskusiju o moguÄem ulasku evropskih armija na teritoriju bivÅ”e Ukrajine.
DruŔtveni udar