Connect with us

Društvo

Patrijarh Porfirije služio liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Save na Menhetnu

Published

on

Patrijarh srpski Porfirije boravi u posjeti Njujorku gdje je danas služio liturgiju u Sabornoj crkvi Svetoga Save na Menhetnu.

Patrijarh je takođe održao više sastanaka posvećenih nastavku obnove Saborne crkve i parohijskog doma u Njujorku koji su oštećeni u požaru na Uskrs 2016. godine.

Na aerodromu „Džon F. Kenedi“ patrijarha Porfirija su kasno u petak dočekali protojerej-stavrofor, starješina Sabornog hrama Svetog Save na Menhetnu Živojin Jakovljević i predsjednik crkvene uprave Veljko Dobrilović, kao i djeca u narodnoj nošnji koja su hlebom i solju poželjela dobrodošlicu patrijarhu, objavljeno je na Fejsbuk nalogu srpskog patrijarha.

Na osnovu odluka nadležnih crkvenih organa, Crkveno-školska njujorška opština i parohija privremeno su, u cilju prevazilaženja nastalih problema, povjerene na duhovno staranje i upravljanje patrijarhu Porfiriju.

Patrijarh boravi u posjeti Njujorku u pratnji protojereja-stavrofora profesora Pravnog fakulteta u Kragujevcu Velibora Džomića i protođakona profesora Bogoslovskog fakulteta u Beogradu Dragana Radića i podđakona Dejana Nakića.

Društvo

Mi znamo ko smo: Sramno saopštenje CGO!

Published

on

„Danas su, od strane jedne „progresivne” i „građanske” nevladine organizacije, objavljeni rezultati istraživanja koji srpski narod u Crnoj Gori označavaju „privilegovanim” u odnosu na ostale etničke zajednice. To je svojevrsna travestija, kojom se povlašćenima proglašavaju oni koji su decenijama diskriminisani po različitim osnovama“, navode iz organizacije „Mi znamo ko smo“.

Kako kažu, istraživanje je uvod ju dosta dublje i implikativnije probleme koji se tiču svih građana Crne Gore i njihovih, Ustavom zagarantovanih, prava.

– Ne samo da je bespredmetno i bespotrebno, u društvu koje nominalno teži građanskom karakteru, građanima postavljati pitanje o navodnoj „privilegovanosti” bilo koje etničke zajednice, već se ovakvim neumjesnim zahvatima, ugrožava, možda i stigmatizuje, označeni narod. Farsična priroda čitavog istraživanja još je problematičnija ukoliko znamo da je  Crna Gora zemlja u kojoj je, do skoro, po oficijelnim podacima, recimo, u državnoj administraciji, bilo zaposleno samo 4.8% Srba (kojih po posljednjem Popisu ima 33%), u kojoj je, od strane državnog vrha, parlamentarne većine i od strane institucija sistema, progonjena Srpska Pravoslavna Crkva, i u kojoj jezik kojim govori najveći procenat njenih stanovnika (43%) ni danas nema zasluženi status službenog jezika- navode iz ove organizacije.

Dodaju da je pogrešno s aspekta evropskih, građanskih i demokratskih principa, riskantno – pod varljivom krinkom pokušaja doprinosa društvenoj koheziji i pomirenju – bilo koju nacionalnu zajednicu markirati kao privilegovanu i povlašćenu u odnosu na ostale.

– Istovremeno, zanimljivi su i, višestruko rječiti, i momenat i prezentacija grotesknog istraživanja (sprovedenog dva dana nakon objavljivanja zvaničnih rezultata Popisa stanovništva) što – kao i sve učestaliji nasrtaji medijsko-političke konjukture na srpski narod u Crnoj Gori – može samo ukazivati na želju da se dezavuiše ambijent koji je, očigledno, mnoge zatekao i iznenadio. U tom smislu, još jednom ukazujemo na činjenicu da je na snazi diskriminatorni jezički presedan neuporediv sa ustavnim, građanskim i lingvističkim praksama bilo koje evropske zemlje, i da ova zaostavština kriminogenog i autokratskog režima pogađa upravo građane koji se nazivaju „privilegovanima” – zaključuju iz „Mi znamo ko smo“.

Nastavi Citanje

Društvo

Kusturica: Zaštitili smo Mokru Goru od sestre Mila Đukanovića!

Published

on

Proslavljeni reditelj i umjetnik Emir Kusturica izjavio je u emisiji Agape na TV Insajder da je uspio da zaštiti Mokru Goru od sestre Mila Đukanovića, Ane Kolarević,  koja je tu namjeravala da investira novac u kopanje nikla.

Kako kaže, ta pobjeda je izvojevana u vrijeme dok je Vojislav Koštunica bio premijer Srbije. Nakon toga je jedna zapadna obavještajna agencija pokrenula priču da mu je država poklonila Mokru Goru.

“To je laž koju je pokrenula jedna obavještajna služba preko jednog političara u vrijeme kada je Koštunica bio na vlasti. Istina je da smo uspjeli da zaštitimo Mokru Goru od kopanja nikla i da najljepši dio Srbije, južne djelove Tare do granice sa Drinom, zaštitimo u tri navrata. Prvi put su bili Englezi, drug put sestra Mila Đukanovića i treći put neki Šiptari koju su to htjeli da kupe preko Engleza”, podsjetio je Kusturica.

Svu hajku na njega pokrenuo je po instrukcijama sa strane lider LDP-a Čedomir Jovanović.

“Onda su Čeda Jovanović i LDP ponavljali to kao mantru, kao da su u budizam upali, da je Kusturici država dala planinu. Kusturici država nikada nije dala ništa, a kamoli planinu. Kusturica je zarađivao na svojim filmovima mnogo  novca, dok su oni stajali u redu pred tom obavještajnom službom da uzmu koju desetinu hiljada evra. Kusturica je od svog novca, za razliku od njih koji su taj novac izvozili napolju, prodajući kuću i stan u Francuskoj i sve što je imao da bi napravio Mećavnik. Mokra Gora je jedina komuna u Srbiji koja ima jednu posebnu vrstu prečistača i u rasponu od 11.000 kvadratnih kilometara sve podzemne vode su zaštićene zahvaljujući trudu koji je trajao 20 godina i države koja nam je pomagala. Sve sam kupio sam, ništa mi država nije dala“, poručio je Kusturica.

Nastavi Citanje

Društvo

Mitropolit Joanikije: Mitropolit Amfilohije okupljao je sve one koji su tragali za božjom ljepotom

Published

on

Dani Mitropolita Amfilohija svečano su otvoreni sinoć izložbom ikonopisa u podgoričkom Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici. Trajaće do 1. novembra, a kako je najavljeno, organizovaće se koncerti, izložbe, promocije knjiga, okrugli stolovi, dodjela nagrada.

Četvrti Dani Mitropolita Amfilohija otvoreni su izložbom ikonopisa, na kojoj je 14 autora izložilo 36 ikona. Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je da je njegov prethodnik decenijama tragao i ulagao sve napore da se dotakne božanske ljepote, prenosi Gradski portal.

“Dovoljno je pogledati samo ovaj hram u čijem je ukrašavanju on učestvovao i dao svoj ogromni doprinos, jer je prosto od oblika – od arhitektonskih oblika ovog hrama do ikona i fresaka, u svemu on bio učesnik i nadahnitelj onima koji su ukrašavali ovu svetinju“, kazao je mitropolit Joanikije.

Mitropolit Joanikije je podsjetio da je mitropolit Amfilohije prije četiri decenije u Vršcu organizovao prvu izložbu savremenog ikonopisa, okupljajući umjetnike za koje do tada mnogi nijesu ni znali.

„I od tada vidimo da je on cijelo vrijeme sabirao ponajviše ikonopisce, arhitekte, bogme i pisce, ovdje su neki prisutni, dakle sve one koji su se trudili da umnože božje darove u sebi putem stvaralaštva“, istakao je vladika Joanikije.

Svi zainteresovani izložbu ikonopisa mogu pogledati u kripti hrama narednih 15 dana.

Nastavi Citanje

U Trendu