Connect with us

Glas naroda

Smije li novi VDT da krene na Mila!?

Published

on

Juče, 27. januara, izabran je novi Vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković, a tako je konačno prekinuto višegodišnje v.d. stanje u toj oblasti, koju je između ostalog kritikovala Evropska unija.

Vrhovno državno tužilaštvo bilo je u v.d. stanju skoro pet godina, nakon što je dugogodišnjem VDT-u Ivici Stankoviću istekao mandat.

Delegacije EU u Crnoj Gori pozdravila je izbor VDT-a i pozivala sve političke aktere da nastave da “konstruktivno sarađuju iznad partijskih stavova u cilju brzog sprovođenja ključnih reformi iz evropske agende”.

“Da bi iskoristila aktuelni zamah politike proširenja i napredovala u pristupnim pregovorima sa EU, Crna Gora treba da nastavi da prioritetno sprovodi reforme u oblasti vladavine prava kako bi ispunila privremena mjerila u poglavljima 23 i 24 u najkraćem mogućem vremenskom okviru. Reformski prioriteti su detaljno predstavljeni u Godišnjem izvještaju o Crnoj Gori za 2023. godinu, koji treba da služi kao putokaz vlastima u narednom periodu. Trajanje procesa pristupanja zasnovanog na zaslugama u potpunosti je u rukama Crne Gore“, naveli su u saopštenju iz Delegacije EU.

Međutim, iako delegacija EU ne pominje jednog čovjeka, koji je i direktno i indirektno zaslužan za sunovrat i stagnaciju Crne Gore u svakom smislu, pa i u evropskim integracijama, nadamo se da će novi VDT smoći snage i krenuti da rješava predmete vezane za bivšeg predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića.

Velika očekivanja građana i naravno 61 poslanika koji su ukazali povjerenje Miloradu Markoviću, glasajući za njega, predstavlja u jednu ruku teret, a u drugu i podsticaj da novi VDT uradi ono što većina od njega očekuje.

S obzirom na brojne afere Mila Đukanovića, vjerujemo da novom VDT-u neće biti teško da odabere makar pet i odmah krene pravim putem.

Pandora papiri i malverzacije

Đukanovićevo ime našlo se u Pandora papirima, curenju finansijskih dokumenata koji su objavljeni početkom oktobra 2021. godine.

Prijavljeno je da Đukanović i njegov sin Blažo prenose novac na ofšor račune od 2012. godine, kada su sklopili tajne ugovore o upravljanju imovinom iza mreže kompanija u više od pet zemalja.

Đukanovići, otac i sin, osnovali su dva trusta, odnosno Victoria Trust i Capecastel Trust. Milo je priznao da je osnovao Victoria Trust dok nije bio na javnoj funkciji, da nije imao poslovne transakcije niti otvorene bankovne račune, a tvrdio je da je vlasništvo nad svojim trustom prenio na sina Blaža.

Đukanovićev tadašnji kabinet je saopštio da je „curenje informacija“ „dio niza pokušaja diskreditacije Đukanovića i članova njegove porodice” i da su trustovi postojali samo „na papiru”.

Đukanović je ranije negirao da poseduje biznis u drugim zemljama.

Afera „Telekom“

Ova afera odnosi se na prodajucrnogorskog Telekoma, Mađar telekomu 2005. godine.

Američki organi su 2014. otkrili da su prilikom prodaje sa više od sedam miliona podmićena najmanje dva crnogorska funkiconera i advokatica, sestra tada najvišeg vladinog funkcionera, Mila Đukanovića.

Specijalno tužilaštvo je tada konstatovalo da u radnjama Ane Đukanović, advokatice i sestre Mila Đukanovića, „nema osnovane sumnje“ da je izvršeno krivično djelo.

Optužnica iz 2015. teretila je bivše čelnike Telekoma, Olega Obradovića i Miodraga Ivanovića, da su zloupotrebili službeni položaj i oštetili ovu državnu kompaniju za više od dva miliona evra.

„Pireus banka“ i kastodi računi

Radi se o aferi koju je inicirao odbjegli biznismen Duško Knežević koji je, dok je bio pod potjernicom, saopštio da je žirirao za prvi legalni milion sadašnjeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića kod grčke Pireus banke.

„Ničija kuća“

Afera “Ničija kuća”, bila je jedna u seriji kojima je Knežević uzdrmao javnost razotkrivajući mračne tajne šefa bivšeg režima. Predsjednik Atlas grupe je u decembru 2019. u emisiji “Načisto” na TV Vijesti rekao da ima dosta finansijskih i transakcijskih dokaza za tvrdnje koje je navodio u javnosti ali da “cijela Crna Gora zna da je to Đukanovićeva kuća, ali nema hrabrosti da to kaže”.

“Đukanović mi je ponudio da se na mene vodi kuća koja je na Gorici, kada je trebalo da se gradi, međutim ja sam to odbio i kuća se vodi na Vlada Ivanovića-njegovog druga. Žao mi je što Vlada uvlačim u sve ovo, ali to je jedna realnost i mislim da bi državni organi trebalo odmah da pokrenu istragu i vide kako je ta kuća finansirana i ko stoji iza te kuće formalno. Ali ta kuća, koju je radio arhitekta Zoran Petrović sa svojim sinom koji mi je isto to potvrdio, je kuća Mila Đukanovića… Nek Specijalno državno tužilaštvo ispita arhitekte, izvođače radova i vidjeće šta se dešava tamo. Imam dokaze finansijske prirode gdje se vide tragovi novca po drugim poslovima i to će vrlo brzo da krene u javnost” – rekao je tada Duško Knežević.

Tadašnji gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša donio odluku o ustupanju 1.579 kvadrata gradskog građevinskog zemljišta pored vila “Gorica” Ivanoviću i da bi u kuću trebalo da se useli Đukanović.

Tu odluku je donio nakon što je 2008. godine izmijenjen DUP Nova varoš 2, kojim su, pored vile “Gorica”, ucrtane dvije parcele tik uz Atinsku ulicu u kojoj živi Đukanović. Ugovor o prenosu prava na građevinsko zemljište potpisali su Ivanović i tadašnji direktor Agencije za imovinu Podgorice Dragan Đukić.

U njemu piše da se gradska urbanistička parcela od 1.579 kvadrata prenosi na korišćenje uz naknadu. Cijena po kvadratu iznosila je 702 eura, odnosno 1.108.458 eura ukupno, a dokumenta Sekretarijata za finansije potvrđuju da je Ivanović uplatio novac na račun podgoričkog budžeta, prenio je podgorički dnevnik.

Knežević je naveo da je prvi sukob sa Đukanovićem imao upravo kada ga je opomenuo da “nije normalno da on ima kuću tolike površine i vrijednosti odmah pored vile ‘Gorica’ i da, kada se promijeni vlast, nije dobro da on stanuje tu“.

Harač od 300.000 evra za Đukanovića

„Vijesti“ su 1. jula 2022. godine objavile dio komunikacije Lazovića i Zvicera, u kojoj tajni agent informiše vođu klana da, kako je napisao, „30 godina daju pare Milu“.

„Ne pominji magacin 35-icu. Iz njega smo sve izvukli. Ne pominji Milana Roćena. Pardon, 25-icu. I ne pominji da radimo 30 godina i da dajemo pare Milu lično na ruke. Nemoj kazati da Milu nosimo pare. Milu Đukanoviću lično na svakih mjesec dana 300.000 na ruke da nosi moj striko“, piše u Lazovićevoj poruci upućenoj Zviceru.

Đukanović je demantovao navode iz prepiske, te pozvao nadležne da preduzmu sve istražne radnje i ustanove istinu.

(Portal083)

Glas naroda

Komitama smeta plivanje za časni krst

Published

on

Kako je naš portal više puta pisao, šovinizam, srbofobija i uopšte rečeno mržnja određenih slojeva društva u Crnoj Gori prevazilazi sve granice.

Ne znamo zašto, ali je postala praksa da se ovakvi govori mržnje od strane policije ne procesuiraju niti im isti pridaju važnost, iako je kada pogledate fotografije ispod jasno da se radi o klasičnom govoru mržnje.

  1. Ostaje nam da vidimo da li će ovoga puta nadležni organi reagovati.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Lažna država priznala, Kosovo je Srbija

Published

on

Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova obustavilo je istragu protiv trojice crnogorskih državljana Rajka Krivokapića, Marinka Jovanovića i Dragutina Lalatovića koji su uhapšeni krajem prošle godine pod sumnjom da su „podsticali mržnju i netrpeljivost“, potvrdila je u petak za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparolka Specijalnog tužilaštva, Ljiridona Kozmaći.

Kozmaći je rekla da „na osnovu prikupljenih dokaza, nije potvrđeno da su optuženi R.K., M.J. i D.L. počinili krivično djelo zbog kojeg je bila pokrenuta istraga od strane Specijalnog tužilaštva“, prenosi portal KosSev.

Potvrda o obustavi istrage stiže dan nakon što su trojica mladića iz Nikšića pušteni na slobodu.

Oni su uhapšeni 24. novembra 2024. godine po završetku obilježavanja praznika u manastiru Visoki Dečani zbog natpisa „Kosovo je Srbija“ na okviru registarskih tablica.

Njima je odmah određeno 48-časovno zadržavanje, a potom i 30-dnevni pritvor koji je jednom produžen.

Advokatica Jovana Filipović tvrdila je da je mjera preoštra i da nema osnova za krivičnu prijavu. Natpis je, kazala je, bio prekriven trakom, te nije poznato ko ga je skinuo.

Nakon hapšenja, ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potvrdio je da su dvojica uhapšenih vojnici Vojske Crne Gore i najavio da će se istražiti sve okolnosti slučaja, ali i to da „neće biti skidanje glava“.

Sa druge strane uslijedile su osude partuije Srpska lista, reakcije drugih političara iz Crne Gore i protesti u Podgorici, kao i pozivi na puštanje uhapšenih od strane Eparhije budimljansko-nikšićke Srpske pravoslavne crkve (SPC).

(Vijesti.me)

Nastavi Citanje

Glas naroda

Patrijarh srpski Porfirije, Mir a ne nasilje

Published

on

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije izjavio je da je duboko potresen jučerašnjim događajem u Beogradu, kada je „automobilom udarena i teško povrijeđena studentkinja Pravnog fakulteta“. On je pozvao sve na mir i međusobno uvažavanje.

„Očekujem da vinovnici ovog čina odgovaraju pred zakonom. Molim se Gospodu Iscelitelju za Sonjin brzi oporavak od povreda. Opet i opet upozoravam da agresija i nasilje nikome neće donijeti dobro, a sve pozivam na mir i međusobno uvažavanje“, naveo je patrijarh, a saopštila je SPC.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da se M.P. (36), vozaču automobila koji je  u Ruzveltovoj udario studentkinju na teret stavlja krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i određeno mu je zadržavanje do 48 sati.

On je djevojku udario tokom studentskog protesta i vozio je na krovu auta, dok nije pala. Prebačena je u Klinički centar Srbije i, prema riječima ljekara, stabilnog je opšteg stanja.

(RT BALKAN)

Nastavi Citanje

U Trendu