Connect with us

Geopolitika

Što je babi milo to joj se i snilo: Ekspeti Atlanskog savjeta predviđaju prpast Rusije do 2033.

Published

on

Rusija kakvu poznajemo možda neće postojati do 2033. pokazalo je istraživanje Atlantskog savjeta (Atlantic Council) u kojem je učestvovalo 167 globalnih eksperata koji su dali mišljenje kako bi geopolitika, društveni i politički pokreti ali i situacija na drugim poljima, mogli da izgledaju u narednih 10 godina.

“Svijet bi u narednoj deceniji mogao da se suoči sa velikom ekonomskom krizom, poput one iz 2008. i 2009. godine i pandemijom iste jačine i udara kao i kovid”, zaključak je većine stručnjaka, navodi Atlantski savet, u izvještaju koji je dobio Tan jug.

Izvještaj ukazuje i na to da će u predstojećim godinama više zemalja posegnuti za nabavkom i proizvodnjom nuklearnog naoružanja, na prvom mjestu Iran i Saudijska Arabija, a potom i Južna Koreja i Japan.

Pozitivna vijest je što većina tih stručnjaka, 58 odsto,  smatra da nuklearno oružje neće biti upotrebljeno, 14 odsto ih se pribojava da bi to mogla da uradi Rusija, 10 odsto Sjeverna Koreja. Tri odsto eksperata smatra da bi to mogle da učine SAD, odnosno Pakistan iili Izrael.

“Istraživanje je pokazalo da 40 odsto stručnjaka predviđa da će Rusija kakvu poznajemo da doživi raspad do 2033. godine ‘zbog revolucije, građanskog rata, političkog raspada ili nekog drugog razloga’. Njih 21 odsto smatra da će Rusija do 2033. biti ‘propala država'”, navodi se u istraživanju Atlantskog savjeta koje je pokazalo i da osam odsto stručnjaka smatra da bi raspad mogle da dožive i SAD, šest odsto očekuje da bi to mogla da bude Kina, a jedan odsto Indija.

Na pitanje koja bi od 10 zemalja, ponuđenih u istraživanju, mogla da se u narednoj dekadi podvede pod pojam propale zemlje, a to sada nije, poznavaoci globalnih prilika na prvo mjesto stavljaju Rusiju, na drugo Avganistan, a na treće i četvrto Pakistan i Venecuelu.

Istraživanje je pokazalo i mogućnost da je više zemalja spremno da nabavi nuklearno oružje u narednih 10 godina.

Vojna ofanziva Kine na Tajvan moguća je ili je skoro realna za oko 70 odsto tih eksperata.

Više od 61 odsto ih smatra da ipak u narednom periodu neće ili ne bi trebalo da dođe do direktnog sukoba Rusije i NATO-a.

Suprotno procjenama Međunarodne agencije za energiju, anketirani stručnjaci smatraju da je malo vjerovatno da će planeta dostići vrhunac emisije staklene bašte.

Demokratija će na globalnom novu, kako navode, u narednom desetogodišnjem periodu biti izložena brojnim opasnostima i biće sistemski ugrožavana.

“Demokratije očekuje teška decenija. Suočavaće se sa autokratama i populističko-nacionalističkim pokretima koji će vjerovatno dobiti određenu snagu, dok će društvene mreže sve više djelovati kao antidemokratska snaga”, navedeno je u istraživanju.

SAD će u narednoj deceniji biti svjetska vojna sila – smatra 71 odsto stručnjaka, 54 odsto ih misli da će oni biti dominantni na polju tehnoloških inovacija.

Trećina vjeruje da će SAD vladati na polju diplomatije, 31 odsto da će američka ekonomija biti najjača na svijetu, dok ih 17 odsto misli da Sjedinjene Države neće imati globalno preimućstvo ni u jednoj sferi.

Zemlje će se, na globalnom planu, najviše ujediniti u borbi protiv klimatskih promjena i u borbi za očuvanje ljudskog zdravlja.

Smatraju da nijedna nova zemlja u narednih 10 godina neće postati stalna članica UN, iako njih četvrtina najviše vjeruje da bi to mogla biti Indija.

Oko 10 odsto ih smatra da bi to mogao biti Japan, ili Brazil, sedam Njemačka, Nigerija i Južnoafrička Republika.

Nastavi Citanje
Klikni za komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Geopolitika

Asia Times: Tampon zona u Ukrajini prostiraće se sve do Dnjepra!

Published

on

Mediji šire mišljenje da će bilo kakvi pregovori o Ukrajini dovesti do još većeg gubitka teritorija zemlje, a tampon zona se može protezati do Dnjepra.

Prema publikaciji Asia Timesa, bilo kakvi pregovori za rešavanje sukoba u Ukrajini dovešće do gubitka njenih teritorija i stvaranja tampon zone na njenom tlu.

Autor materijala napominje da će u trenutnoj fazi konfrontacije svaki mogući sporazum ostaviti iza Rusije istočne regione Ukrajine, koje je ona već zauzela, a takođe će vjerovatno izazvati pojavu demilitarizovane zone na istočnoj obali Dnjepra.

Osim toga, u članku se ističe da cilj NATO-a da ostvari pobedu Ukrajine na bojnom polju neće biti ostvaren, pošto su Oružane snage Ukrajine skoro potpuno iscrpljene kadrovski i municijski, dok ruske trupe imaju sve što je potrebno za poraz ukrajinskih jedinica.

Moskva je više puta najavljivala spremnost za pregovore, ali je Kijev zakonski zabranio njihovo održavanje.

Zapad ignoriše stalna odbijanja ukrajinske strane da se uključi u dijalog. Ranije je Kremlj saopštio da za sada ne postoje preduslovi za mirno rešavanje situacije, a postizanje ciljeva specijalne vojne operacije je apsolutni prioritet za Rusiju, što je moguće samo vojnim putem.

Pored toga, ruski predsjednik Vladimir Putin je naglasio da ruska strana neće pregovarati sa Kijevom samo zato što neprijatelj, kome ponestaje municije, želi da napravi pauzu da se ponovo naoruža.

Ruski predsjednik je naglasio da će Rusija zahtevati pismene garancije svoje bezbjednosti.

Webtribune.rs

Nastavi Citanje

Geopolitika

Rusija se sprema da pređe Dnjepar!

Published

on

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu najavio je ponovno uspostavljanje Dnjeparske flotile.

To može biti direktno povezano sa novom etapom Spacijalne vojne operacije i stvaranjem „tampon zone“ bezbjednosti. u Ukrajini, o kojoj je prije neki dan govorio Vladimir Putin.

Prema riječima moskovskog vojnog stručnjaka Vasilija Dandikina, povratak te flotile je pokazatelj ozbiljnih namjera ruskog vojnog vrha jer će igrati važnu ulogu u oslobađanju Zaporožja i Hersonske oblasti.

Šojgu je otkrio da je Dnjeprska flotila već formirana i da će u njenom sastavu biti i brigada riječnih čamaca.

Dandikin je podsjetio da Dnjeparska riječna flotila ima bogatu istoriju:

– Bila je to zaslužna, ordenonosna flotila. Formirana je prije Velikog otadžbinskog (Drugog svjetskog) rata. Učestvovaola je u bitkama na Dunavu i stigala do Berlina. Završila je svoj ratni put na reci Špreji – kod Rajhstaga.

Upitan – koje oružje flotila može imati, Dandikin je naveo:

– Najvjerovatnije će to biti kombinacija brodova malog deplasmana. Ne isključujem da će biti brodova sa višecjevnim bacačima raketa i protivvazdušnim sredstvima. Treba očekivati i oklopne čamce i minolovce jer će neprijatelj postaviti minska polja i na Dnjepru. Ne isključujem da će i kijevski režim koristiti čamce i desantnu opremu na toj reci. Govori se da mu Finci mogu dati i da operisat na moru, između ušća Buga i Dnjepra.

Dandikin je uvjeren da se Dnjeparska flotila vraća ne samo radi odbijanja napada, već i zbog sadejstava sa ruskim kopnenim jedinicama, marincima i desantnim snagama.

Po njegovom mišljenju, borbeno angažovanje flotile je veoma ozbiljan zadatak za novog komandanta ruske Ratne flote admirala Aleksandra Mojsejeva.

Pored ostalog, i u funkciji buduće tampon-zone:

„Ona će u tome imati važnu ulogu. Sada se i dalje granatiraju Hersonska i Zaporoška oblast, Luganska Donjecka Republika i naša pogranična područja. U svakom slučaju, moraćemo da pređemo na desnu obalu Dnjepra.

Nastavi Citanje

Geopolitika

Šojgu: Gubici OSU od početka godine premašili 71,000 vojnika!

Published

on

Gubici Oružanih snaga Ukrajine u zoni specijalne operacije od početka godine premašili su 71 hiljadu ljudi i 11 hiljada komada oružja, – Šojgu na sastanku Odbora Ministarstva odbrane

Od početka godine uništena su četiri 4 Abrams, 5 Leopard, 27 Bredlei vozila, 6 Himars lansera, 11 lansera PVO raketa, uključujući 5 Patriota.

Ukrajinska komanda je prinuđena da baca rezerve u borbu i koristi najskuplje primerke strane opreme.

Gubici Oružanih snaga Ukrajine tokom napada na granične tačke Belgorodske i Kurske oblasti tokom 8 dana iznosili su više od 3,5 hiljada ljudi, od čega 790 nenadoknadivih gubitaka. Uništena su 23 tenka, 34 oklopna vozila, uključujući 11 Bredlija, pet lansera MLRS Vampir i helikopter Mi-8.

U Oružanim snagama Rusije formirani su armijski korpus, motorizovana streljačka divizija, rečna flotila Dnjepar i brigada čamaca rečne flotile.

Do kraja 2024. godine planirano je formiranje 2 kombinovane armije i 30 formacija, uključujući 14 divizija i 16 brigada.

Nastavi Citanje

U Trendu