Connect with us

Društvo

Stupovi: Okupljeni smo zbog humanitarnih akcija, nismo ekstremi, mi nismo blokirali puteve, palili požare i prijetili

Published

on

Povodom svrstavanja udruženja Pravoslavno bratstvo Stupovi u grupu krajnje desničarski ekstremističkih grupa, na mapi koju je nedavno objavila Balkanska istraživačka mreža, iz ove organizacije reagovali su saopštenjem za javnost koje prenosimo integralno:

“Iako djelom i riječima nismo kao udruženje uradili ili podržali ništa što bi se moglo okvalifikovati kao ekstremno, još jednom smo od strane samozvanih istraživača kojima su nama nepoznati autoriteti dodijelili licencu za utvrđivanje društveno podobne orjentacije, okarakterisani kao ekstremistička organizacija. Ovog puta, etiketu ekstrema zalijepila nam je “Balkanska istraživačka mreža” (BIRN), a to objeručke prihvatili iz medija koji su nas ranije svrstavali u tabor radikalno desničarskih grupa.

BIRN nas je svrstao u grupu “Krajnje desničarski ekstremističkih” organizacija na Balkanu.

Prije nego se osvrnemo na ovo etiketiranje, da podsjetimo: Pravoslavno bratstvo Stupovi je po svom statutu i akcijama samo i isključivo humanitarno udruženje, i sve što smo činili kao Bratstvo, imalo je isključivo takav karakter. Trudimo se da pomognemo onima kojima je pomoć bila potrebna, ne obazirući se u koje je vjere i nacije onaj kome pomažemo. Ko je istraživao naše aktivnosti, mogao je u to da se uvjeri i lakom pretragom naše Instagram stranice.

Ako su nas zbog toga što smo se humanitarnim radom bavili kao pravoslavno bratstvo, doživjeli kao ekstremiste, problem nije u nama već onome ko u sadržini pojmova “pravoslavno” i “bratstvo” prepoznaje ekstremizam. Ukoliko je “u tom grmu zec”, čini nam se da ekstremizam izvire u onom ko je našu organizaciju prepoznao kao ekstremisitičku. Iz tog ugla, možemo da razumijemo etiketiranje Bratstva kao ekstremitičke organizacije, jer i finansijeri medija i “istraživača” kojima je povjerena licenca za mjerenje društveno-političke podobnosti u Crnoj Gori, gotovo neskriveno pravoslavlje prepoznaju kao problem za ostvarenje onih ciljeva koji se skrivaju iza šifri “zapadne vrijednosti” i “evropski standardi”, a koji sa značenjem ovih sintagmi nemaju nikakve veze.

Pravoslavno bratstvo Stupovi jeste organizacija koja svoje djelovanje zasniva na hrišćanskom moralu i tradiciji. Ukoliko je to okvir koji nas definiše kao desničarsku organizaciju, prihvatićemo da nam ta odrednica nije prikačena iz zlonamjernih pobuda, mada se doživljavamo samo kao konzervatnivno udruženje koje se, ponavljamo, bavi isključivo humanitarnim radom.

Razumijemo da je, u cilju balansiranja, trebao neko ko će da “podijeli krivicu” sa onim zbilja radikalnim organizacijama u Crnoj Gori koje su svojim aktivnostima i “podvizima” zaslužile prefiks ekstremističkih. Razumijemo i da je agenda “istraživača” takva da nas pravoslavna odrednica i karakter bratstva čine idealnim da “podijelimo krivicu” sa radikalima koje je BIRN prepoznao među kvazigrađanskim aktivistima bivšeg režima, ali žao nam je: mi nismo blokirali magistralne saobraćajnice, nismo pravili velike požare, izazivali ekološke ekcese, javno prijetili neistomišljenicima i činili brojna slična djela sa elementima terorizma. Aktivnosti Pravoslavnog bratstva Stupovi bile su i biće samo dobročiniteljskog karaktera.


Poželjno bi bilo da profesionalni i istraživacki novinari povedu mnogo više računa kod ovako teških kvalifikacija jer ćemo mi kao humanitarna organizacija biti prinudjeni da potražimo zadovoljenje pravde sudskim putem!”

Pravoslavno bratstvo Stupovi

Društvo

Mitropolit Joanikije: Crnojevića štamparija započela značajnu epohu srpskog štamparstva

Published

on

„Crnojevića štamparija, koja je počela u posljednjoj deceniji 15. vijeka, započela je jednu epohu srpskog štamparstva, koja je bila izuzetno značajna i u kulturnom i u duhovnom pogledu. I u tom smislu Oktoih, kao prva knjiga, prvi se pominje i nekako mu pripada prednost u svakom pogledu, mada i druge knjige koje su štampane u Crnojevića štampariji ne zaostaju po svojoj suštinskoj vrijednosti za Oktoihom prvoglasnikom. Odmah nakon njega, štampan je i Oktoih petoglasnih“, kazao je NJegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije u emisiji TV Hram, koja je posvećena Oktoihu prvoglasniku – prvoj srpskoj štampanoj knjizi, autora Save Samardžića.

Prva srpska štamparija na Cetinju 4. januara 1494. godine štampala je prvu knjigu na srpskom jeziku na ćirilici – Oktoih prvoglasnik, Đurđa Crnojevića i štampara Makarija, jednu od najviše korišćenih bogoslužnih knjiga u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije u razgovoru sa Savom Samardžićem, naglasio je značaj kulture koja nas, kako je ocijenio, ukorenjuje:

„Ne samo da nas vraća starim korijenima, nego nas prosto uvijek ukorenjuje, daje nam jednu sigurnost, jednu izvjesnost, jednu otvorenu perspektivu za našu budućnost. Onaj narod koji stvara kulturu, on će i da opstane i u smislu identiteta, ali u smislu zajednice, u smislu Crkve, države. Dakle, sve će očuvati onaj narod koji se bavi kulturom i duhovnošću. Ne živi čovjek samo o hljebu, nego o svakoj Riječi koja izlazi iz usta Božijih — toga su bili izuzetno svjesni naši preci, naročito u doba Nemanjića i poslije Nemanjića. Tu tradiciju duhovnosti očuvali su ponajviše naši manastiri, naši arhijereji, sveštenici, igumani, monaštvo, ali ponekad i istaknuti, značajni ljudi iz našeg naroda, kao što je bio Ivan Crnojević, kao što je bio Božidar Vuković, kao što su mnogi drugi bili u našem narodu.“

Dr Milena Martinović, arheograf i konzervator, istakla je da je prvenstveno značaj samog Oktoiha, odnosno Štamparije, to da je to bila prva štamparija na slovenskom jugu poslije Gutenbergove štamparije i štamparije kod Slovena Švajpolta Fiola, poljskog štampara, koji je štampao na ćirilici, čiji se i jedan primjerak nalazi u zbirci štampanih knjiga Cetinjskog manastira – Časlovac, štampan 1491. godine.

„Đurađ Crnojević, sin Ivana Crnojevića, sa svojim rukodjelnikom Makarijem, smatrao je da bi jedan takav poduhvat štamparija, da kažemo, u ta ljuta i priskrbna vremena, dobrodošao Crkvi radi veće produkcije bogoslužbenih knjiga. Odnosno, cilj je bio da se crkve napune knjigama i da taj proces mnogo brže ide od dotadašnjih, pa i kasnijih skriptorija u kojima su se prepisivale knjige bogoslužbene namjene.“

Više o istorijskim okolnostima u kojima je nastala prva državna štamparija na Cetinju na slovenskom jugu i o tome kako su Srbi na Cetinju odštampali prvu ćiriličnu knjigu na svijetu u 15. vijeku, u emisiji TV Hram:

https://youtu.be/XMi1YbTTh6U?si=67NRIBQKTZkLznp2

 

Nastavi Citanje

Društvo

Mitropolija: Napad na Backovića je po tragu bivšeg režima

Published

on

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) saopštila je da je sinoć napadnuta porodična kuća i ugrožena bezbjednost najuže familije sveštenika Mijajla Backovića, paroha tivatskog.

„Bez obzira što zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje poslednjih godina, ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi. Namjera zločinaca je narušavanje bezbjednosti sveštenika, njegove žene i djece, te je ovo duboko anti-crkveni čin, koji glasno osuđujemo i pozivamo nadležne službe države i lokalne vlasti da preduzmu sve kako bi se počinioci ovog gnusnog nedjela identifikovali i sankcionisali“, naveli su iz MCP, pa nastavili:

„S obzirom na količinu laži, podmetanja i klevete koje se serviraju prema Crkvi i njenom sveštenstvu, naročito intenziviranih ovih dana, ovako nešto se moglo i očekivati. Uvjereni smo da nadležni organi imaju moći da brzo rasvijetle ovaj zločinački čin, a na sve društvene činioce još jednom apelujemo da u ovim teškim danima punih iskušenja pokažemo potrebnu odgovornost i uradimo sve kako bi se mir i sigurnost vratili u naše domove“, zaključili su iz MCP

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Nastavi Citanje

Društvo

MINISTAR ĐORĐE MILIĆEVIĆ OBELEŽIO SRPSKU NOVU GODINU U ATINI SA NAŠIM SUNARODNICIMA

Published

on

Ministar Đorđe Milićević u Atini

 

Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom, Đorđe Milićević, juče je u ambasadi Republike Srbije u Atini prisustvovao svečanosti povodom obeležavanja Srpske nove godine. Tom prilikom je sa našim sunarodnicima koji žive u Grčkoj podelio radost ovog praznika i poslao poruku jedinstva i zajedništva.

Ministar Milićević je izrazio zahvalnost njegovoj ekselenciji ambasadoru Nikoli Nedeljkoviću i zaposlenima u ambasadi na organizaciji ovog značajnog događaja, ističući da je Srbija odlučna u nameri da važne datume za srpski narod i državu obeležava kako u Srbiji, tako i sa sunarodnicima širom sveta. On je naglasio da ovakva okupljanja simbolizuju snagu jedinstva srpskog naroda.

“Važni datumi za Republiku Srbiju i srpski narod zaslužuju da budu obeleženi gde god naš narod živi. Srbija je uvek bila jaka onoliko koliko je jedinstvena, a ovaj događaj pokazuje našu opredeljenost da zajedno gradimo čvrste veze između matice i dijaspore,” istakao je ministar Milićević.

On je dodao da su ovakvi susreti prilika za bolje razumevanje potreba srpske zajednice u Grčkoj, kao i za jačanje saradnje između države Srbije i njenih građana u inostranstvu.

Ambasador Nikola Nedeljković podsetio je da je ovo još jedan u nizu događaja koje je ambasada organizovala za naše sunarodnike, uključujući okupljanje 350 mališana na početku školske godine. Nedeljković je istakao da je ambasada dom svih Srba u Grčkoj i da je njihova uloga od ključnog značaja za jačanje odnosa između Srbije i Grčke.

Svečanost je obeležena i simboličnim činom donošenja masline sa Hilandara i autohtone šljive Ranke iz Srbije, koje će biti zasađene u dvorištu ambasade, kao simbol trajnog povezivanja srpskog i grčkog naroda.

Ovaj događaj je još jednom potvrdio važnost okupljanja srpskog naroda, očuvanja tradicije i kulture, kao i snagu jedinstva koje je ključ za budućnost Srbije i njenih građana.

Nastavi Citanje

U Trendu