Nikšićanin Zoran Đukanović Žuti izašao je na slobodu, a on je jedini osumnjičeni pripadnik grupe koju je, prema tvrdnjama SDT-a, formirao biznismen Aleksandar Mijajlović radi šverca cigareta, koji je još bio u spuškom zatvoru.
Iz pritvora je pušten jer je istekao zakonski rok od šest mjeseci koliko treba da prođe od hapšenja do podizanja optužnice. Ostali osumnjičeni ranije su napustili pritvor, uglavnom po osnovu jemstva koje su položili. Mijajlović je sredinom aprila napustio zatvor kada je sud prihvatio jemstvo od 1,1 milion eura u zamjenu da se sa slobode brani od optužbi da je organizovao šverc cigareta.
Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči Mijajlovića da je formirao kriminalnu grupu koja se bavila krijumčarenjem velikih količina cigareta. Osim Đukanovića, članovi kriminalne grupe, prema tvrdnjama SDT-a, bili su Dejan Jokić, Golub Vojinović i policajci Dragan Backović, Milenko Rabrenović, Radoje Rabrenović i Mirko Mijušković.
U tužilačkim spisima navedeno je da je glavni za nabavku cigareta bio Mijajlović, dok je drugi organizator označen kao N.N. lice. Tužilaštvo je, prema pouzdanim saznanjima „Dana“, došlo do dokaza koji ukazuju na čvrstu sumnju da je Mijajlović sa saradnikom u samo jednoj turi početkom 2021. godine dopremio najmanje sedam kontejnera cigareta iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kriminalna grupa je otkrivena na osnovu „skaj“ prepiski koje su dostavljene posredstvom Europola. Navodni članovi kriminalne organizacije praćeni su od sredine 2020. godine do polovine 2022. godine. Cigarete su, kako se sumnja, stizale u turama, u velikim količinama, nikada ispod 1.000 paketa. Preko firmi, koje za sada nijesu otkrivene, dogovaran je uvoz cigareta koje su skladištene u Luci Bar. Nakon toga, „rasturane su“ po Crnoj Gori, a odatle su u turama prevožene do Bosne i Hercegovine. U tom poslu, kako tvrde iz SDT-a, učestvovali su i policijski službenici.
Osumnjičenima su na teret stavljena krivična djela krijumčarenje, stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i pranje para. Švercom cigareta, prema tvrdnjama tužilaštva, bavili su se od 2019. do 2022. godine.
Mijajlović se tereti da je u inostranstvu nabavljao velike količine cigareta koje su neocarinjene uvozili i skladištili u Luci Bar. Odatle su ih, kako se sumnja, u više navrata, uglavnom kombi vozilima, prevozili na dalje lokacije. Cigarete su preprodavane, odnosno išle su iz ruke u ruku, a krajnja destinacija uglavnom je bila Bosna i Hercegovina.
Mijajlović je negirao krivicu, tvrdeći da u Dubai često putuje zbog privatnog posla, ne zbog cigareta. Među dokazima našle su se i prepiske sa „skaja“ Mijajlovića sa bivšim službenikom ANB-a Petrom Lazovićem, kojem je, kako tvrde, prodavao cigarete. Mijajlović je tužiocu priznao da je komunicirao sa Lazovićem, ali, kako je pojasnio, preko „uobičajenih telefona“.
Đukanoviću zabranjeno da napušta Nikšić
Đukanovićev branilac, advokat Srđan Lješković, za „Dan“ je potvrdio da je njegov branjenik preksinoć napustio spuški zatvor, kada je isteklo šest mjeseci pritvora. Lješković je pojasnio da je Đukanoviću sud izrekao mjere, odnosno da mu je oduzet pasoš, zabranjeno da napušta Nikšić, a naređeno mu je da se svaki 15. dan javlja policiji.
Nedugo pred isticanje roka od šest mjeseci za podizanje optužnice SDT je izdalo nalog za niz vještačenja u stanu u jednoj zgradi u Budvi. Tužilaštvo tvrdi da je luksuzni stan koji se vodi na kompaniju Bemaks u vlasništvu Mijajlovića.
Izvor: Dan