Connect with us

Glas naroda

Šta sve skriva informacija o planiranju atentata na Mila Đukanovića?

Published

on

PIŠE: Mladen STOJOVIĆ (ALOONLINE/ADRIA)

Vijest da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, obavijestio nadležne organe da je dobio informaciju da se na njega priprema atentat, opravdano je uzburkala ne samo crnogorsku javnost. „Opravdano“, zbog svog sadržaja ali i zbog činjenice da se ovaj alarm dešava baš u trenutku kada se očekuje da SDT pozove na razgovor bivšeg predsjednika države i DPS-a u vezi sa istragama u kojima on figurira kao centralna ličnost.

Iščekivanje raspleta više afera u kojima se u raznim ulogama pominje Milo Đukanović, minulih nedjelja dostiglo je tačku usijanja, čemu je kumovala i prijeteća poruka njegovog naslednika na čelu DPS-a Danijela Živkovića da će ukoliko postoji namjera da se uhapsi bivši lider ove partije uslijediti „radikalni odgovor“.

Nakon sve intezivnijih spekulacija da bi višedecenijski šef crnogorskog režima mogao biti uhapšen, prijetećih reakcija na to iz tabora njegove partije, vijest o navodnoj pripremi atentata na Đukanovića, dala je specifičnu notu i nedavno objavljenoj informaciji da se on odnedavno vozi u najnovijoj verziji blindiranog A8 L Security modela koji košta oko 800.000 eura.
Jer, jasno je da vijest da bivši šef države proširuje vozni park vozilima astronomske vrijednosti, ne djeluje baš pozitivno u javnosti u jeku kontroverze o legalnosti njegovih poslovnih poduhvata. Informacija o njegovoj alarmantnoj ugroženosti, umanjuje težinu zamjerki zbog pomente investicije, naročito ukoliko je smanjen broj ljudi u obezbeđenju koje angažuje država.

Koliko su gorenavedene okolnosti uticale na to da informacija o navodnom planiranju atentata na Đukanovića bude plasirana u medijima kao vijest dana, i to sa indikativnom igrom prebacivanja domicilne adrese sa koje stiže informacija, ostaje da nagađamo i to iščekujujući moguće otkriće izvora iz kojeg je ona stigla do bivšeg predsjednika ali i ANB-a. Za sada je poznato da je informacija stigla sa Kosova, što ne govori malo. Mnogo više se, međutim, može naslutiti iz podatka saopštenog iz kabineta bivšeg predsjednika da je informacija dobijena od „određenih međunarodnih zvaničnika iz obavještajne zajednice“. Kao što je poznato, Crna Gora je članica NATO, za razliku od Kosova, pa je pomalo neuobičajeno da međunarodni zvaničnici iz obavještajne zajednice daju ovakve informacije van sistema NATO. Osim, ukoliko je riječ o „međunarodnim zvaničnicima iz obavještajne zajednice“ koji nisu iz zemalja pripadnica Aljanse.

Naravno, ključni razlog za brigu je potencijalno ugrožena bezbjednost Đukanovića, koji više ne obavlja nikakvu političku funkciju, iz čega se nameće zaključak da potencijalna prijetnja po njega dolazi iz kriminalnog miljea. Prema saznanjima koja je svojim čitaocima predočio dnevnik Pobjeda, pozivajući se na izvore „iz samog vrha bezbjednosnog sektora“, riječ je o „jednoj od najjačih kriminalnih organizacija iz Beograda, poznatoj po organizaciji ubistava, koja ima razgranate pipke u svim državama regiona, ali i Zapadne Evrope i Južne Amerike“.

Ovaj medij prenio je, nešto kasnije, i informaciju da su „iz Agencije za nacionalnu bezbjednost nezvanično kazali Televiziji Crne Gore da imaju operativna saznanja o pripremi atentata na bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, te da u „Upravi policije kažu da nisu upoznati sa informacijama koje su danas objavljene u crnogorskim medijima“.

Ovako kreirana vijest šalje u etar alarmantnu poruku da u Upravi policije u čijoj je nadležnosti briga o bezbjednosti svih štićenih ličnosti među kojima je i Milo Đukanović, nisu obavješteni da se na njega priprema atentat u trenutku kada u ANB-u imaju operativna saznanja o tome. U prevodu, ovako interpretirana vijest ukazuje na to da u sektoru bezbjednost vlada haos i da je neki „izvor Pobjede“ ili „TVCG“ prije o operativnim saznanjima da se na Đukanovića priprema atentat obavijestio javnost nego li nadležnog funkcionera Uprave policije koji rukovodi odjeljenjem za zaštitu objekata i ličnosti.

Na ovom tragu političke poene skupljali su juče brojni funkcioneri partija koje je upravo Milo Đukanović svojevremeno opisao kao „tradicionalne partnere“. Vijest o pripremanju atentata na bivšeg predsjednika države i DPS-a, mora se sagledavati i iz ovog ugla.

Obavještavanje javnosti, naročito preko „pouzdanih izvora“ opozicionih medija „iz vrha bezbjednosnog sektora“, kada je riječ o informaciji ovakvog profila, podrazumijeva se, nije praksa u radu bezbjednosnih službi. Naročito ne tajne policije. Naprotiv. Ovakav „rad“ se prije može protumačiti kao posledica želje da se uruši bezbjednost, nego li kao akt sa preventivnom namjerom. Ovaj problem su dužni da momentalno rešavaju svi članovi Vlade zaduženi za bezbjednost, uključujući i naravno premijera.

Podrazumijeva se, curenjem informacije o planiranju atentata na bivšeg predsjednika države u pojedine medije, prije nego je o tome obaviještena Uprava policije, treba da se pozabave i oni koji se ozbiljno bave zaštitom štićenih ličnosti u Crnoj Gori. Između ostalog, i zato što ovakav incident može da upozori na povećani rizik po bezbjednost neke druge štićene ličnosti, ukoliko bi se došlo do saznanja da informacija o planiranom atentatu na Mila Đukanovića nije tačna i da je njeno plasiranje izvedeno sa ciljem dezavuisanja javnosti a sa ciljem kreiranja atmosfere koja pogoduje napadu na nekog drugog.

Iako ova mogućnost djeluje malo vjerovatno, treba se prisjetiti atentata na Pavla Bulatovića ili Duška Jovanovića, uoči kojih su u javnost plasirane informacije o ugroženosti nekih ličnosti sa druge strane tadašnjeg političkog fronta. Sumnje u povezanost zloglasne Sedme uprave SDB Crne Gore sa ovim zločinima, nakon novih otkrića, danas su naročito snažne.

Za razumijevanje specifičnosti informacije o planiranju atentata na Mila Đukanovića, neophodno je uzeti u obzir i činjenicu da je ova vijest dan ranije potvrđena iz kabineta bivšeg predsjednika države dnevnom listu Vijesti i to na upit novinarke ovog dnevnika Jelene Jovanović. Dakle, dan kasnije su uslijedila saznanja nekih drugih medija „iz vrha bezbjednosnog sektora“ da „jedna od najjačih kriminalnih organizacija iz Beograda“ priprema ubistvo bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a.

To što se likvidacija Đukanovića navodno naručuje iz Beograda, zaslužuje posebnu pažnju zbog toga što je u dijelu crnogorske javnosti decenijama stvarana slika da je bivši lider DPS-a na meti srpskih organizacija koje se ne mire sa osamostaljenjem Crne Gore. Koliko je takav narativ, i strahovanje za bezbjednost bivšeg predsjednika Crne Gore zbog ovog razloga realno, dovoljno govori podatak da neki od najbližih članova njegove familije žive upravo u Beogradu.

Eliminisanje svakog nacionalno-političkog motiva za navodno pripremani atentat na Đukanovića, važno je da bi se izbjegla potencijalna zloupotreba ove vijesti na štetu građana Crne Gore, ali i Srbije koja je odavno ponajviše zaslugom bivšeg šefa crnogorskog režima i njegovih partnera dobila etiketu dežurnog krivca za svako urušavanje bezbjednosti u Crnoj Gori. Ovo naročito ukoliko bi pomenuta informacija konstrukciono, makar i samo preko pojedinaca, bila povezivana sa slučajem Državni udar koji je prije dva dana dobio prvostepeni sudski epilog.

Podjenako važan je i odgovor na pitanje kakav bi motiv mogla da ima neka kriminalna grupa iz Beograda povezana sa albanskim i latinoameričkim klanovima, da organizuje atentat na bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a u trenutku kada se on povukao sa svih političkih funkcija a njegova partija učvrstila svoj opozicioni status bez izgleda da ga u bližoj budućnosti promijeni.

Bezbjednost svakog građanina Crne Gore, naročito štićenih ličnosti, od krucijalne važnosti je za stabilnost i budućnost države i ovog društva. U tom kontekstu mora se tretirati i informacija o planiranom atentatu na Mila Đukanovića, i upravo zbog toga ona se mora sagledati iz svih uglova imajući u vidu i razloge potencijalne ugroženosti bivšeg predsjednika države, kao i istinitost i autetičnost informacije o planiranju atentata na njega.

U svježem sjećanju su nam sistemski propusti koji su omogućili da se dese i do danas ostanu neriješena brojna ubistva naših sugrađana, koji na nijedan način nisu pripadali svijetu kriminala a našli su se na meti podzemlja povezanog sa državnim establišmentom. To je razlog više da upozorimo i na moguće zloupotrebe u cilju ostvarenja interesa lica i grupa iz kriminalnog miljea a koje za posledicu mogu imati ugrožavanje opšte bezbjednosti društva i države.

Sjećanja na događaje koji su prethodili atentatima na srpskog premijera Zorana Đinđića, ministra vojnog Pavla Bulatovića i osnivača i urednika Dana Duška Jovanovića, koji su upozoravani maltene neposredno uoči ubistva da povećaju nivo bezbjednosti, opominju da se jučerašnjoj informacji o navodnom planiranju atentata na Mila Đukanovića mora pristupiti sa maksimalnom pažnjom, preduzimajući sve mjere opreza i dodatnog obezbjeđenja štićene ličnosti ali i detaljnom istragom o pozadini iste.

Zašto nisu vještačeni svi DNK tragovi o ubistvu Jovanovića?

Glas naroda

PONOVO SU UBILI LJUBIŠU, Skandalozna presuda crnogorskog suda – Tokom pljačke pošte likvidirali radnika obezbeđenja, a pušteni na slobodu

Published

on

Ljubiša Mrdak ubijen je 20. oktobra 2021. pokušavajući da spreči pljačku nikšićke pošte i više od 400.000 evra za isplatu penzija.

Viši sud u Podgorici oslobodio je iz pritvora sedmoricu osumnjičeni za ubistvo. Jedan od njih je odmah po izlasku iz Spuža uhapšen po poternici Interpola zbog pljačke u Sloveniji.

Porodica Mrdak je ogorčena zbog skandalozne odluke Višeg suda poručujući da je na delu novo ubijanje njihovog Ljubiše.

Ovom odlukom suda moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom – rekla je za „Novosti“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

– Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uveravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsedavajuće veće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nisu hteli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udeo u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto verovalo u dokaze koje su posedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i verujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i sada ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu – kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Za svoj hrabri čin – pokušaj da spreči pljačku i da zaštiti kolege, Ljubiša Mrdak je posthumno nagrađen Zlatnom plaketom za „Najplemenitiji podvig godine“, koji tradicionalno organizuju „Večernje novosti“.

I brojni drugovi i prijatelji takođe su ogorčeni ovakvom odlukom suda. Jedan od njih je i profesor Spasoje Tomić.

– Ovakva odluka pokazuje da nam je sudstvo trulo, da se sistem DPS još održava. Ovo ne sme tek tako proći jer se ubice Ljubiše Mrdaka moraju osuditi. Ljubiša je naš heroj koji nije uzmakao ispred puščane cevi, heroj koji je po duši bio dete, a po borbi za pravdu jedan ljudski i moralni Olimp – kaže Tomić.

Ljubišini saborci su za danas u 17 časova najavili protestni skup na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću od 17 časova pod sloganom „Istina se braniti mora“.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen!

Published

on

Saopštenje Pravoslavnog Bratstva Stupovi, povodom oslobađajućih presuda osobama koje su u regularnom postupku okrivljene za učestvovanje u organizaciji i izvršenje krivičnog djela, tj ubistva Ljubiše Mrdaka.
Ne, nije naš brat, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen.

On i njegovo čojstvo i junaštvo živi i živjeće dovijeka. Ovim činom ‘ubijene’ su institucije pravosuđa. Ne smije se skretati sa glavne teme, a to je Crnogorsko pravosuđe, koje je kao zadnja i najveća instanca našeg društava pala na ispitu. Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije da pokažu narodu ispravnost svojeg postojanja i adekvatno u skladu sa zakonom reaguju.

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI CG
Upravni odbor

Nastavi Citanje

Glas naroda

Knežević: Nećemo podržati rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva

Published

on

Nećemo podržati nikakvu rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva, poručio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević gostujući u emisiji „Fakti“ Adria televizije.
„Želimo da znamo šta je problem da oni ljudi koji su trenutno u Srbiji, a koji su zbog nakaradnih zakona ostali bez crnogorskog državljanstva jer smo živjeli u zajedničkoj državi sa Srbijom, koji su rođeni u Crnoj Gori, koji ovdje imaju kuće, imanja familije, grobove, ne mogu da dobiju plavu kartu. Bila je priča kako će se oni naći u biračkom spisku. Evo sad nudimo turski model- nije ruski, nije srpski, nego turski. Van granica Turske živi osam miliona Turaka. Oni su riješili njihov status na način što su im svima dodijelili plave karte. Plava karta znači da imaju prava i obaveze kao i svi državljani Turske koji žive u matičnoj državi, izuzev prava glasa. Kad umre vlasnik plave karte, tu kartu nasleđuje njegova porodica“, precizirao je lider DNP-a.

Knežević se pita imamo li pravo da se odreknemo 200 hiljada ili 300 hiljada ljudi koji direktno vode porijeklo iz Crne Gore.

„Pritom, svi su drugi, neću da griješim dušu za Bošnjake, dominantno riješili pitanje dvojnog državljanstva-  i sa Hrvatskom, i sa Albanijom i sa nekim drugim državama. Da vas ne podsjećam na period referenduma, kad su se neki protivzakonito našli u biračkom spisku i iskoristili pravo glasa da glasaju na referendumu za nezavisnu Crnu Goru. Doveli su ih preko okeana i iz Zapadne Evrope, a došli su tad u Crnu Goru i nikad više. Oni se i sad nalaze u biračkom spisku, a nemaju prebivalište u Crnoj Gori“, naglašava Knežević.

S druge strane, naveo je njegov lični primjer.

„Ja sam crnogorski državljanin. Moja supruga je crnogorski državljanin, istovremeno i srpski državljanin. Ima srpsku ličnu kartu i pasoš. Dijete mi se rodilo u Beogradu i moje dijete nije moglo da bude crnogorski državljanin. Znate zašto? Zato što moja supruga nema crnogorsku ličnu kartu i crnogorski pasoš. A ovdje joj je rođen i otac i majka i đed i prađed i prababa… Svi su joj rođeni u Crnoj Gori. I ja sam morao dijete da uvedem u Crnu Goru na ličnu kartu za privremeni boravak. Moje dijete ima srpsko državljanstvo i nije moglo da dobije crnogorsko državljanstvo. Ima li moje dijete pravo da bude crnogorski državljanin kao što su mu otac i majka? Imaju li na desetine hiljada građana Crne Gore koji žive u Srbiji pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo, ili makar tu plavu kartu“, ističe Knežević.

Kaže da se nedavno u Beogradu sreo sa Crnogorcima koji se tako nacionalno izjašnjavaju.

„Ne izjašnjavaju se kao Srbi i mislim da su na referendumu 2006. glasali za nezavisnu Crnu Goru. U međuvremenu su ostali bez crnogorskog državljanstva. Mole i preklinju da se riješi ovaj problem koji opterećuje ogroman broj porodica. Šta njima predstavlja problem? Vidio sam da im je zasmetao moj govor u Sremskoj Mitrovici gdje sam govorio o crnogorskim državljanima. Oni kažu da u Srbiji ima oko 20.000 Crnogoraca. E, tu je problem. Znači vi samo za državljane Crne Gore smatrate one koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci. Znači, samo onih 20.000 koji su se izjasnili kao Crnogorci imaju pravo da apliciraju? To je fašizam. Dakle, ja kao Srbin u Crnoj Gori nemam pravo da se osjećam ravnopravan sa nekim ko se nacionalno izjašnjava kao Crnogorac, prema njihovom tumačenju. Šta ćemo sa onim crnogorskim državljanima koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi? Jesu li oni vanzemaljci, šta su oni? E, tu je muka njima sad i više nemaju argumentaciju. Kad ja kažem, evo plava karta rješava i neće biti u biračkom spisku. Kažu, ali mogu kroz prebivalište. Ali i po sadašnjem zakonu ako neko promijeni prebivalište i ostane da živi u Crnoj Gori poslije određenog vremena stiče pravo da aplicira za crnogorsko državljanstvo bez ikakvih smetnji. Ne mogu ja da zabranim mojoj sestri od strica ako želi da se vrati da živi u Zeti“, naveo je Knežević.

Lider DNP-a očekuje podršku za njihov model uvođenja plave karte, i to dominantno od kolega iz Bošnjačke stranke.

„Imamo veliki broj naših građana koji vode porijeklo iz Crne Gore, a žive u Turskoj i koji su zainteresovani za ovaj model plave karte. Imamo još jedan broj građana koji je vezan za Bosnu i Hercegovinu. Kažem vam- ovo je turski model, nije mi ga poslao ni Putin, ni Vučić, samo neka mi kažu šta je sporno. Ili, neka oduzmu svima dvojna državljanstva. Neka bez dvojnih državljanstava ostanu svi koji se nalaze u biračkom spisku, a nemaju pravo po registru prebivališta. I ovima koji žive u Crnoj Gori, a imaju dvojna državljanstva. Izgleda samo oni koji žive u Srbiji ne smiju da imaju dvojno državljanstvo sa državom u kojoj su rođeni“, zaključuje Knežević.

(ADRIA)

Nastavi Citanje

U Trendu