Connect with us

Glas naroda

Katnić osumnjičen za ratne zločine u Cavtatu!

Published

on

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić saslušan je juče u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo – “ratni zločin protiv civilnog stanovništva” na području Cavtata tokom 1992. godine, saznaju “Vijesti“.

Katnić je u SDT-u saslušan u svojstvu osumnjičenog.

Prema informacijama “Vijesti”, SDT Katniću stavlja na teret da je kao oficir JNA, tokom oružanog sukoba na području Cavtata, nečovječno postupao prema civilima hrvatske nacionalnosti.

Katnić je juče na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu, pred tužiteljkom Tanjom Čolan-Deretić, negirao optužbe da ima bilo kakve veze sa ratnim zločinima.

“Specijalno državno tužilaštvo je, nakon ocjene dokaza prikupljenih od strane nadležnih organa Republike Hrvatske i pronađenih pretragom baza dokaznih materijala Tužilaštva Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, danas donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv okrivljenog M.K., zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva”, navodi se u zvaničnom saopštenju SDT-a.

“Naredbom se okrivljenom M.K. stavlja na teret da je, na području Hrvatske, Opština Konavli, Cavtat, kao oficir Jugoslovenske narodne armije (JNA), postupajući suprotno odredbama IV Ženevske konvencije o zaštiti građanskih lica za vrijeme rata i Dopunskog protokola uz Ženevske konvencije, nečovječno postupao prema pojedinim civilima hrvatske nacionalnosti, tako što ih je napadao, mučio, tjelesno povrjeđivao, te vrijeđao ljudsko dostojanstvo i vršio nasilje nad mentalnim blagostanjem istih”, saopštio je SDT.

Bivši GST, koji se od 14. aprila nalazi u pritvoru zbog druge istrage, u vrijeme ratnih dešavanja u Hrvatskoj je bio pomoćnik komandanta za pravne poslove u komandi JNA u Cavtatu.

Podaci u kojima se Katnić pominje da je moguće nečovječno postupao u komandi JNA u Cavtatu pojavili su se krajem 2011. godine kada su nevladine organizacije – Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za građansko obrazovanje (CGO) uz pomoć Fondacije Fridrih Ebert organizovale u Podgorici regionalnu konferenciju “Rat za mir – 20 godina kasnije” u zbnak sjećanja na 6. decembar 1991. godine koji je označen kao najkrvaviji dan opsade Dubrovnika od strane JNA.

Na tom skupu, nekadašnji zatvorenik logora “Morinj” Metodije Prkačin javno je optužio Katnića, tadašnjeg sudiju Apelionog suda, da je kao oficir KOS-a navodno bio odgovoran za paljevine i pljačke u Konavlima.

Katnić je tada reagovao i tvrdio da “Prkačin sve laže” te da mu “moral nije jača strana”…

Četiri godine kasnije, a u susret Katnićevom izboru za GST-a, HRA i CGO su pisale tadašnjem vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću da postoje sumnje u rad Katnića tokom ratnih dešavanja od jesen 1991. do jeseni 1992. godine.

Tokom agresije JNA na Dubrovnik, tadašnja vojska je napravila komandna mjesta u Konavlima, a veoma važnu ulogu tada je imao i oficir JNA Milivoje Katnić.

Novinar iz Dubrovnika Luka Brailo pisao je te 2015. godine, pozivajući se na dokumenta iz ratne arhive Hrvatske, da je komanda JNA u Konavlima funkcionisala od oktobra 1991. do oktobra 1992. godine.

Na osnovu tih podataka, pravnik JNA službovao je u hotelu “Makedonija”, a lokalno stanovništvo je u izjavama tvrdilo da se u okupiranom Cavtatu i okolini od zime 1991. do naredne jeseni “ništa nije moglo uraditi bez znanja Katnića”.

U ratnoj arhivi Hrvatske, na koju se poziva Brailo, posebno je zanimljiva izjava svjedoka I.P. iz Močića koji je iz Katnićeve kancelarije u decembru 1991. godine “izašao krvave glave”…

Glas naroda

Komitama smeta plivanje za časni krst

Published

on

Kako je naš portal više puta pisao, šovinizam, srbofobija i uopšte rečeno mržnja određenih slojeva društva u Crnoj Gori prevazilazi sve granice.

Ne znamo zašto, ali je postala praksa da se ovakvi govori mržnje od strane policije ne procesuiraju niti im isti pridaju važnost, iako je kada pogledate fotografije ispod jasno da se radi o klasičnom govoru mržnje.

  1. Ostaje nam da vidimo da li će ovoga puta nadležni organi reagovati.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Lažna država priznala, Kosovo je Srbija

Published

on

Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova obustavilo je istragu protiv trojice crnogorskih državljana Rajka Krivokapića, Marinka Jovanovića i Dragutina Lalatovića koji su uhapšeni krajem prošle godine pod sumnjom da su „podsticali mržnju i netrpeljivost“, potvrdila je u petak za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparolka Specijalnog tužilaštva, Ljiridona Kozmaći.

Kozmaći je rekla da „na osnovu prikupljenih dokaza, nije potvrđeno da su optuženi R.K., M.J. i D.L. počinili krivično djelo zbog kojeg je bila pokrenuta istraga od strane Specijalnog tužilaštva“, prenosi portal KosSev.

Potvrda o obustavi istrage stiže dan nakon što su trojica mladića iz Nikšića pušteni na slobodu.

Oni su uhapšeni 24. novembra 2024. godine po završetku obilježavanja praznika u manastiru Visoki Dečani zbog natpisa „Kosovo je Srbija“ na okviru registarskih tablica.

Njima je odmah određeno 48-časovno zadržavanje, a potom i 30-dnevni pritvor koji je jednom produžen.

Advokatica Jovana Filipović tvrdila je da je mjera preoštra i da nema osnova za krivičnu prijavu. Natpis je, kazala je, bio prekriven trakom, te nije poznato ko ga je skinuo.

Nakon hapšenja, ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potvrdio je da su dvojica uhapšenih vojnici Vojske Crne Gore i najavio da će se istražiti sve okolnosti slučaja, ali i to da „neće biti skidanje glava“.

Sa druge strane uslijedile su osude partuije Srpska lista, reakcije drugih političara iz Crne Gore i protesti u Podgorici, kao i pozivi na puštanje uhapšenih od strane Eparhije budimljansko-nikšićke Srpske pravoslavne crkve (SPC).

(Vijesti.me)

Nastavi Citanje

Glas naroda

Patrijarh srpski Porfirije, Mir a ne nasilje

Published

on

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije izjavio je da je duboko potresen jučerašnjim događajem u Beogradu, kada je „automobilom udarena i teško povrijeđena studentkinja Pravnog fakulteta“. On je pozvao sve na mir i međusobno uvažavanje.

„Očekujem da vinovnici ovog čina odgovaraju pred zakonom. Molim se Gospodu Iscelitelju za Sonjin brzi oporavak od povreda. Opet i opet upozoravam da agresija i nasilje nikome neće donijeti dobro, a sve pozivam na mir i međusobno uvažavanje“, naveo je patrijarh, a saopštila je SPC.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da se M.P. (36), vozaču automobila koji je  u Ruzveltovoj udario studentkinju na teret stavlja krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i određeno mu je zadržavanje do 48 sati.

On je djevojku udario tokom studentskog protesta i vozio je na krovu auta, dok nije pala. Prebačena je u Klinički centar Srbije i, prema riječima ljekara, stabilnog je opšteg stanja.

(RT BALKAN)

Nastavi Citanje

U Trendu