Više državno tužilaštvo u Podgorici, zatražilo je od Radija Antene M da dostave u elektronskoj formi snimak intervjua sa bivšim predsjednikom Crne Gore, Vlade i Demokratske partije socijalista Milom Đukanovićem.
Više državno tužilaštvo u Podgorici ispituje da li u poruci Đukanovića o tome da bi poslednja hapšenja nekadašnjih i sadašnjih visokih državnih funkcionera mogla rezultirati osvetama, ima elemenata krivičnog djela.
Naime, Tužilaštvo bi trebalo da procijeni da li će formirati predmet zbog Đukanovićevih stavova u intervjuu, u kom je on nakon poslednjih hapšenja glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića i jednog od vlasnika Bemaksa, kazao da “živimo u jako zatrovanoj atmosferi”, koja pokazuje “da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti” i da na to upozorava zato što je crnogorsko društvo – društvo osvetnika.
On je kazao da to nije karakteristično “samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta, već da se treba prisjetiti da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina”.
“E, ko to ne zna, taj ne razumije kako je opasno kad vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“, poručio je Đukanović.
Uslijedile su brojne reakcije u kojima se zahteva intervencija tužilaštva koje ni trebalo da ispita da li u “besjedi” Đukanovića ima elemenata krivičnih djela izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti, odnosno izazivanja panike i nereda.
Danas je reagovao Tužilački savjet pozivajući sve javne aktere da se suzdrže od izjava koje mogu da se shvate kao prijetnja odmazdom državnim tužiocima i rukovodiocima državnih tužilaštava, zbog radnji i odluka koje su donijeli, a što je posebno primetno u odnosu na postupanje Specijalnog državnog tužilaštva. Iz TS u saopštenju kažu da od visokih javnih funkcionera i političara očekuju odgovornost i uzdržavanje od javnih istupa kojima se državni tužioci pozivaju da u konkretnim predmetima donesu ili ne donesu određenu odluku.
“Pozivanje na tužilačko postupanje u određenom pravcu, zalaženje u nadležnosti Državnog tužilaštva, kao i preuzimanje zasluga za ostvarene rezultate, po svojoj prirodi ugrožavaju Ustavom i zakonom proklamovanu nepristrasnost i nezavisnost Državnog tužilaštva i urušavaju integritet državnih tužilaca i Državnog tužilaštva. Tužilački savjet od predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, kao i svih javnih funkcionera, očekuje da svojim izjavama ne dovode javnost u zabludu da su uticali i da uopšte mogu da utiču na donošenje neke tužilačke odluke ili preduzimanje bilo koje radnje tužilaštva“, kaže se u saopštenju Tužilačkog saveta.
Iz Saveta pozivaju sve društvene činioce na poštovanje pretpostavke nevinosti, kao i na suzdržavanje od zahteva za privilegovanim položajem osumnjičenih, u bilo kom predmetu. Ukazuju da je pravo tužioca da predlaže određivanje pritvora, a da o tom predlogu odlučuje sud, na čiju odluku se može uložiti žalba.
Tužilački savjet, naime, “očekuje od rukovodilaca državnih tužilaštava da obezbede efikasno postupanje u pritvorskim predmetima, a od državnih tužilaca da sa najvećim stepenom pažnje, samo izuzetno i u skladu sa Ustavom i zakonom i standardima Evropskog suda za ljudska prava, predlažu određivanje pritvora.”
“Tužilački savjet očekuje od rukovodilaca državnih tužilaštava da obezbede odgovarajuće, blagovremeno informisanje javnosti o radnjama koje preduzimaju, uz obrazloženje donijetih odluka, naročito u slučajevima od posebnog interesovanja javnosti. Tužilački savjet ohrabruje državne tužioce da uprkos različitim porukama koje se iznose u javnosti, nastave da odluke u predmetima donose nezavisno i efikasno, po principu zakonitosti i jednakosti i da postupanjem isključivo na taj načiin, unapređuju rezultate u gonjenju učinilaca krivičnih djela, naročito u oblasti korupcije i organizovanog kriminala“, dio je saopštenja TS.
Iz TS poručuju da svim institucijama ukazuju na obavezu da stvore uslove za suđenje u razumnom roku, naročito u predmetima po optužnicama Specijalnog državnog tužilaštva.
“U konačnom, očekujemo da respektabilan odnos međunarodnih organizacija prema Državnom tužilaštvu bude osnov za dalje jačanje borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije“, saopšteno je danas iz Tužilačkig saveta.
SUMNJA
Povod za poruku Đukanovićan o osveti i “ćeranju”, performans dvadesetak “branitelja Crne Gore” da neće dozvoliti prolivanje “crngorske krvi”, bilo je hapšenje Lazovića i Katnića. Njih Specijalno državno tužilaštvo tereti za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja, odnosno za učešće u kriminalnoj organizaciji, a Đukanović je potpisao i peticiju kojom se zahtijeva Katnićevo puštanje na slobodu odakle bi se branio u danjem postupku, uz medicinski tretman…