Connect with us

Glas naroda

SDT: Lazović i Katnić krili podatke o Zviceru i čuvali ga od hapšenja

Published

on

Zoran Lazović Milivoje Katnić samo su formalno preduzimali akcije protiv vođa kavačkog klana, krili su međunarodne podatke o šefu te kriminalne organizacije Radoju Zviceru i čuvali ga od hapšenja, a onda i obmanjivali javnost izjavama da Petar Lazović nije član te zločinačke grupe, već tajni agent na zadatku i da su krivični postupci protiv njega pokrenuti u cilju destabilizacije Crne Gore, navode iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Objašnjava se da je nekadašnji glavni specijalni tužilac znao šifre pod kojima vođe te zločinačke organizacije pišu na Skaj aplikaciji, ali da nije preduzeo ništa da ih proceuira. Naprotiv, on se saglasio sa stavom svog tada podređenog tužioca Saše Čađenovića da ne pokreće postupak protiv jednog od kavčana Duška Roganovića, čime je pomogao i Zviceru, Milanu VujotićuDraganu KneževićuRadoju Živkoviću i drugima…

“Iako mu je bilo poznato koje PIN-ove imaju na aplikacifi SKY ECC. U tom predmetu naredbom Ktr-s.br.207/21, koji broj je prekrižen i umjesto njega upisan broj 271/21 od 01.07.2021. godine okrivijeni Milivoje Katnić je naredbom obrazovao Specijalni istražni tim u kojem će on ujedno biti i rukovodilac tima, a odnosi se upravo na događaj zbog kojeg je donijeta naredba o sprovođenju istrage Kti-s.br. 17/21. Dakle, njemu je kao rukovodiocu tima i tadašnem glavnom specijalnom tužiocu koji je sačinio zamolnice bilo poznato koje PIN-ove na SKY aplikaciji imaju Radoje Zvicer, Milan Vujotić, Dragan Knežević i Radoje Živković, ali se i pored toga saglasio sa odlukom optuženog Saše Čađenovića”, navode iz Specijalnog državnog tužilaštva kojim rukovodi Vladimir Novović.

Lazović i Katnić uhapšeni su 14. aprila, a terete su da su počinili krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja, odnosno da su javne funkcije podredili interesima mafije.

Saša Čađenović uhapšen je 9. decembra 2022. godine, pod optužbom da je i on postao dio kavačkog klana.

Nakon tužilačkog zadržavanja, sudija podgoričkog Višeg suda Goran Šćepanović odredio im je pritvor do 30 dana, uvaživši na taj način zahtjev SDT-a.

Obmanjivali javnost

Navodi se da je Milivoje Katnić ombanjivao javnost da su optuženi kriminalci iz Beograda Veljko Belivuk i Marko Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev Republike Srbije i da se prema njima konstantno preduzimaju mjere i radnje, dok je Zoran Lazović tim članovima kavačkog klana omogućio da nesmetano pređu granicu, na zahtjev Radoja Zvicera

Tužioci konstatuju da je kriminalna organizacija uhapšenog bivšeg pomoćnika direktora policije sarađivala sa Zvicerovom kriminalnom grupom, a da je nekadašnji glavni specijalni tužilac, skupa sa podređenim kolegom Sašom Čađenovićem, prihvatio da postupa po naredbama Lazovića.

“… Lazović da je izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije… a koje je posebno teško zbog načina izvršenja, s obzirom na to da je okrivljeni obavljajući funkciju pomoćnika direktora Uprave policije – Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, organizovao kriminalnu organizaciju”.

Dio te organizacije, navodi se, imao je uticaj na političku vlast, ali i sredstva javnog informisanja.

“Koja organizacija je imala za cilj da sarađuje sa kriminalnom organizacijom koju je organizovao Radoje Zvicer i da nepreduzimanjem krivičnog gonjenja prema istaknutim članovima te kriminalne organizacije vrše neodređen broj krivičnih djela zloupotreba službenog položaja… za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža kazna, radi sticanja nezakonite dobiti ili moći, pri čemu je svaki član kriminaine organizacije imao unaprijed određen zadatak i ulogu, a djelovanje kriminalne organizacije je planirano na duže vrijeme, djelovanje kriminalne organizacije se zasniva na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova i postoji uticaj djela kriminalne organizacije na političku vlast i sredstva javnog informisanja”, navode iz SDT-a.

Obrazlažu da je Lazović sa Zvicerovom grupom ostvario preko svog sina i prihvatio da se ne preduzima krivično gonjenje protiv istaknutih članova kavačkog klana, da im se omogućava da ne budu lišeni slobode i da se daju u bjekstvo, kao i da im se ne predlaže određivanje pritvora nakon odsluženja kazne, kako bi mogli da se daju u bjekstvo…

“Pri čemu je okrivijeni Milivoje Katnić, kao glavni specijalni tužilac, zajedno sa okrivljenim specijalnim tužiocem Sašom Čađenovićem… prihvatio da postupa po nalozima okrivljenog Zorana Lazovića i da izvršavaju naredbe i uputstva organizatora kriminalne organizacije koja su im prenesena preko drugih pripadnika kriminalne organizacije, da prikrivaju izvršioce najtežih krivičnih djela, na način što Uprava policije Crne Gore protiv njih neće podnositi krivične prijave, a Specijalno državno tužilaštvo neće pokretati krivične postupke, dok je okrivljeni Zoran Lazović, na zahtjev Radoja Zvicera – organizatora kriminalne organizacije, sa kojom je sarađivala njegova kriminalna organizacija, pripadnicima kriminalne organizacije iz Republike Srbije omogućio nesmetan ulazak u Crnu Goru i boravak na teritoriji Crne Gore, radi ostvarivanja neposrednih kontakata sa Radojem Zvicerom i drugim pripadnicima kriminalne organizacije, o kojoj činjenici je zajedno sa okrivljenim Milivojem Katnićem obmanjivao javnost da su ova lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da se prema njima konstantno preduzimaju mjere i radnje”…

Belivuk i Miljković bili su na crnoj listi crnogorskih bezbjednosnih službi, a onda je sa njihovih imena skinuta zabrana.

Nakon što su stigli u Crnu Goru, Lazović i Katnić, krajem januara te godine saopštili su novinarima da su Belivuk i Miljković bili pod danonoćnim nadzorom službi i da su i oni i njihovi domaćani odmah po dolasku u državu privedeni na informatoivni razgovor u kotorsku policiju, gdje su tražili razloge njihovog dolaska.

Dok su ti čelnici policije i tužilaštva uvjeravali građane da nemaju razloga za brigu, Petar Lazović i nekoliko njiegovih kolega iz policije drugovali su sa vođama kavačkog klana i njihovim kolegama iz Srbije.

Tada i kuju plan kako da namame suparničku kriminalnu ekipu da krene u oružani napad na te Beograđane, namjerno šireći informacije o njihovom dolasku u Crnu Goru.

Obmanjivali da će se hapšenjem destabilizovati država

U spisima SDT-a piše da je Lazović, koristeći autoritet i hijerarhijsko ustrojstvo policijske organizacije, nalagao da se protiv pripadnika kriminalne organizacije, po zahtjevima Zvicera, ne podnose krivične prijave, a da je Katnić prihvatio da posreduje i kontroliše da Specijalno državno tužilaštvo ne preduzima krivično gonjenje protiv šefa tog klana i istaknutog pripadnika kriminalne organizacije Duška Roganovića:

“I da se saglašava sa odlukama postupajućeg specijalnog tužioca – okrivljenog Saše Čađenovića, o nepreduzimanju krivičnog gonjenja Radoja Zvicera, Duška Roganovića i drugih pripadnika kriminalne organizacije, te su okrivljeni Zoran Lazović i Milivoje Katnić obmanjivali javnost da su krivični postupci koje je Specijalno državno tužilaštvo, počev od polovine 2022. godine, pokrenulo protiv pripadnika kriminalne organizacije, okrivljenog službenika Uprave policije Crne Gore na radu u Agenciji za nacionalnu bezbjednost – Petra Lazovića, sina okrivljenog Zorana Lazovića i pripadnika njegove kriminalne organizacije, pokrenuti u cilju destabilizacije Crne Gore i da okrivljeni Petar Lazović nije pripadnik kriminalne organizacije Radoja Zvicera, već je navodno na tajnom zadatku, da u međunarodnoj policijskoj i pravosudnoj saradnji kriju podatke o organizatoru kriminalne organizacije Radoju Zviceru i ostalim pripadnicima kriminalne organizacije, a okrivljeni Zoran Lazović da kao starješina, koristeći autoritet i hijerarhijsko ustrojstvo policijske organizacije, nalagao da službenici Uprave policije Crne Gore u tom periodu samo formalno preduzimaju službene radnje prema organizatoru i pripadnicima kriminalne organizacije, kako bi se stvorio utisak da policija Crne Gore u odnosu na njih zakonito obavlja svoja ovlašćenja”, navodi se u dokumentima SDT-a.

Izvor: VIJESTI / AUTOR: Jelena JOVANOVIĆ

Nastavi Citanje
Klikni za komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Glas naroda

PONOVO SU UBILI LJUBIŠU, Skandalozna presuda crnogorskog suda – Tokom pljačke pošte likvidirali radnika obezbeđenja, a pušteni na slobodu

Published

on

Ljubiša Mrdak ubijen je 20. oktobra 2021. pokušavajući da spreči pljačku nikšićke pošte i više od 400.000 evra za isplatu penzija.

Viši sud u Podgorici oslobodio je iz pritvora sedmoricu osumnjičeni za ubistvo. Jedan od njih je odmah po izlasku iz Spuža uhapšen po poternici Interpola zbog pljačke u Sloveniji.

Porodica Mrdak je ogorčena zbog skandalozne odluke Višeg suda poručujući da je na delu novo ubijanje njihovog Ljubiše.

Ovom odlukom suda moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom – rekla je za „Novosti“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

– Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uveravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsedavajuće veće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nisu hteli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udeo u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto verovalo u dokaze koje su posedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i verujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i sada ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu – kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Za svoj hrabri čin – pokušaj da spreči pljačku i da zaštiti kolege, Ljubiša Mrdak je posthumno nagrađen Zlatnom plaketom za „Najplemenitiji podvig godine“, koji tradicionalno organizuju „Večernje novosti“.

I brojni drugovi i prijatelji takođe su ogorčeni ovakvom odlukom suda. Jedan od njih je i profesor Spasoje Tomić.

– Ovakva odluka pokazuje da nam je sudstvo trulo, da se sistem DPS još održava. Ovo ne sme tek tako proći jer se ubice Ljubiše Mrdaka moraju osuditi. Ljubiša je naš heroj koji nije uzmakao ispred puščane cevi, heroj koji je po duši bio dete, a po borbi za pravdu jedan ljudski i moralni Olimp – kaže Tomić.

Ljubišini saborci su za danas u 17 časova najavili protestni skup na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću od 17 časova pod sloganom „Istina se braniti mora“.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen!

Published

on

Saopštenje Pravoslavnog Bratstva Stupovi, povodom oslobađajućih presuda osobama koje su u regularnom postupku okrivljene za učestvovanje u organizaciji i izvršenje krivičnog djela, tj ubistva Ljubiše Mrdaka.
Ne, nije naš brat, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen.

On i njegovo čojstvo i junaštvo živi i živjeće dovijeka. Ovim činom ‘ubijene’ su institucije pravosuđa. Ne smije se skretati sa glavne teme, a to je Crnogorsko pravosuđe, koje je kao zadnja i najveća instanca našeg društava pala na ispitu. Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije da pokažu narodu ispravnost svojeg postojanja i adekvatno u skladu sa zakonom reaguju.

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI CG
Upravni odbor

Nastavi Citanje

Glas naroda

Knežević: Nećemo podržati rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva

Published

on

Nećemo podržati nikakvu rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva, poručio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević gostujući u emisiji „Fakti“ Adria televizije.
„Želimo da znamo šta je problem da oni ljudi koji su trenutno u Srbiji, a koji su zbog nakaradnih zakona ostali bez crnogorskog državljanstva jer smo živjeli u zajedničkoj državi sa Srbijom, koji su rođeni u Crnoj Gori, koji ovdje imaju kuće, imanja familije, grobove, ne mogu da dobiju plavu kartu. Bila je priča kako će se oni naći u biračkom spisku. Evo sad nudimo turski model- nije ruski, nije srpski, nego turski. Van granica Turske živi osam miliona Turaka. Oni su riješili njihov status na način što su im svima dodijelili plave karte. Plava karta znači da imaju prava i obaveze kao i svi državljani Turske koji žive u matičnoj državi, izuzev prava glasa. Kad umre vlasnik plave karte, tu kartu nasleđuje njegova porodica“, precizirao je lider DNP-a.

Knežević se pita imamo li pravo da se odreknemo 200 hiljada ili 300 hiljada ljudi koji direktno vode porijeklo iz Crne Gore.

„Pritom, svi su drugi, neću da griješim dušu za Bošnjake, dominantno riješili pitanje dvojnog državljanstva-  i sa Hrvatskom, i sa Albanijom i sa nekim drugim državama. Da vas ne podsjećam na period referenduma, kad su se neki protivzakonito našli u biračkom spisku i iskoristili pravo glasa da glasaju na referendumu za nezavisnu Crnu Goru. Doveli su ih preko okeana i iz Zapadne Evrope, a došli su tad u Crnu Goru i nikad više. Oni se i sad nalaze u biračkom spisku, a nemaju prebivalište u Crnoj Gori“, naglašava Knežević.

S druge strane, naveo je njegov lični primjer.

„Ja sam crnogorski državljanin. Moja supruga je crnogorski državljanin, istovremeno i srpski državljanin. Ima srpsku ličnu kartu i pasoš. Dijete mi se rodilo u Beogradu i moje dijete nije moglo da bude crnogorski državljanin. Znate zašto? Zato što moja supruga nema crnogorsku ličnu kartu i crnogorski pasoš. A ovdje joj je rođen i otac i majka i đed i prađed i prababa… Svi su joj rođeni u Crnoj Gori. I ja sam morao dijete da uvedem u Crnu Goru na ličnu kartu za privremeni boravak. Moje dijete ima srpsko državljanstvo i nije moglo da dobije crnogorsko državljanstvo. Ima li moje dijete pravo da bude crnogorski državljanin kao što su mu otac i majka? Imaju li na desetine hiljada građana Crne Gore koji žive u Srbiji pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo, ili makar tu plavu kartu“, ističe Knežević.

Kaže da se nedavno u Beogradu sreo sa Crnogorcima koji se tako nacionalno izjašnjavaju.

„Ne izjašnjavaju se kao Srbi i mislim da su na referendumu 2006. glasali za nezavisnu Crnu Goru. U međuvremenu su ostali bez crnogorskog državljanstva. Mole i preklinju da se riješi ovaj problem koji opterećuje ogroman broj porodica. Šta njima predstavlja problem? Vidio sam da im je zasmetao moj govor u Sremskoj Mitrovici gdje sam govorio o crnogorskim državljanima. Oni kažu da u Srbiji ima oko 20.000 Crnogoraca. E, tu je problem. Znači vi samo za državljane Crne Gore smatrate one koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci. Znači, samo onih 20.000 koji su se izjasnili kao Crnogorci imaju pravo da apliciraju? To je fašizam. Dakle, ja kao Srbin u Crnoj Gori nemam pravo da se osjećam ravnopravan sa nekim ko se nacionalno izjašnjava kao Crnogorac, prema njihovom tumačenju. Šta ćemo sa onim crnogorskim državljanima koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi? Jesu li oni vanzemaljci, šta su oni? E, tu je muka njima sad i više nemaju argumentaciju. Kad ja kažem, evo plava karta rješava i neće biti u biračkom spisku. Kažu, ali mogu kroz prebivalište. Ali i po sadašnjem zakonu ako neko promijeni prebivalište i ostane da živi u Crnoj Gori poslije određenog vremena stiče pravo da aplicira za crnogorsko državljanstvo bez ikakvih smetnji. Ne mogu ja da zabranim mojoj sestri od strica ako želi da se vrati da živi u Zeti“, naveo je Knežević.

Lider DNP-a očekuje podršku za njihov model uvođenja plave karte, i to dominantno od kolega iz Bošnjačke stranke.

„Imamo veliki broj naših građana koji vode porijeklo iz Crne Gore, a žive u Turskoj i koji su zainteresovani za ovaj model plave karte. Imamo još jedan broj građana koji je vezan za Bosnu i Hercegovinu. Kažem vam- ovo je turski model, nije mi ga poslao ni Putin, ni Vučić, samo neka mi kažu šta je sporno. Ili, neka oduzmu svima dvojna državljanstva. Neka bez dvojnih državljanstava ostanu svi koji se nalaze u biračkom spisku, a nemaju pravo po registru prebivališta. I ovima koji žive u Crnoj Gori, a imaju dvojna državljanstva. Izgleda samo oni koji žive u Srbiji ne smiju da imaju dvojno državljanstvo sa državom u kojoj su rođeni“, zaključuje Knežević.

(ADRIA)

Nastavi Citanje

U Trendu