Connect with us

Glas naroda

Direktor centra „Simon Vizental“: U Srebrenici nije bilo genocida – srpske snage su oslobodile žene i djecu

Published

on

Direktor centra „Simon Vizental“ iz Jerusalima Efraim Zurof izjavio je da zločin u Srebrenici 1995. godine nije bio genocid i da ne misli da je Generalna skupština UN kvalifikovana da utvrdi da li je neki događaj genocid ili ne.

“Prema originalnoj definiciji genocida, prema kojoj je to pokušaj zatiranja čitavih naroda, zločin počinjen u Srebrenici nije bio slučaj genocida jer su srpske trupe oslobodile sve žene i djecu” rekao je Zurof za beogradsku „Politiku“.

Upitan da li bi prihvatanje rezolucije moglo poslužiti kao osnov za tužbu za ratnu odštetu, Zurof je rekao da bi, ako se takva rezolucija prihvati, to moglo dovesti do zahtjeva za reparaciju.

On smatra da je moguće da je podsticaj za predlaganje ove rezolucije način na koji su UN odgovorile na zločine koje je počinio Hamas, odnosno propust da ih nedvosmisleno osude.

Bošnjački dio misije BiH pri UN samostalno, bez odluke Predsjedništa BiH, radi na novoj rezoluciji o Srebrenici koja bi trebalo da bude predstavljena na sjednici Generalne skupštine UN 27. aprila.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je pismo svim šefovima misija država članica UN, kao i generalnom sekretaru UN Antoniju Guteresu i predsjedniku Generalne skupštine Denisu Frensisu u kome je skrenula pažnju na izuzetno značajno pitanje koje se odnosi na nedavne postupke ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije koji se odnose na „rezoluciju o Srebrenici“.

Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte.

(Srna)

Glas naroda

Budva naš grad: Dok se gospođa Dokić prisjeća svoje istorije u DPS-u, mi pobjeđujemo

Published

on

Komične izvedbe iz kuhinje NSD (Nove srpske demokratije) posljednjih dana zasmijavaju javnost pa tako i posljednja Jasne Dokić koju je Andrija Mandić čuvao kao posljednji kec u rukavu pred izbore, navodi se u reagovanju grupe građana “Budva naš grad – Nikola Jovanović”.

Kako to i biva kod prevaziđenih političara, kako dodaju, promašili su i tajming i cilj, zbog čega će ostati praznih ruku 17. novembra.

“Od trenutka kad je Mandić predložio Jasnu Dokić za potpresjednicu opštine, znali smo plan koji je imao za cilj da se ‘otmu’ naša dva odbornika i da poput Džakovića promijene izbornu volju. Po principu ‘drži prijatelje blizu a neprijatelje još bliže’, po ko zna koji put smo nadigrali Andriju Mandića i pokušaj osvajanja Budve. Čeka vas debakl u neddelju, a nakon Budve i širom Crne Gore. Ovim putem poručujemo potpresjednici Dokić da dok se prisjeća svoje političke istorije u DPS-u, brojeći posljednje dane na funkciji, mi smo poslije nevjerovatne podrške birača i uspješne kampanje, već okrenuti budućnosti i političkoj revoluciji koja poslije nedjelje kreće iz Budve”, navode iz “Budva naš grad”.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Jasna Dokić: Moj aranžman u DPS-u davno završen

Published

on

Potpredsjdnica Opštine Budva Jasna Dokić poručila je lideru liste “Budva naš grad” Nikoli Jovanoviću da je on taj koji se borio da formira manjinsku vlast sa Demoratskopm partijom socijalista (DPS) nakon majskih izbora, čemu se ona jasno usprotivila.

Dokić je reagovala na tekst “Budva naš grad: Dokić otišla po nalogu Marovića koji rukovodi kampanjom koalicije ‘Za budućnost Budve’”.

“Dok ste se Vi, gospodine Jovanoviću, ‘rovovski’ borili da formirate vlast uz manjinsku podršku DPS-a, ja sam jasno rekla da to ne dolazi u obzir. Osmi novembar je Dan oslobođenja Budve, i tada se nakon liturgije uvijek polagao vijenac na spomen obilježje na ulazu u Stari grad. Zaista mi je žao gospodine Jovanoviću, što zbog DPS-a, niste smjeli da dođete i prisustvujete polaganju vijenca. Taj čin nikada u istoriji Budve nije bio predstava za javnost”, poručila je Dokić i dodala:

“Obzirom da sam bila jedan od osnivača liste ‘Budva naš grad’, imam obavezu da obavijestim javnost da odluke o koalicijama, rasporedu na listi i ključnim političkim odlukama niste mogli donositi sami, bez konsultacije sa ostalim osnivačima. Ne dozvoljavam da bilo ko donosi odluke u moje ime”, naglasila je Dokić.

Kako je istakla “o mom angažmanu u DPS-u koji je završen davne 1998. godine, upoznala sam sve odbornike i građane na 10. Sjednici Skupštine opštine”.

“Nakon toga ni vama nije smetalo da glasate za moj izbor na mjesto potpredsjednice. Gospodine Jovanoviću, cijenim vašu zabrinutost oko mog daljeg poslovnog angažmana, i da Vam olakšam stvari, jasno Vam kažem da niko od aktera političke scene u Crnoj Gori neće imati uticaj na moje buduće zanimanje.Obzirom da ste imputirali da sam sa još jednim odbornikom htjela da promijenim izbornu volju građana Budve, i da ćete čitav slučaj prijaviti u Specijalno državno tužilaštvo i Vrhovno državno tužilaštvo, pozivam vas gospodine Jovanoviću da to odmah i uradite, jer je opšte poznato građanima Budve da vam to i te tako polazi za rukom”, zaključila je Dokić.

Nastavi Citanje

Društvo

“Njegoševo ime se ne može izbrisati, iako je Đukanović htio da ga minimalizuje”

Published

on

Očigledna je bila nelagodnost dugogodišnjeg crnogorskog režima i bivšeg predsjednika Mila Đukanovića u vezi sa Petrom II Petrovićem Njegošem, smatra profesor i književnik Milo Lompar.

“Bivši režim je težio da što više potisnu Njegoševo prisustvo u kolektivnoj svijesti naroda u Crnoj Gori, a zatim su predstavnici u školama, ali i univerzitetski i akademski predstavnici njegovo pjesničko nasljeđe krivotvorili ili u izvjesnom stepenu podvrgavali iznevjeravanju”, rekao je Lompar u emisiji “Klub A plus”.

Lompar smatra da je na srpskim tradicijima Crna Gora formirala svoju kolektivnu svijest, ali sve je bilo jako podložno preinačenjima.

“Njegoševo ime u Crnoj Gori se ne može izbrisati, a htjeli su da ga prilagode političkom i društvenom inženjeringu”, ocijenio je on.

Prema njegovim riječima, tako je dolazilo do različitih pokušaja da se Njegoševo prisustvo minimalizuje i skrajne kako bi se na neki način postigao određeni politički cilj.

“Ne može se Njegoš ukalupljivati u ono što su trenutni interesi, bilo da su materijalni ili statusni”, zaključio je Lompar.

Nastavi Citanje

U Trendu