Connect with us

Društvo

Zbog male Anastasije pješačili iz Beograda do Ostroga gdje ih je dočekao “špalir” bratstva Stupovi!

Published

on

Pripadnici Okružnog zatvora iz Beograda odlučili su se na hrabri podvig, kako bi skrenuli pažnju javnosti i pomogli da se skupi novac za liječenje malene Anastasije Zafirović (9) iz Beograda, koja pati od cerebralne paralize. Šestorica kolega, pripadnika Službe za obezbeđenje Okružnog zatvora i Kazneno-popravnog zavoda u Pančevu završili su hodočašće do manastira Ostrog u Crnoj Gori, nakon 9 dana i pređenih 400 kilometara.

Pripadnicima MUP-a Srbije pred manastirom Ostrog, u organizaciji pravoslavnog bratstva Stupovi, priređen je doček kakav i dolikuje njihovom podvigu – “špalir” u kojem su ih pripadnici bratstva pozdravili dugim aplauzom.

Pogledajte kako je izgledao doček šestorici pripadnika srpske policije pred manastirom Ostrog:


Putovanje policajaca iz Beograda je krenulo od Manastira Rakovica do Manastira Svetog Vasilija Ostroškog.

Pošao sam sa prijateljima na ovaj sveti put hodočašća. Idemo u ime naših porodica, sa vjerom u Boga, sa željom da pomognemo jednoj lepoj djevojčici Anastasiji, našoj sugrađanki kojoj je potrebna pomoć. Ona ima devet godina i nadamo se da ćemo ovim našim hodočašćem uspjeti da joj pomognemo. Željeli smo da učinimo dobro djelo, humano. Prosto se poklopilo da baš Anastasija bude djevojčica za koju ćemo ovo naše hodočašće da koračamo”, rekao je komandir u Okružnom Zatvoru u Beogradu Miloš Marjanović prije podviga za “Forum info”.

Kako je dalje naveo, plan je bio drugačiji, a ni vremenska prognoza im nije išla na ruku. Ipak, nisu odustali od hodočašća.

“Plan je bio da prelazimo oko 50 kilometara dnevno. Plan je bio da koračamo, ali mi i koračamo i trčimo usput. Jedni druge bodrimo. Nije lako. Vrijeme nam se promenilo. Bukvalno smo imali četiri godišnja doba u dva dana, ali to nas ne sputava da ka našem cilju koračamo hrabro“, dodao je Miloš.

Pripadnici Službe, Miloš Marjanović, Boris Ivanov, Milan Dinić, Predrag Zlatković, Aleksandar Milojević i Marko Mitić krenuli su na svoj put 23. marta.

Anastasija je rođena 26.08.2015. godine u Beogradu. Zbog komplikacija na porođaju, ostala je bez kiseonika u mozgu i prvi put zaplakala nakon 120 minuta, u inkubatoru. Zbog velikog oštećenja mozga uspostavljena joj je dijagnoza, cerebralna paraliza.

Od 6 mjeseci starosti ide na razne terapije. Anastasija je vesela i nasmejana djevojčica i hrabro se bori sa svim preprekama. Ne može samostalno da sjedi, puzi, navodi se na sajtu fondacije “Budi human”.

Anastasiji su potrebna sredstva za fizikalne tretmane, rehabilitaciju, tretmane matičnim ćelijama kao i za putne troškove i smještaj kako u zemlji tako u inostranstvu.

“Suština i poenta je bilo to da mi skrenemo pažnju na bolest te djevojčice. Ona na žalost nije jedina, ima ih puno. Jedan od načina da pokrenemo nešto i da skrenemo pažnju i na drugu djecu koja imaju slične probleme, jeste da se uključe i neke druge, veće instance i da pomognu toj djeci – nastavlja priču o razlozima hodočašća komandir u Kazneno”, popravnom zavodu u Pančevu Boris Ivanov.

SMS poruka: 963 na 3030

Uplata na dinarski račun: 160-6000000843926-68

Uplata na devizni račun: 160-6000000843971-30

IBAN: RS35160600000084397130

SWIFT/BIC: DBDBRSBG

Društvo

VRH LOVĆENA: Neće Njegoševu kapelu, ali albanski spot sa polugolim plesačicama se uklapa u ambijent! (VIDEO)

Published

on

Albanski pjevač David Drešaj snimio je spot na Lovćenu kod mauzoleja Petra II Petrovića Njegoša, i time izazvao niz negativnih komentara na društvenim mrežama.

Spot pod nazivom “Je t’ aime” objavljen je na Jutjubu prije četiri dana, a pjevač igra ispred mauzoleja sa nekoliko plesačica.

Nastavi Citanje

Društvo

Mi znamo ko smo: Sramno saopštenje CGO!

Published

on

„Danas su, od strane jedne „progresivne” i „građanske” nevladine organizacije, objavljeni rezultati istraživanja koji srpski narod u Crnoj Gori označavaju „privilegovanim” u odnosu na ostale etničke zajednice. To je svojevrsna travestija, kojom se povlašćenima proglašavaju oni koji su decenijama diskriminisani po različitim osnovama“, navode iz organizacije „Mi znamo ko smo“.

Kako kažu, istraživanje je uvod ju dosta dublje i implikativnije probleme koji se tiču svih građana Crne Gore i njihovih, Ustavom zagarantovanih, prava.

– Ne samo da je bespredmetno i bespotrebno, u društvu koje nominalno teži građanskom karakteru, građanima postavljati pitanje o navodnoj „privilegovanosti” bilo koje etničke zajednice, već se ovakvim neumjesnim zahvatima, ugrožava, možda i stigmatizuje, označeni narod. Farsična priroda čitavog istraživanja još je problematičnija ukoliko znamo da je  Crna Gora zemlja u kojoj je, do skoro, po oficijelnim podacima, recimo, u državnoj administraciji, bilo zaposleno samo 4.8% Srba (kojih po posljednjem Popisu ima 33%), u kojoj je, od strane državnog vrha, parlamentarne većine i od strane institucija sistema, progonjena Srpska Pravoslavna Crkva, i u kojoj jezik kojim govori najveći procenat njenih stanovnika (43%) ni danas nema zasluženi status službenog jezika- navode iz ove organizacije.

Dodaju da je pogrešno s aspekta evropskih, građanskih i demokratskih principa, riskantno – pod varljivom krinkom pokušaja doprinosa društvenoj koheziji i pomirenju – bilo koju nacionalnu zajednicu markirati kao privilegovanu i povlašćenu u odnosu na ostale.

– Istovremeno, zanimljivi su i, višestruko rječiti, i momenat i prezentacija grotesknog istraživanja (sprovedenog dva dana nakon objavljivanja zvaničnih rezultata Popisa stanovništva) što – kao i sve učestaliji nasrtaji medijsko-političke konjukture na srpski narod u Crnoj Gori – može samo ukazivati na želju da se dezavuiše ambijent koji je, očigledno, mnoge zatekao i iznenadio. U tom smislu, još jednom ukazujemo na činjenicu da je na snazi diskriminatorni jezički presedan neuporediv sa ustavnim, građanskim i lingvističkim praksama bilo koje evropske zemlje, i da ova zaostavština kriminogenog i autokratskog režima pogađa upravo građane koji se nazivaju „privilegovanima” – zaključuju iz „Mi znamo ko smo“.

Nastavi Citanje

Društvo

Kusturica: Zaštitili smo Mokru Goru od sestre Mila Đukanovića!

Published

on

Proslavljeni reditelj i umjetnik Emir Kusturica izjavio je u emisiji Agape na TV Insajder da je uspio da zaštiti Mokru Goru od sestre Mila Đukanovića, Ane Kolarević,  koja je tu namjeravala da investira novac u kopanje nikla.

Kako kaže, ta pobjeda je izvojevana u vrijeme dok je Vojislav Koštunica bio premijer Srbije. Nakon toga je jedna zapadna obavještajna agencija pokrenula priču da mu je država poklonila Mokru Goru.

“To je laž koju je pokrenula jedna obavještajna služba preko jednog političara u vrijeme kada je Koštunica bio na vlasti. Istina je da smo uspjeli da zaštitimo Mokru Goru od kopanja nikla i da najljepši dio Srbije, južne djelove Tare do granice sa Drinom, zaštitimo u tri navrata. Prvi put su bili Englezi, drug put sestra Mila Đukanovića i treći put neki Šiptari koju su to htjeli da kupe preko Engleza”, podsjetio je Kusturica.

Svu hajku na njega pokrenuo je po instrukcijama sa strane lider LDP-a Čedomir Jovanović.

“Onda su Čeda Jovanović i LDP ponavljali to kao mantru, kao da su u budizam upali, da je Kusturici država dala planinu. Kusturici država nikada nije dala ništa, a kamoli planinu. Kusturica je zarađivao na svojim filmovima mnogo  novca, dok su oni stajali u redu pred tom obavještajnom službom da uzmu koju desetinu hiljada evra. Kusturica je od svog novca, za razliku od njih koji su taj novac izvozili napolju, prodajući kuću i stan u Francuskoj i sve što je imao da bi napravio Mećavnik. Mokra Gora je jedina komuna u Srbiji koja ima jednu posebnu vrstu prečistača i u rasponu od 11.000 kvadratnih kilometara sve podzemne vode su zaštićene zahvaljujući trudu koji je trajao 20 godina i države koja nam je pomagala. Sve sam kupio sam, ništa mi država nije dala“, poručio je Kusturica.

Nastavi Citanje

U Trendu