Connect with us

Glas naroda

Miličić čamcem preko Dunava tokom bombardovanja išao na trening na otvorenom terenu!

Published

on

Srpski košarkaš čamcem prelazio Dunav, da bi na otvorenom trenirao dok su avioni gađali Novi Sad.

Na današnji dan, prije tačno 25. godina, počela je NATO agresija na SR Jugoslaviju. Bombardovanje koje je trajalo 78 dana i tokom kojeg su gađani čak i ciljevi koji nemaju vojnu svrhu, paralisalo je zemlju. Samo u Novom Sadu su u periodu od nekoliko dana porušena tri mosta, a to je značajno moglo da utiče i na košarkašku karijeru Darka Miličića koji je tek počeo ozbiljnije da trenira. Srpski košarkaš je kao dječak morao čamcima da prelazi u Novi Sad, da bi na Limanu pod vedrim nebom trenirao.

Tokom tinejdžerskih dana porodica slavnog srpskog košarkaša živjela je veoma skromno. Nakon podstanarskog život u novosadskim naseljima preselili su se nešto dalje, u selo Ledinci. Na sremskoj obali, sa sjeverne strane Fruške Gore, između mjesta Sremska Kamenica i Beočin, počeli su da grade novi život na placu njihovog rođaka sa majčine strane, prenosi Mondo.

„Veternik podstanari, Futog podstanari i onda smo se donekle skućili gore u Ledincima. To je plac majčinog pokojnog ujaka. Donekle smo dobili taj plac, ali ja kad kažem da smo dobili majka kaže ‘Sine, nismo mi to dobili, mi smo to odradili’. Sjećam se, i ja sam išao u nadnicu“, počeo je priču Darko Miličić, u podkastu nekadašnjeg saigrača Mileta Ilića.

Prvi Miličićevi koraci u košarci napravljeni su u obližnjem Beočinu, gdje je tada postojao izuzetno jak košarkaški klub. Ubrzo je Miličić zapao za oko novosadskim klubovima i bilo je vrijeme za selidbu preko Dunava. Ali, 24. marta 1999. godine počelo je bombardovanje, a već prvih dana aprila odsječene su veze Novog Sada i dela grada koji se nalazio na sremskoj strani reke. Moralo je da se prelazi čamcima.

„Otac je radio u Beočinu, a u Beočinu bio aktuelan onaj BFC u tom periodu i tata kaže ‘Imam sina, visok, ovo-ono, šta misliš?’. Taj trener tadašnji kaže ‘Pa dovedi ga da vidimo’. Ja došao, pogubljen, ne znam gdje se nalazim u tom momentu. Tu smo počeli da treniramo, ne znam koji je to period bio iskreno da ti kažem, ali sam na te treninge išao sve dok se nije sala zapalila. U međuvremenu je počelo i bombardovanje. To je bila ta ’99. Ne, izvini! Ja sam iz BFC već otišao u Sports Njorld, već je Ivan Hajnal čuo za mene, već je prešao ovaj kum moj Macura i ja sam nakon njega otišao tamo. E, u međuvremenu je počelo bombardovanje, pa su srušeni oni mostovi. Ja sam prelazio onim malim čamcima koje su ljudi organizovali, pa im platiš kartu. Prelazili smo tamo, trenirali smo na terenima napolju. Sad ih više nema, to je na Limanu. Radili smo sve dok je bilo vanredno stanje. Dok je bilo bombardovanje, tu smo trenirali.“

Podsjećamo, u aprilu 1999. godine Novi Sad je ostao bez tri veoma važna mosta. Već prvog dana u mjesecu porušen je Varadinski most koji spaja Petrovaradin sa samim centrom grada. Trećeg aprila je srušen Most slobode koji povezuje Sremsku Kamenicu i Novi Sad, a istog mjeseca žrtva je bio i Žeželjev most koji Petrovaradin spaja sa sjevernim dijelom grada.

Izvor: Glas Srpske

Glas naroda

Komitama smeta plivanje za časni krst

Published

on

Kako je naš portal više puta pisao, šovinizam, srbofobija i uopšte rečeno mržnja određenih slojeva društva u Crnoj Gori prevazilazi sve granice.

Ne znamo zašto, ali je postala praksa da se ovakvi govori mržnje od strane policije ne procesuiraju niti im isti pridaju važnost, iako je kada pogledate fotografije ispod jasno da se radi o klasičnom govoru mržnje.

  1. Ostaje nam da vidimo da li će ovoga puta nadležni organi reagovati.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Lažna država priznala, Kosovo je Srbija

Published

on

Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova obustavilo je istragu protiv trojice crnogorskih državljana Rajka Krivokapića, Marinka Jovanovića i Dragutina Lalatovića koji su uhapšeni krajem prošle godine pod sumnjom da su „podsticali mržnju i netrpeljivost“, potvrdila je u petak za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparolka Specijalnog tužilaštva, Ljiridona Kozmaći.

Kozmaći je rekla da „na osnovu prikupljenih dokaza, nije potvrđeno da su optuženi R.K., M.J. i D.L. počinili krivično djelo zbog kojeg je bila pokrenuta istraga od strane Specijalnog tužilaštva“, prenosi portal KosSev.

Potvrda o obustavi istrage stiže dan nakon što su trojica mladića iz Nikšića pušteni na slobodu.

Oni su uhapšeni 24. novembra 2024. godine po završetku obilježavanja praznika u manastiru Visoki Dečani zbog natpisa „Kosovo je Srbija“ na okviru registarskih tablica.

Njima je odmah određeno 48-časovno zadržavanje, a potom i 30-dnevni pritvor koji je jednom produžen.

Advokatica Jovana Filipović tvrdila je da je mjera preoštra i da nema osnova za krivičnu prijavu. Natpis je, kazala je, bio prekriven trakom, te nije poznato ko ga je skinuo.

Nakon hapšenja, ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potvrdio je da su dvojica uhapšenih vojnici Vojske Crne Gore i najavio da će se istražiti sve okolnosti slučaja, ali i to da „neće biti skidanje glava“.

Sa druge strane uslijedile su osude partuije Srpska lista, reakcije drugih političara iz Crne Gore i protesti u Podgorici, kao i pozivi na puštanje uhapšenih od strane Eparhije budimljansko-nikšićke Srpske pravoslavne crkve (SPC).

(Vijesti.me)

Nastavi Citanje

Glas naroda

Patrijarh srpski Porfirije, Mir a ne nasilje

Published

on

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije izjavio je da je duboko potresen jučerašnjim događajem u Beogradu, kada je „automobilom udarena i teško povrijeđena studentkinja Pravnog fakulteta“. On je pozvao sve na mir i međusobno uvažavanje.

„Očekujem da vinovnici ovog čina odgovaraju pred zakonom. Molim se Gospodu Iscelitelju za Sonjin brzi oporavak od povreda. Opet i opet upozoravam da agresija i nasilje nikome neće donijeti dobro, a sve pozivam na mir i međusobno uvažavanje“, naveo je patrijarh, a saopštila je SPC.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da se M.P. (36), vozaču automobila koji je  u Ruzveltovoj udario studentkinju na teret stavlja krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i određeno mu je zadržavanje do 48 sati.

On je djevojku udario tokom studentskog protesta i vozio je na krovu auta, dok nije pala. Prebačena je u Klinički centar Srbije i, prema riječima ljekara, stabilnog je opšteg stanja.

(RT BALKAN)

Nastavi Citanje

U Trendu