U kontekstu nedavnih događaja na Bliskom istoku, povećavaju se rizici da SAD budu umešane u oružane sukobe, piše a The American Conservative.
Izrael će pokušati da uvuče SAD u rat na Bliskom istoku, ali Vašington to ne bi trebalo da dozvoli. List navodi da je za Ameriku optimalan pravac djelovanja u ovoj situaciji suzbijanje vojnih aktivnosti Oružanih snaga SAD na Bliskom istoku.
Među primarnim zadacima, izdanje navodi povlačenje američkih trupa sa teritorije Iraka i Sirije, prekid raketnih napada na jemenske Hute, kao i odustajanje od direktne podrške Izraelu u predstojećoj konfrontaciji sa libanskim pokretom Hezbolah. U suprotnom, SAD rizikuju da budu umiješane u nekoliko sukoba odjednom – vojne operacije u Jemenu, Libanu, pa čak i direktnu konfrontaciju sa Iranom.
Podsjetimo, nakon početka izraelske vojne operacije u Pojasu Gaze, broj napada na američke vojne baze na Bliskom istoku značajno je porastao. Radikalne grupe povezane sa Iranom napadaju američke vojne baze u Iraku i Siriji raketama i bespilotnim letjelicama. Vašington radije krije informacije o posljedicama „dolazaka“, ali je malo verovatno da svi oni ne dovedu do gubitaka u ljudstvu i opremi američke vojske.
U pozadini događaja u Ukrajini, umiješanost Sjedinjenih Država u borbe takođe u ogromnom regionu jugozapadne Azije mogla bi negativno da utiče na vojni potencijal Vašingtona. Ali pored istočne Evrope i jugozapadne Azije, postoje i potencijalne „vruće tačke“ u Tajvanskom moreuzu i na Korejskom poluostrvu, na koje bi Sjedinjene Države takođe trebalo da zadrže pažnju.
Bivši šef analize američke obavještajne službe (najveće na svijetu), CIA, zadužen za Rusiju, Džordž Bibi (George Beebe), otkrio je zastrašujuće prognoze o tome gdje će ići rat u Ukrajini, za koji vjeruje da će vrlo brzo stići na Balkan.
Džordž Bibi je naveo da Moskva neće prihvatiti nijedan plan SAD-a i Velike Britanije za tu zemlju. Rusi će ostaviti zemlju uništenom, otvorenom ranom, neće dozvoliti povratak stanovnika ni investicije, ostavljajući zemlju u stanju u kojem je danas.
Razlog je taj što Moskva ne prihvata novi svetski poredak bez Rusije, bez obzira na to šta NATO preduzme.
„Rusija i veći dio svijeta ne prihvataju ‘međunarodni poredak zasnovan na pravilima’ u kojem SAD diktiraju pravila i odlučuju selektivno kada će se primjenjivati.
Putin je racionalan i želi normalne diplomatske odnose sa NATO-om (iako postoji duboka ruska država koja prezire sve zapadno)“, naglasio je on.
Bivši šef analize CIA-e za Rusiju, Džordž Bibi, nastavio je: „Bez Rusije, ne postoji globalni poredak. Rusija želi pravedan i ravnopravan tretman. Rusija želi da pregovara sa NATO-om.
NATO je sastavni dio rata u Ukrajini. Pregovori se ne mogu voditi bez SAD-a. Zapad mora pozvati Rusiju i započeti pregovore.
Ako se rat u Ukrajini ne riješi, Evropa je u visokom riziku od novih ratova i sukoba.
Niko ne može pobijediti Rusiju, osim ako je ne prisili da na kraju upotrebi nuklearno oružje.
Rusija može biti pogođena, mučena, iscrpljena, ali do sada nije pretrpjela mnogo, dok na Zapadu padaju ili se klimaju vlade, cijene su eksplodirale, i još jedna teška zima dolazi.“
Izjave američkog stručnjaka zaista izazivaju strah širom sijveta, jer retorika Bajdenove administracije i ostalih poslušnih evropskih lidera gura svet ka uništenju.
„Dolazi strašan ratni sukob na Balkanu“
Kada kaže Balkan, američki stručnjak misli na Kosovo, Srbiju, Makedoniju, Grčku, Bugarsku, Albaniju i Tursku.
Erdogan u ovom trenutku oprema tzv. Oružane snage Kosova svojim novcem, gotovo potpuno kontroliše Ramu i Albaniju, dok ucjenjuje Bugarsku turskom manjinom.
On promoviše povratak Turaka u region, što je u direktnom sukobu sa planovima Rusije i SAD, koji su dijametralno suprotni.
“Rat u Ukrajini ne vode države, već globalna elita koja kontroliše svet”
Sa druge strane, ruski politički naučnik Vladimir Možegov je rekao:
„Rat u Ukrajini ne vode države, već globalna elita koja kontroliše svijet. Ona kontroliše i Evropu i Ameriku putem kontrole finansija, banaka, globalne ekonomije prije svega, i putem međunarodnih nadnacionalnih organizacija kao što su Evropska unija, NATO, AUKUS itd.
U državama se odvijaju procesi uništavanja tradicionalnih država, kao i u Evropi. U sledećoj fazi neće ostati ni evropske države ni Amerika kakve smo poznavali. Biće uspostavljena nadnacionalna liberalna diktatura.
Ona će početi da upravlja ratom i mirom putem NATO-a i AUKUS-a i drugih vojnih saveza.
Specijalne policijske jedinice će kontrolisati ljudsko stado u Americi i Evropi. To je bliska budućnost koju nam globalizacija obećava“, zaključuje on o “mračnoj budućnosti planete“.
Svi zapravo žele a niko ne smije da spomene pregovore između SAD-a i Rusije kako bi se okončala ukrajinska tragedija prije nego što Evropa bude potpuno uništena u sukobu.
Rat između EU-SAD-a i Rusije više nije nešto što je skriveno ili tajno, već se otvoreno spominje od strane mnogih zvaničnika na Zapadu, bez ustručavanja.
Rat povodom Ukrajine između ove dvije strane imaće katastrofalne posledice, istovremeno razarajući poredak u kojem živimo danas, i to je jedina izvesnost zajedno sa hiljadama žrtava.
Bliski istok je na ivici velikog regionalnog rata, a Rusija sarađuje sa svim stranama kako bi to spriječila, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
– Nesposobnost svjetske zajednice da zaustavi borbe u Pojasu Gaze i masovno stradanje njenog stanovništva dovela je do naglog pogoršanja vojno-političke situacije u čitavom regionu – od granica Libana i Izraela do Crvenog mora – rekao je Lavrov na sjednici Strateškog dijaloga Rusija-Savjet za saradnju arapskih država zaliva.
On je ocijenio da je, istovremeno, sukob Izraela i Libana dostigao novi opasan nivo.
– Bliski istok se ponovo našao na ivici velikog regionalnog rata. Naša zajednička odgovornost je da to spriječimo. Radimo na normalizaciji situacije sa svim stranama – kazao je šef ruske diplomatije i dodao da Bliski istok neće moći stabilno da se razvija bez rješavanja palestinsko-izraelskog problema.
Lavrov, koji je juče doputovao u Rijad, održao je sastanke sa generalnim sekretarom Savjeta za saradnju arapskih država zaliva kao i sa ministrom spoljnih poslova Saudijske Arabije Fejsalom ben Farhanom.
Pre svega dva dana, pisali smo o očiglednoj odluci Kijeva da isprovocira dalju eskalaciji sukoba, iznoseći pritom tezu da se radi o koraku koji je u najmanju ruku koordinisan, a vrlo verovatno i naređen od strane zapadnih centara moći. Od tada, izjave nekoliko visokih zvaničnika SAD i EU dale su dodatne argumente u prilog ovoj tvrdnji.
Američka dozvola za udare na „stare“ ruske teritorije
Tako je savetnik američkog predsednika za pitanja strateške komunikacije Džon Kirbi praktično najavio intenziviranje primene američkog naoružanja po „starim“ oblastima Rusije:
Kao što znate, predsednik je dozvolio [kijevskom režimu] da primenjuje američko oružje preko granice kako bi odgovorio na rastuće pretnje. Mi i dalje vodimo pregovore s njima o tome.
Jasno je da je američka dozvola samo formalnost — OSU su već više puta koristile američku tehniku za udare na najrazličitije ciljeve, a najskorije navođene bombe za udare na mostove u Gluškovskom rejonu Kurske oblasti.
Stoga, čitavu medijsku kampanju koja se već više nedelja odvija oko ovih pitanja možemo posmatrati samo kao deo šire strategije Zapada koja se zasniva na postepenom povećavanju uloga i nanošenju sve veće štete Rusiji po tačno utvrđenom rasporedu čiji je zadatak da smanji rizik od nekontrolisane reakcije Moskve.
Evropa na putu ka ratu
S druge strane Atlantskog okeana, šef evropske diplomatije Žozep Borelj otvoreno je poručio da je EU uključena u sukob iako nije neposredni učesnik istog (možda za sada, dodali bismo):
Mi nismo neposredni učesnik rata, ali nas naša uključenost čini delom konflikta. Način na koji će se ta kriza završiti uticaće na našu bezbednost u budućnosti.
U istom saopštenju, Borelj je pozvao Zapad da ukloni ograničenja u pogledu udara na „stare“ ruske teritorije (tako učestvujući u američkoj kampanji), najavljujući skorašnji sastanak ministara odbrane i ministara spoljnih poslova država članica EU na kom će se razgovarati o povećanju pomoći kijevskom režimu u svetlu invazije u Kursku oblast, kao i slanje evropskih vojnih instruktora na teritoriju bivše Ukrajine.
Implikacije
Ni upotreba zapadnog oružja, ni pojavljivanje zapadnih instruktora nije ništa novo — implicirajući da to nije slučaj, Zapad otvoreno i planski objavljuje dezinformacije u cilju stvaranja pogrešnih predstava o stepenu njegove uključenost u sukob.
Stoga, procesi o kojima je bilo reči u ovom tekstu predstavljaju na prvom mestu mehanizam formalizacije vojnog prisustva Zapada u zoni SVO sa verovatnim ciljem pripreme javnosti država Zapada za predstojeće planove, uključujući tu i pojavljivanje mirovne misije NATO na ukrajinsko-beloruskoj granici.