Connect with us

Glas naroda

Evropa sad 3: Ruše stanove sirotinji a Milovu “ničiju kuću” i nelegalne objekte u Kočanima ne diraju!

Published

on

Crna Gora, zemlja čuda, a prije svega „pravna država“ u kojoj su građanima i političarima usta puna pravde i poštenja.

Država koja navodno užurbanim koracima hita ka Evropskoj uniji, a u kojoj zakoni ne važe u istoj mjeri za svakog građanina, ne bi se mogla nazvati pravnom državom.

Država u kojoj ulicama slobodno šetaju lica koja bi trebalo makar da su u pritvoru. Međutim, kako pojedini političari još uvijek naglašavaju: „Crna Gora je lider u evropskim integracijama“.

Najnoviji slučaj kako crnogorska verzija „pravne države“ funkcioniše i izgleda u praksi je i početak odnosno namjera rušenja Lamele C pored brda Ljubović.

Novi ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović je iz nekog razloga odabrao da pomenuti objekat u Podgorici ima prioritet prilikom odabira onih koji treba da budu srušeni.

Zbog čega „ničija kuća“ na Gorici i nekadašnje „ruševine“ u Kočanima nijesu predmet interesovanja nadležnih?

Takođe, crnogorska „metropola turizma“ Budva je bukvalno devastirana nelegalnom i neplanskom gradnjom, ali očigledno je da se kreće od Podgorice, i to od gabritnog objekta, da bi se pokazalo da nema šale sa državom, osim ako se zoveš Milo Đukanović.

Milova „ničija kuća“ je vila, navodno vrijedna 10 miliona evra. Vlasnika ovog objekta ja javnosti otkrio Milov bivši prijatelj Duško Knežević, odbjegli biznismen i vlasnik „Atlas grupe“.

Đukanović je naravno negirao da ima ikakve veze sa pomenutom vilom.

“Vijesti” su u februaru 2014. godine objavile da je tadašnji gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša donio odluku o ustupanju 1.579 kvadrata gradskog građevinskog zemljišta pored vila “Gorica” Vladu Ivanoviću i da bi u kuću trebalo da se useli Đukanović.

Mugoša je odluku donio nakon što je 2008. godine izmijenjen DUP Nova varoš 2, kojim su, pored vile “Gorica”, ucrtane dvije parcele tik uz Atinsku ulicu u kojoj živi Đukanović. Ugovor o prenosu prava na građevinsko zemljište potpisali su Ivanović i tadašnji direktor Agencije za imovinu Podgorice Dragan Đukić.

U njemu piše da se gradska urbanistička parcela od 1.579 kvadrata prenosi na korišćenje uz naknadu. Cijena po kvadratu iznosila je 702 evra, odnosno 1.108.458 evra ukupno, a dokumenta Sekretarijata za finansije potvrđuju da je Ivanović uplatio novac na račun podgoričkog budžeta.

Duško Knežević je povodom „ničije kuće“ ispričao da je prvi sukob sa Đukanovićem imao upravo kada ga je opomenuo da “nije normalno da on ima kuću tolike površine i vrijednosti odmah pored vile ‘Gorica’ i da, kada se promijeni vlast, nije dobro da on stanuje tu“.

“Kad sam odbio, tu su nastala prva mimiolaženja, onda sam odbio neke druge transakcije gdje sam ja trebao da ih frontujem”, kazao je tada Knežević.

Otkrio je da mu je Đukanović ponudio da se na njega vodi sporna kuća na Gorici, kada je trebalo da se gradi, međutim navodi da je to odbio, te da se kuća vodi na Vlada Ivanovića.

„Žao mi je što Vlada uvlačim u sve ovo, ali to je jedna realnost i mislim da bi državni organi trebalo odmah da pokrenu istragu i vide kako je ta kuća finansirana i ko stoji iza te kuće formalno. Ali ta kuća, koju je radio arhitekta Zoran Petrović sa svojim sinom koji mi je isto to potvrdio, je kuća Mila Đukanovića… Nek Specijalno državno tužilaštvo ispita arhitekte, izvođače radova i vidjeće šta se dešava tamo. Imam dokaze finansijske prirode gdje se vide tragovi novca po drugim poslovima i to će vrlo brzo da krene u javnost”, rekao je tada Knežević.

Ove navode Knežević je iznio u decembru 2019. godine, a sada je januar 2024. godine. „Ničija kuća“ još uvijek krasi Goricu, a njen vlasnik se bezbrižno šetka ulicama Podgorice, dok se u drugom dijelu grada vlasnici stanova u Lameli C bore da ista ne bude srušena.

 

Ukoliko je „ničija kuća“ finansirana novcem stečenim kriminalnim radnjama, treba da bude oduzeta ili srušena, ali postupak donošenja Zakona o porijeklu imovine iz nekog razloga kaska.

Bivši predsjednik države zbog toga i ne mora da brine da li će se nešto slično dogoditi njegovoj imovini, jer kako vrijeme prolazi sve je jasnije da zakoni ne važe za njega, jer ipak je Milo Đukanović „otac Crne Gore“ koji je zadužio sve crnogorske građane svojim nesebičnim zalaganjem za bolji život, ali prvenstveno sebe, svoje porodice i prijatelja.

Lamela C je samo jedan od pokazatelja koliko je truo cjelokupan sistem koji je nastao za vrijeme vladavine DPS-a. Korupcija, žmurenje nadležnih na istu i javašluk, u ovom slučaju su rezultirali nicanjem ogromnog objekta na odličnoj lokaciji, tik uz brdo Ljubović.

Tužilaštvo bi trebalo da istraži ko je sve činjenjem i nečinjenjem (in)direktno doprinio da do ovoga dođe. Možda među njima ima ljudi koji su dozvolili da se gradi i „ničija kuća“.

Sve odgovorne za oba slučaja treba procesuirati, a zakoni treba da važe podjednako za sve građane.

Država, odnosno zakonodavna, izvršna i sudska vlast treba da demonstriraju svoju posvećenost sprovođenju prinicpa vladavine prava, ali na način koji će pokazati da se kriminal ne isplati.

Tek kada sve grane vlasti budu na istom zadatku, sa istim pozitivnim ciljem, neće se između ostalog događati da građevinski lobi i investitori sa kriminalnim portofilijom prave ovakve poduhvate, zbog kojih će ispaštati pojedini građani.

Ako je Ministartstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine stvarno krenulo u obračun sa ilegalnom gradnjom i kriminalnim investitorima, te ako će taj obračun obuhvatiti na stotine ostalih nelegalnih objekata, kao i onih sagrađenih novcem stečenim kriminalnim aktivnostima, Janko Odović će moći da osnuje sopstvenu političku partiju i na narednim parlamenarnim izborima ostvari sličan izborni rezultat onome koji je PES zabilježio.

Jedan podsjednik za ministra Odovića: Đukanovićeve kuće u Kočanima još uvijek čekaju da se ostvari obećanje prethodne ministarke Ane Novaković – Đurović i sprovede rješenje o rušenju istih.

Nakon toga, mehanizacija može da se uputi ka Žabljaku, a kasnije naravno i put Budve.

Najvažnije je da se počne, ali svaki početak je težak. Zbog toga puna podrška ministru Odoviću u neselektivnom sprovođenju svih rješenja o rušenju nelegalno sagrađenih objekata.

Izvor: BORBA

Glas naroda

PONOVO SU UBILI LJUBIŠU, Skandalozna presuda crnogorskog suda – Tokom pljačke pošte likvidirali radnika obezbeđenja, a pušteni na slobodu

Published

on

Ljubiša Mrdak ubijen je 20. oktobra 2021. pokušavajući da spreči pljačku nikšićke pošte i više od 400.000 evra za isplatu penzija.

Viši sud u Podgorici oslobodio je iz pritvora sedmoricu osumnjičeni za ubistvo. Jedan od njih je odmah po izlasku iz Spuža uhapšen po poternici Interpola zbog pljačke u Sloveniji.

Porodica Mrdak je ogorčena zbog skandalozne odluke Višeg suda poručujući da je na delu novo ubijanje njihovog Ljubiše.

Ovom odlukom suda moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom – rekla je za „Novosti“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

– Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uveravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsedavajuće veće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nisu hteli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udeo u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto verovalo u dokaze koje su posedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i verujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i sada ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu – kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Za svoj hrabri čin – pokušaj da spreči pljačku i da zaštiti kolege, Ljubiša Mrdak je posthumno nagrađen Zlatnom plaketom za „Najplemenitiji podvig godine“, koji tradicionalno organizuju „Večernje novosti“.

I brojni drugovi i prijatelji takođe su ogorčeni ovakvom odlukom suda. Jedan od njih je i profesor Spasoje Tomić.

– Ovakva odluka pokazuje da nam je sudstvo trulo, da se sistem DPS još održava. Ovo ne sme tek tako proći jer se ubice Ljubiše Mrdaka moraju osuditi. Ljubiša je naš heroj koji nije uzmakao ispred puščane cevi, heroj koji je po duši bio dete, a po borbi za pravdu jedan ljudski i moralni Olimp – kaže Tomić.

Ljubišini saborci su za danas u 17 časova najavili protestni skup na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću od 17 časova pod sloganom „Istina se braniti mora“.

Nastavi Citanje

Glas naroda

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen!

Published

on

Saopštenje Pravoslavnog Bratstva Stupovi, povodom oslobađajućih presuda osobama koje su u regularnom postupku okrivljene za učestvovanje u organizaciji i izvršenje krivičnog djela, tj ubistva Ljubiše Mrdaka.
Ne, nije naš brat, Ljubiša Mrdak ponovo ubijen.

On i njegovo čojstvo i junaštvo živi i živjeće dovijeka. Ovim činom ‘ubijene’ su institucije pravosuđa. Ne smije se skretati sa glavne teme, a to je Crnogorsko pravosuđe, koje je kao zadnja i najveća instanca našeg društava pala na ispitu. Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije da pokažu narodu ispravnost svojeg postojanja i adekvatno u skladu sa zakonom reaguju.

Pravoslavno Bratstvo STUPOVI CG
Upravni odbor

Nastavi Citanje

Glas naroda

Knežević: Nećemo podržati rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva

Published

on

Nećemo podržati nikakvu rekonstrukciju Vlade dok ne budemo dobili jasne vremenske okvire koji se tiču dvojnog državljanstva, poručio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević gostujući u emisiji „Fakti“ Adria televizije.
„Želimo da znamo šta je problem da oni ljudi koji su trenutno u Srbiji, a koji su zbog nakaradnih zakona ostali bez crnogorskog državljanstva jer smo živjeli u zajedničkoj državi sa Srbijom, koji su rođeni u Crnoj Gori, koji ovdje imaju kuće, imanja familije, grobove, ne mogu da dobiju plavu kartu. Bila je priča kako će se oni naći u biračkom spisku. Evo sad nudimo turski model- nije ruski, nije srpski, nego turski. Van granica Turske živi osam miliona Turaka. Oni su riješili njihov status na način što su im svima dodijelili plave karte. Plava karta znači da imaju prava i obaveze kao i svi državljani Turske koji žive u matičnoj državi, izuzev prava glasa. Kad umre vlasnik plave karte, tu kartu nasleđuje njegova porodica“, precizirao je lider DNP-a.

Knežević se pita imamo li pravo da se odreknemo 200 hiljada ili 300 hiljada ljudi koji direktno vode porijeklo iz Crne Gore.

„Pritom, svi su drugi, neću da griješim dušu za Bošnjake, dominantno riješili pitanje dvojnog državljanstva-  i sa Hrvatskom, i sa Albanijom i sa nekim drugim državama. Da vas ne podsjećam na period referenduma, kad su se neki protivzakonito našli u biračkom spisku i iskoristili pravo glasa da glasaju na referendumu za nezavisnu Crnu Goru. Doveli su ih preko okeana i iz Zapadne Evrope, a došli su tad u Crnu Goru i nikad više. Oni se i sad nalaze u biračkom spisku, a nemaju prebivalište u Crnoj Gori“, naglašava Knežević.

S druge strane, naveo je njegov lični primjer.

„Ja sam crnogorski državljanin. Moja supruga je crnogorski državljanin, istovremeno i srpski državljanin. Ima srpsku ličnu kartu i pasoš. Dijete mi se rodilo u Beogradu i moje dijete nije moglo da bude crnogorski državljanin. Znate zašto? Zato što moja supruga nema crnogorsku ličnu kartu i crnogorski pasoš. A ovdje joj je rođen i otac i majka i đed i prađed i prababa… Svi su joj rođeni u Crnoj Gori. I ja sam morao dijete da uvedem u Crnu Goru na ličnu kartu za privremeni boravak. Moje dijete ima srpsko državljanstvo i nije moglo da dobije crnogorsko državljanstvo. Ima li moje dijete pravo da bude crnogorski državljanin kao što su mu otac i majka? Imaju li na desetine hiljada građana Crne Gore koji žive u Srbiji pravo da dobiju crnogorsko državljanstvo, ili makar tu plavu kartu“, ističe Knežević.

Kaže da se nedavno u Beogradu sreo sa Crnogorcima koji se tako nacionalno izjašnjavaju.

„Ne izjašnjavaju se kao Srbi i mislim da su na referendumu 2006. glasali za nezavisnu Crnu Goru. U međuvremenu su ostali bez crnogorskog državljanstva. Mole i preklinju da se riješi ovaj problem koji opterećuje ogroman broj porodica. Šta njima predstavlja problem? Vidio sam da im je zasmetao moj govor u Sremskoj Mitrovici gdje sam govorio o crnogorskim državljanima. Oni kažu da u Srbiji ima oko 20.000 Crnogoraca. E, tu je problem. Znači vi samo za državljane Crne Gore smatrate one koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci. Znači, samo onih 20.000 koji su se izjasnili kao Crnogorci imaju pravo da apliciraju? To je fašizam. Dakle, ja kao Srbin u Crnoj Gori nemam pravo da se osjećam ravnopravan sa nekim ko se nacionalno izjašnjava kao Crnogorac, prema njihovom tumačenju. Šta ćemo sa onim crnogorskim državljanima koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi? Jesu li oni vanzemaljci, šta su oni? E, tu je muka njima sad i više nemaju argumentaciju. Kad ja kažem, evo plava karta rješava i neće biti u biračkom spisku. Kažu, ali mogu kroz prebivalište. Ali i po sadašnjem zakonu ako neko promijeni prebivalište i ostane da živi u Crnoj Gori poslije određenog vremena stiče pravo da aplicira za crnogorsko državljanstvo bez ikakvih smetnji. Ne mogu ja da zabranim mojoj sestri od strica ako želi da se vrati da živi u Zeti“, naveo je Knežević.

Lider DNP-a očekuje podršku za njihov model uvođenja plave karte, i to dominantno od kolega iz Bošnjačke stranke.

„Imamo veliki broj naših građana koji vode porijeklo iz Crne Gore, a žive u Turskoj i koji su zainteresovani za ovaj model plave karte. Imamo još jedan broj građana koji je vezan za Bosnu i Hercegovinu. Kažem vam- ovo je turski model, nije mi ga poslao ni Putin, ni Vučić, samo neka mi kažu šta je sporno. Ili, neka oduzmu svima dvojna državljanstva. Neka bez dvojnih državljanstava ostanu svi koji se nalaze u biračkom spisku, a nemaju pravo po registru prebivališta. I ovima koji žive u Crnoj Gori, a imaju dvojna državljanstva. Izgleda samo oni koji žive u Srbiji ne smiju da imaju dvojno državljanstvo sa državom u kojoj su rođeni“, zaključuje Knežević.

(ADRIA)

Nastavi Citanje

U Trendu