U Sankt Peterburgu se završio samit Rusija-Afrika na koji su – uprkos tome što je Vašington činio sve da ih od toga odvrati – došli predstavnici 49 od ukupno 54 afričke države.
Tokom protekla dva dana, na samitu su održane čak tri plenarne sesije. Na glavnoj je u glavnoj ulozi bio Vladimir Putin.
Svojim gostima, među kojima je bilo 17 šefova država i vlada, rekao je da Rusija i Afrika ne mogu da pristanu na zamjenu međunarodnog prava pravilima i naredbama koje neke zemlje Zapada stalno mijenjaju u svom interesu.
„Mi, naglasio je, namjeravamo da branimo svoj suverenitet i pravo na sopstveni put razvoja. Rusiju i Afriku ujedinjuje urođena želja da se odbrane istinski suverenitet i pravo na sopstveni, originalni put razvoja“.
Putin je otkrio da je Rusija zaključila sporazume o vojno-tehničkoj saradnji sa više od 40 afričkih zemalja. Dodao je da Ruska Federacija razvija partnerstvo sa afričkim državama u vojnoj i vojno-tehničkoj oblasti radi jačanja odbrambene sposobnosti zemalja „crnog kontinenta“.
Vladimir Putin je ranije rekao da je Rusija spremna da obučava vojske afričkih zemalja i da im deo naoružanja isporuči besplatno.
Ruski lider je nekoliko puta ponovio da se suverenitet mora stalno braniti:
„Ne može se steći jednom zauvek. Nelson Mandela je govorio: „Ne sudite o mom uspjehu. Sudite po tome koliko sam pao i ustao“. I nezavisnost Afrike može se ceniti po tome koliko efikasno države kontinenta brane svoje pozicije. Mi smo zajedno protiv zloupotrebe za sumnjive političke svrhe klimatskih pitanja, ljudskih prava i rodne agende“.
Rusija podržava, naglasio je Putin, ideju da se Afričkoj uniji dodeli mesto u G20, da se proširi i ojača zastupljenosti afričkih struktura u UN:
„To se odnosi i na reformu Savjeta bezbjednosti UN. Došlo je vrijeme da se ispravi istorijska nepravda“.
Predsjednik RF je posebnogovorio o snabdijevanju Afrike pšenicom:
“U prvih 6 mjeseci ove godine izvezli smo 10 miliona tona žitarica, a prošle godine za isti period – 6 miliona tona. Dragi prijatelji, možete biti sigurni da će Rusija uvek biti odgovoran snabdijevač poljoprivrednim proizvodima. Nastavićemo da podržavamo zemlje i regione kojima je žito najpotrebnije.“
U nastavku je rekao: „Do danas smo Africi otpisali 23 milijarde dolara dugova. Na poslednje zahtjeve afričkih zemalja, izdvojićemo još preko 90 miliona dolara“.
Predsednik Burkine Faso Ibrahim Traore je na marginama samita Rusija-Afrika rekao da se njegovoj zemlji nameće moderno ropstvo:
„Tokom poslednjih osam godina Burkina Faso se suočava sa najvarvarskijim i najbrutalnijim oblikom kolonijalizma“.
Povodom samita je Sergej Markov, jedan od vodećih ruskih intelektualaca, napisao:
„Zašto Rusija u Africi?
1. Resurs sile. Rusija ga ima – situacija u Siriji i sa Vagnerom je to svima pokazala. U Africi su oduvijek bili potrebni resursi sile.
A sada je u svijetu resurs moći sve potrebniji zbog kolapsa međunarodnog prava.
2. Resurs suvereniteta. Rusija je glavni izvoznik suvereniteta u svijetu. Rusija isporučuje suverenitet zajedno sa oružjem, zajedno sa S-300, zajedno sa naftom i gasom. Rusija takođe uvek podržava princip suvereniteta.
3. Rusija je uvijek bila i ostaje protivnik tradicionalnih imperijalističkih sila poput Britanije, Francuske, Sjedinjenih Država i uvijek pomaže u borbi protiv kolonijalizma i neokolonijalizma.
4. Što je veća konkurencija za afričke resurse, to je veća cijena afričkih resursa. Sada se EU, Britanija, SAD, Kina takmiče za afričke resurse. Uključivanje u konkurenciju Rusije povećaće cenu resursa afričkih zemalja i doneti im dodatni profit“.