U Beogradu je održan drugi protest “Srbija protiv nasilja”, u organizaciji nekoliko opozicionih stranaka.
Učesnici protesta blokirali su nešto poslije 19 časova obje trake mosta Gazela gdje će, po ranijim najavama organizatora skupa, ostati dva sata.
Okupljeni su u protestnu šetnju krenuli sa platoa ispred zgrade Skupštine Srbije, a kada je početak kolone stigao do Gazele kraj se nije mogao vidjeti u Ulici Kneza Miloša, prenosi Beta.
Okupljeni nose transparente “Isključite RTS, uključite mozak”, “Informer je laž”, “REM je zlo”, “Pamtimo nepočinstva nepomenika”.
Prvi protest “Srbija protiv nasilja”, održan je 8. maja, a okupio je, prema tvrdnjama organizatora, 50.000 ljudi.
Prije šetnje ulicama Beograd, kako prenosi N1, pročitani su zahtjevi protesta:
Hitno zaustavljanje dalje promocije nasilja u medijima i javnom prostoru, uključujući i smjenu Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
Organizatori traže gašenje štampanih medija i tabloida koji promovišu mržnju i nasilje i kontinuirano krše novinarski kodeks, kao i, kako su naveli, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama (koje) promovišu nasilje poput Pinka i Hepi TV.
Zahtijevaju i “ukidanje programa koji promovišu nasilje, nemoral i agresiju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, poput rijaliti programa”.
Traže i smjenu ministra prosvjete Branka Ružića (koji je podnio ostavku), ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.

Ocijenli su u saopštenju da je ostavka ministra prosvjete dokaz da vlast poznaje samo pritisak građana i da je, kako su ukazali, neophodno istrajati dok se svi zahtjevi ne ispune.
Traže i sazivanje sjednice Narodne skupštine na kojoj će se razmotriti odgovornost Vlade Srbije i bezbjednosna situacija u zemlji kao i, kako su dodali, dugoročna rješenja koja je neophodno primijeniti kako do ovakvih (tragičnih) događaja nikada više ne bi došlo.
I današnji, kao i prethodni protest, je bez obraćanja političara i stranačkih obilježja, i uz “najveće poštovanje i saosjećanje sa bolom zbog nezapamćenih tragedija” – dva masovna ubistva u Srbiji u kojima je ubijeno 17, a ranjeno više od 20 osoba.
Izvor: Vijesti