Organizacioni odbor protesta “Ima nas”, koji čine predstavnici DPS, SDP i SD, te nevladinih organizacija pokrenuo je peticiju koja ima za cilj održavanje vanrednih parlamentarnih izbora kako bi se sačuvala, kako su naveli, evropska perspektiva i budućnost Crne Gore.
“Naša država nalazi se u dubokoj političkoj, institucionalnoj i ekonomskoj krizi i jedini način da povratimo normalnost u svakodnevno funkcionisanje društva u cjelini je održavanje izbora nakon kojih bi Crna Gora dobila stabilnu političku Vladu koja će usmjeriti zemlju na pravi put”, navodi se u saopštenju.
Evidentno je da organizacioni odbor protesta nakon debakla koji su doživjeli na istom i jako slabom odzivu građana za odbranu „lika i djela“ Mila Đukanovića traže neki novi način da motivišu građane te su pokrenuli peticiju kako bi pokušali da na bilo koji način zadovolje njihovo itekako razočarano biračko tijelo. Iz ovog organizacionog odbora su, kako su i sami naveli, pozvali na vanredne parlamentarne izbore, očigledno potpuno ignorišući činjenicu da su upravo oni 23. oktobra doživjeli debakl na lokalu!
A kakav su debakl doživjeli, naprosto govore i procenti. Naime, ukoliko bi se danas održali parlamentarni izbori, a shodno rezultatima lokalnih izbora, DPS-u, SD-u i SDP-u ne bi bilo pametno da ovako svojeglavno pozivaju na izbore. Naime, prema analizi u koju je Borba imala uvid, politička podrška koja stoji iza protesta Ima nas, odnosno DPS, SD i SDP bi imali svega 35% odnosno 28 poslanika u crnogorskoj Skupštini. Stranke manjinskih naroda bi im mogle pomoći samo sa par procenata više a pitanje je hoće li te stranke biti na strani gubitnika. Hipotetički, ukoliko bi stranke manjinskih naroda stale uz DPS i njihove satelite, zbirno bi imali svega 42.5%, odnosno 34 poslanika.
Imavši ovo u vidu, aktuelna parlamentarna većina bi trebala da prihvati poziv organizacionog odbora „Ima nas“ za vanredne izbore i da iste – pomete sa scene! Upravo stranke pobjednice 30. avgusta imaju dovoljno glasova za formiranje parlamentarne većine – DF (u koaliciji sa Radničkom i Pravom Crnom Gorom) bi imali 22% ili 18 poslanika, novoosnovani pokret Evropa sad bi imao 16% iliti 13 poslanika, Demokratska Crna Gora (u koaliciji sa Ujedinjenom Crnom Gorom i Demosom) bi imala 10% ili 8 poslanika dok bi SNP sa 3.5% imao 2 poslnika, a URA (u koaliciji sa SPP-om i CIVIS-om) bi imala 6% iliti 5 poslanika.
Sve se ovo dešava uz tendenciju rasta stranaka pobjednica 30. avgusta. A očigledno organizacioni protest nije shvatio poruku građana Crne Gore te i dalje pozivju na izbore. U tekstu peticije se navodi da potpisnici zahtijevaju skraćenje mandata aktuelnog saziva Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
“Saglasni smo da je to jedini način da se stane na put urušavanju državnosti i ustavnog poretka Crne Gore, zatvaranju izvjesno dogledne evropske perspektive našem društvu i članstvu države u EU, kao i uništavanju ekonomskih i finansijskih potencijala na kojima je oslonjen realno mogući rast životnog standarda svakog pojedinca”, navodi se u teksti.
Kažu da su dali iskrenu demokratsku šansu i dovoljno dugo čekali učinke aktuelne vlasti.
“Umjesto odgovorne posvećenosti državnom i interesu građana, dobili smo partijsko-političke kalkulacije, ostrašćeni revanšizam i jeftini populizam i opasnu nekompetentnost u vršenju javnih poslova. A naš najpreči interes i dalje je politička, bezbjednosna i ekonomska stabilnost, dinamičan demokratski i ekonomski razvoj praćen rastom životnog standarda, snaženje euroatlantskog partnerstva i najskorije moguće članstvo države u EU”, kaže se u tekstu.
(Borba)