Connect with us

Geopolitika

Zelenski moli za preventivne sankcije Rusiji a njegov poslanik tvrdi: „Sve je specijalna operacija SAD“

Published

on

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski je tokom telefonskog razgovora sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom zatražio od Brisela da što pre uvede preventivne sankcije Rusiji kako bi se obuzdale agresivne namjere Kremlja.

Ovo je saopštio njegov kabinet, navodeći da je Kijev za „političko i diplomatsko rešenje sukoba“, ali da ne želi da bude „podvrgnut provokacijama“.

Nije precizirao: ni kakvim ni čijim.

Zelenski je Mišelu predočio da „razumije sve rizike“ i da je „spreman za svaki scenario“. Pritom je dodao: „Danas je za nas najveći neprijatelj panika“.

Međutim, Jegor Černov, poslanik Vrhovne rade (parlamenta Ukrajine) iz redova partije Zelenskog Sluga naroda nazvao je raspaljivanje strasti povodom „invazije Rusije“ na Ukrajinu „informativnom specijalnom operacijom Sjedinjenih Država“.

Čak je naveo: „SAD sprovode jednu od najvećih informativnih specijalnih operacija u istoriji protiv Rusije. Vašington na taj način pokušava da mobiliše zemlje NATO-a i povrati njihovo jedinstvo, kao i da stvori trajni toksični imidž Rusije u svijetu“.

Černov je dodao i da Sjedinjene Države nastoje da nanesu štetu ruskoj ekonomiji, podstaknu antiratno raspoloženje u toj zemlji i demorališu njenu vojnu elitu.

Zaključio je ovako: „Svrha specijalne operacije je takođe – da se Putin konačno protjera iz Evrope i da mu se onemogući stvaranje jedinstvenog evroazijskog prostora – od Vladivostoka do Lisabona, kao i njegovo povezivanje sa kineskim projektom Jedan pojas – jedan put“. SAD žele da primoraju Rusiju ili da se upusti u invaziju velikih razmjera ili da zadugo odstupi“.

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba je 12. februara isključenje Rusije iz međunarodnog platnog sistema SVIFT nazvao poželjnim i „atomskom bombom“ za njenu ekonomiju jer će joj „nanijeti nepopravljivu štetu“.

Parlament Velike Britanije je 10. februara odobrio amandmane na zakon o sankcijama protiv Rusije, koji omogućava uvođenje restriktivnih mjera protiv šireg kruga pojedinaca i kompanija iz Ruske Federacije, koje navodno „destabilizuju situaciju u Ukrajini“.

London bi da udari na ruske strateške sektore – vojni, hemijski, transportni, finansijski i energetski.

Geopolitika

Asia Times: Tampon zona u Ukrajini prostiraće se sve do Dnjepra!

Published

on

Mediji šire mišljenje da će bilo kakvi pregovori o Ukrajini dovesti do još većeg gubitka teritorija zemlje, a tampon zona se može protezati do Dnjepra.

Prema publikaciji Asia Timesa, bilo kakvi pregovori za rešavanje sukoba u Ukrajini dovešće do gubitka njenih teritorija i stvaranja tampon zone na njenom tlu.

Autor materijala napominje da će u trenutnoj fazi konfrontacije svaki mogući sporazum ostaviti iza Rusije istočne regione Ukrajine, koje je ona već zauzela, a takođe će vjerovatno izazvati pojavu demilitarizovane zone na istočnoj obali Dnjepra.

Osim toga, u članku se ističe da cilj NATO-a da ostvari pobedu Ukrajine na bojnom polju neće biti ostvaren, pošto su Oružane snage Ukrajine skoro potpuno iscrpljene kadrovski i municijski, dok ruske trupe imaju sve što je potrebno za poraz ukrajinskih jedinica.

Moskva je više puta najavljivala spremnost za pregovore, ali je Kijev zakonski zabranio njihovo održavanje.

Zapad ignoriše stalna odbijanja ukrajinske strane da se uključi u dijalog. Ranije je Kremlj saopštio da za sada ne postoje preduslovi za mirno rešavanje situacije, a postizanje ciljeva specijalne vojne operacije je apsolutni prioritet za Rusiju, što je moguće samo vojnim putem.

Pored toga, ruski predsjednik Vladimir Putin je naglasio da ruska strana neće pregovarati sa Kijevom samo zato što neprijatelj, kome ponestaje municije, želi da napravi pauzu da se ponovo naoruža.

Ruski predsjednik je naglasio da će Rusija zahtevati pismene garancije svoje bezbjednosti.

Webtribune.rs

Nastavi Citanje

Geopolitika

Rusija se sprema da pređe Dnjepar!

Published

on

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu najavio je ponovno uspostavljanje Dnjeparske flotile.

To može biti direktno povezano sa novom etapom Spacijalne vojne operacije i stvaranjem „tampon zone“ bezbjednosti. u Ukrajini, o kojoj je prije neki dan govorio Vladimir Putin.

Prema riječima moskovskog vojnog stručnjaka Vasilija Dandikina, povratak te flotile je pokazatelj ozbiljnih namjera ruskog vojnog vrha jer će igrati važnu ulogu u oslobađanju Zaporožja i Hersonske oblasti.

Šojgu je otkrio da je Dnjeprska flotila već formirana i da će u njenom sastavu biti i brigada riječnih čamaca.

Dandikin je podsjetio da Dnjeparska riječna flotila ima bogatu istoriju:

– Bila je to zaslužna, ordenonosna flotila. Formirana je prije Velikog otadžbinskog (Drugog svjetskog) rata. Učestvovaola je u bitkama na Dunavu i stigala do Berlina. Završila je svoj ratni put na reci Špreji – kod Rajhstaga.

Upitan – koje oružje flotila može imati, Dandikin je naveo:

– Najvjerovatnije će to biti kombinacija brodova malog deplasmana. Ne isključujem da će biti brodova sa višecjevnim bacačima raketa i protivvazdušnim sredstvima. Treba očekivati i oklopne čamce i minolovce jer će neprijatelj postaviti minska polja i na Dnjepru. Ne isključujem da će i kijevski režim koristiti čamce i desantnu opremu na toj reci. Govori se da mu Finci mogu dati i da operisat na moru, između ušća Buga i Dnjepra.

Dandikin je uvjeren da se Dnjeparska flotila vraća ne samo radi odbijanja napada, već i zbog sadejstava sa ruskim kopnenim jedinicama, marincima i desantnim snagama.

Po njegovom mišljenju, borbeno angažovanje flotile je veoma ozbiljan zadatak za novog komandanta ruske Ratne flote admirala Aleksandra Mojsejeva.

Pored ostalog, i u funkciji buduće tampon-zone:

„Ona će u tome imati važnu ulogu. Sada se i dalje granatiraju Hersonska i Zaporoška oblast, Luganska Donjecka Republika i naša pogranična područja. U svakom slučaju, moraćemo da pređemo na desnu obalu Dnjepra.

Nastavi Citanje

Geopolitika

Šojgu: Gubici OSU od početka godine premašili 71,000 vojnika!

Published

on

Gubici Oružanih snaga Ukrajine u zoni specijalne operacije od početka godine premašili su 71 hiljadu ljudi i 11 hiljada komada oružja, – Šojgu na sastanku Odbora Ministarstva odbrane

Od početka godine uništena su četiri 4 Abrams, 5 Leopard, 27 Bredlei vozila, 6 Himars lansera, 11 lansera PVO raketa, uključujući 5 Patriota.

Ukrajinska komanda je prinuđena da baca rezerve u borbu i koristi najskuplje primerke strane opreme.

Gubici Oružanih snaga Ukrajine tokom napada na granične tačke Belgorodske i Kurske oblasti tokom 8 dana iznosili su više od 3,5 hiljada ljudi, od čega 790 nenadoknadivih gubitaka. Uništena su 23 tenka, 34 oklopna vozila, uključujući 11 Bredlija, pet lansera MLRS Vampir i helikopter Mi-8.

U Oružanim snagama Rusije formirani su armijski korpus, motorizovana streljačka divizija, rečna flotila Dnjepar i brigada čamaca rečne flotile.

Do kraja 2024. godine planirano je formiranje 2 kombinovane armije i 30 formacija, uključujući 14 divizija i 16 brigada.

Nastavi Citanje

U Trendu